reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co nového v Adobe Premiere 6?

25.9.2001, Emil Pavelka, recenze
Co nového v Adobe Premiere 6?
I přesto, že jsme Svět Hardware, rozhodli jsme se vyzkoušet zařadit v rubrice Digitální video také něco z toho, co tomu železu v počítači dává život.
I přesto, že jsme Svět Hardware, rozhodli jsme se vyzkoušet zařadit v rubrice Digitální video také něco z toho, co tomu železu v počítači dává život. V balení s kartou pro zpracování videa bývá většinou dodávána i nějaká střihová aplikace. Na zaměření a ceně kompletu potom záleží, o jakou aplikaci se konkrétně jedná a je-li to plná verze, nebo její odlehčená sestřička.

Nezačneme vůbec při zemi. Podíváme se na Adobe Premiere 6, což je v oblasti domácího zpracování videa na počítači ta vyšší třída.Této prozatím poslední verzi bezprostředně předcházela Adobe Premiere 5.1, kterou jsme již dříve mohli testovat s některými kartami pro zpracování videa (Matrox RT2000, Pinnacle Video DV200, DV.now AV). První, čeho si člověk po instalaci všimne, je oproti předchozí verzi opravdu skvělá podpora OHCI IEEE1394 zřízení. Už žádné zásuvné moduly jednotlivých výrobců. Přímá podpora karet i kamer. To je opravdu velký pokrok pro bezproblémové zprovoznění pracoviště.

Jako druhá nás osloví změna pracovního prostředí, které si je možno dle vlastních požadavků přizpůsobit. Jednotlivá nastavení si lze potom uložit a mít tak například uspořádání obrazovky pro zachytávání, stříhání a filtry, mezi nimiž se lze v okamžiku přepínat.

Ovládání zachytávací části -Movie capture, funguje dobře a je intuitivní. Pokud bych mohl tuto část programu porovnat například s konkurenčním MediaStudiem Pro 6, pak mi připadá oproti jeho samostatnému Video capture příjemnější a snadněji kontrolovatelná. Bezproblémové je i dávkové zachycování, kde jednoduše označíte začátky a konce jednotlivých sekvencí, které budou následně přeneseny na disk. Po zachycení se jednotlivé sekvence umisťují v projektu do okna Bin. To umožňuje velmi dobrou orientaci i ve velkém množství snímků, díky náhledům, možnosti řazení a vyhledávání.
Krok vstříc pro ty, kdo preferují rychlost a jednoduchost práce je funkce „Automate to Timeline“. Funguje tak, že si v Binu vyberete jednotlivé, nebo všechny sekvence a necháte je Premieru automaticky naskládat na časovou linku s předvoleným přechodem mezi jednotlivými snímky. Na první pohled se mi to moc nelíbilo. Automaticky zní tak nedůvěryhodně. Velmi brzy jsem si však zvyknul na začátku editace nachystat snímky v okně storyboard, pak použít Automate to Timeline a po té vše upravit a doladit ručně. Je to opravdu dobrá vychytávka, která ušetří čas.

S filtry a efekty si lze vyhrát do sytosti. Je z čeho vybírat. Plusem je i přes 25 filtrů After Effects. A komu by to nestačilo má možnost sáhnout hlouběji do kapsy a vybrat si z nabídky na trhu dostupných filtrů a efektů.

Možnosti otitulkování nejsou nijak rozsáhlé. Označil bych je spíše za základní, i když jsou obdobné jako u již zmiňovaného MediaStudia. Titulky se vytváří v samostatném modulu, uloží(*.ptl) a po té se dají aplikovat na časovou linku. Čarovat se moc nedá. Tady si bude muset ten, jehož nároky Premiera neuspokojí pomoci jiným produktem.

Ty kdo se vážněji zabývají zvukem potěší nové audio efekty, ale hlavně nový Audio mixer, umožňující dobrou kontrolu nad jednotlivými zvukovými stopami v reálném čase.Po té co je naše práce hotova, je dobré ji někde uložit. V Adobe Premiere 6 je kladen důraz především na DV video a formáty pro web (RealVideo, QuickTime, Windows Media), o něž se stará Cleaner 5 EZ (Media 100).

Zajímavou vlastností projektů vytvořených tímto programem je i jejich schopnost přenosu mezi platformami.To znamená, že projekt ze svého PC můžete vzít a dodělat na MACu, kde je rovněž nainstalovaná Adobe Premiere 6. Stačí pouze dodržet některé základní podmínky jako konvence pojmenovávání souborů a použití kodeků, využitelných na obou platformách.

Adobe Premiere 6 je opravdu dobrým produktem s primárním zaměřením na střih, umožňujícím videotvůrcům poměrně rozsáhlou seberealizaci, přičemž funkce lze dále rozšířit, pomocí dodatečně dokoupitelných modulů. Program umí také dobře využít víceprocesorový systém.

Je šestka velká změna od verze 5.1? Myslím si že ano a pro upgrade lze najít hned několik důvodů, včetně věci, kterou jsem dosud nezmínil. Adobe Premiere 6 je i stabilnějším produktem než její předchůdkyně.

K testování zapůjčil: Adobe ČRreklama