Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Storm Sentinel Advance II: důstojný následovník

14.6.2012, Jan Vítek, recenze
CM Storm Sentinel Advance II: důstojný následovník
Společnost Cooler Master nedávno uvedla na trh nástupce herní počítačové myši CM Storm Sentinel Advance, která od nás získala ocenění TREFA. Dostal pořadové číslo II a dnes nám předvede své schopnosti v recenzi.
Kapitoly článku:
  1. CM Storm Sentinel Advance II: důstojný následovník
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Nový model CM Storm Sentinel Advance II byl společností Cooler Master představen teprve minulý měsíc jako přímý nástupce předchozího CM Storm Sentinel Advance (recenze) z roku 2010. Mezi ně se však ještě v minulém roce stihl vklínit model CM Storm Sentinel Z3RO-G (recenze) věnovaný hernímu titulu Shattered Horizon. Kromě plné verze této hry nabídl více paměti a o něco lépe zpracované ovládací prvky.
Čím nás ale má zaujmout Sentinel Advance II? Především je to nový laserový senzor Avago ADNS-9800 s rozlišením 8200 dpi, který nahradil předchozí Storm Tactical Twin-laser Sensor (5600 dpi). A když k tomu připočítáme přepínač Storm Tactics Multiplier Key, máme to v podstatě vše. Anebo je tu ještě něco navíc?

CM Storm Sentinel Advance II přichází v klasickém balení, tedy papírové krabici schovaná za dvířky a ochrannou plastovou fólii. Můžeme si ji tedy i v obchodě podrobněji prohlédnout a z obalu si zjistit, jaké možnosti a vlastnosti nám nabídne. Jde o následující:

Model
CM Storm Sentinel Advance II - SGM-6010-KLLW1
Rozměry
83,6 x 135 x 40 mm
Hmotnost
136 g ( bez kabelu a se všemi závažími - 5x 4,5 g)
Senzor
Avago ADNS-9800 Laser Sensor
až 150 IPS (3,8 m/s)
vzdálenost od položky max 1,5 mm
Odezva
125 - 1000 Hz (1 ms)
Rozlišení
200 - 8200 dpi
Tlačítka
8 programovatelných
9 virtuálních pomocí kombinací
Rozhraní
USB 2.0
Ergonomie
pro praváky
Barva
černá a šedá

Storm Tactical Twin-laser Sensor využitý u původního Sentinelu byl v tomto případě vyměněn za Avago ADNS-9800 s rozlišením až 8200 dpi. Ten již ve vzdálenosti 1,5 mm od podložky přestane sledovat její povrch, a tak bude možné myš snadno přesunout vzduchem, aniž by na to nevhodně reagovala. Bude tak v podstatě fungovat jako klasická kuličková myš.

Dále si můžeme nezávisle na sobě nastavit rozlišení jednotlivých os pohybu, což není tak výjimečné. Sentinel Advance II stejně jako předchozí model nabízí malý integrovaný OLED displej ukazující momentálně nastavená rozlišení pro obě osy a také malé logo, které si můžeme změnit. Ten, podobně jako systém podsvícení pomocí různě usazených LED, vypadá naprosto stejně jako u předchozí verze.

Pro uložení až pěti profilů (každý se čtyřmi stupni rozlišení dpi) s podporou maker i pro klávesnici je připravena 128kB paměť (dříve 64 kB), dále bude možné nakonfigurovat osm programovatelných tlačítek, přičemž novinkou je devět virtuálních, které představují různé kombinace těch fyzických s pomocí přepínače Storm Tactics Multiplier Key. Ten byl poprvé představen u myši CM Storm Inferno (recenze).

Pomocí pěti 4,5g závaží pak můžeme upravit celkovou hmotnost. A nakonec má tato myš pozlacený USB konektor, o čemž se už CM Storm ve specifikacích ani nezmiňuje. Přívodní USB kabel s pletenou izolací má délku cca 180 cm a je tenký a ohebný. Původní Sentinel Advance měl také režim Rapid Fire, ale po tom už není ve specifikacích ani stopa. To ovšem jen kvůli tomu, že jde už o běžnou funkci, kterou doprovodný software také nabídne.


Zpracování myši


Sentinel Advance patří mezi velké a ergonomicky tvarované, a tak se nebude zrovna hodit pro malé ruce, k čemuž přidá i jeho protažený tvar vzadu, jenž při pohrávání si s myší mezi prsty často naráží do dlaně. Ostatně tvar, velikost a celkový design myši zůstal zachován, takže i zde si jako hlavní materiál výrobce zvolil černý až metalízově šedý plast a ten buď byl ponechán s matným nepříliš drsným povrchem. Předchozí verze však, pokud si dobře pamatuji, měla některé části změkčené, což zde zrovna neplatí, takže zpracování odpovídá spíše novějšímu modelu Z3RO-G.

Celá myš vypadá velice odolně a ať se jí budete snažit zkroutit, prohnout, nebo jinak zdeformovat, všemu s přehledem odolá. Můžeme být tedy spokojeni, stejně jako u předchozích modelů. Výrobce se také zde velmi zaměřil na líbivý design, takže zapojil vedle displeje i podsvícení pomocí LED (světlo se bude linout skrz horní otvory kolem displeje) a také nechybí přední LED "reflektory". Toto vše budeme moci upravit pomocí softwaru, a to pro každý profil zvlášť. Smysl podsvícení je tedy i praktický.

Co se týče hlavních tlačítek, pak těch je včetně kolečka celkem pět - dvě hlavní a dvě vedlejší určená pro palec (to s označením TX je již zmíněné Storm Tactics Multiplier Key). Jejich obvyklé funkce v desktopovém prostředí jsou však posun zpět a vpřed. Výrobce mluví o celkem osmi tlačítkách a k tomuto číslu zbývají tři. Skutečně tu jsou, ale jedno z nich (před kolečkem slouží k přepínání profilů a dvě další (za kolečkem) k dodatečné úpravě rozlišení snímače. Co se týče stisku tlačítek, pak u všech se ozývá ostré cvaknutí mikrospínače a u stisku kolečka (to je pouze třísměrné) a vedlejší dvojice tlačítek pro palec bych osobně malinko ubral na odporu.

Podívejme se tedy blíže na kolečko a trojici profilových tlačítek, která byla umístěna okolo něj. Gumový potah kolečka má velmi jednoduchý vzorek, tedy v podstatě jen několik příčných zářezů. Otáčení směrem nahoru je zde o něco hlasitější a je doprovázeno výraznějším krokováním. Nejdříve jsem také nevěděl, jestli náhodou není přeci jen pětisměrné, tedy jestli je nemůžeme také naklánět do stran. Pak se ale ukázalo, že kolečko je pouze umístěno tak, že se ve svém uložení trošku vrtí. Toho si ale při běžném použití moc nevšimnete, a tak vám to v praxi ani nebude moc vadit. Je také otázkou, zda toto není jen ojedinělá vada, protože u dřívějších modelů jsem si toho nevšiml.

Stisk kolečka odpovídá myši Sentinel Z3RO-G, takže je lehký asi jako u hlavních tlačítek, a to je dobře. Uživatel se jednak nebude moc namáhat a poté moc nehrozí, že by se kolečko při stisku otáčelo.

A nyní k podsvícení a displeji. Myš stejně jako dříve dokáže svítit pěti barvami - pro každý profil zvlášť (profily jsou očíslovány od 1 do 4 a pak je tu ještě výchozí CM Storm). Uvedené výchozí barvy pak jsou: červená, modrá, zelená, fialová a jakási azurová, či světle modrá. Jednobarevný bílý OLED displej je zapuštěný celkem hluboko pod okolní povrch, ovšem horní zaoblené sklíčko lomí světlo tak, že jednak jeho obraz zvětšuje a pak je díky němu vidět i více ze strany. Kvůli zvětšení je sice více znatelný rastr, ale to nijak a ničemu nevadí. Nemusíme se také bát, že by nám skrz děrovaný plech něco vteklo dovnitř, proti tomu slouží ochranné plexi, avšak že se nečistoty budou z otvorů dostávat hůře než z rovného povrchu, to je myslím jasné.

Již známým prvkem na spodní straně jsou dva přední "světlomety" v podobě dvou matných lichoběžníkových průzorů. Díky nim získává myš futuristický nádech a trošku také osvětluje prostor před sebou. Barva světla přitom odpovídá barvě nastaveného profilu, ovšem to půjde v softwaru změnit.

Pro snadné klouzání po povrchu nám výrobce připravil sadu čtyř teflonů - stejných jako u předchozích verzí. Jde o dva mohutné a dlouhé po stranách, jeden menší vzadu a jeden ještě menší mezi světly u kabelu. Nový senzor Avago byl stejně jako původní umístěn víceméně ve středu myši.

Posledním prvkem pak jsou spodní výklopná dvířka a za nimi najdete po koupi už pět umístěných 4,5gramových závaží. Ta lze snadno ze svých pěnových postýlek vyjmout nehtem, a případně si snížit celkovou hmotnost o 22,5 g. Naše váha také potvrdila, že hmotnost závaží skutečně odpovídá na chlup.


Příslušenství


Ještě si také na této stránce ukážeme příslušenství, kde figuruje pouze sáček s náhradními teflony a tištěné informace, kde se dozvíme o možnosti stáhnout obslužný software. Bez toho by myš byla jen polovičním produktem a je celkem dobře, že výrobce neplýtvá a nedodává svůj software na CD. Dnes jistě nebude problém si jej stáhnout ze stránek výrobce a navíc pak budeme mít jistotu, že instalujeme poslední verzi.