reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master Cosmos 1000: kovový kolos

3.10.2007, Jan Vítek, recenze
Cooler Master Cosmos 1000: kovový kolos
Cooler Master nelení a po povedené řadě skříní Stacker uvádí další hi-endovou skříň s názvem Cosmos 1000. A že nejde o žádného drobečka, to zjistíme hned po spatření specifikací, kde je výška 60 cm a hmotnost 16,9 kg. Rozhodně to tedy nebude skříň pro každého.
Kapitoly článku:
Mezi těmi nejtěžšími skříněmi typu Full Tower od společnosti Cooler Master donedávna figurovala pouze řada CM Stacker (viz recenzovaný Stacker 830), ale ta se za dobu své existence stačila rozrůst na 5 členů. Cooler Master Cosmos 1000 je zde tedy nejnovější a je uváděn slovy "Performance Meets Silence In 2007", což nám slibuje výkon a zároveň tichý běh. Pokud se podíváme na specifikace, tak ani není důvod příliš pochybovat, protože skříň je vybavena dvěma 120mm ventilátory tahajícími vzduch dovnitř a další tři se starají o jeho odvod ven. To by nám mělo poskytnout dostatečný průtok vzduchu skrz skříň. A vzhledem k celkové hmotnosti a uzavřené konstrukci by hluk zevnitř mohl být dostatečně tlumen, aby byly splněny i požadavky na tichý provoz.


- klikněte pro zvětšení -


Cooler Master Cosmos 1000 se distribuuje v rozměrné bílé krabici, se kterou lze manipulovat opravdu ztěžka a také není divu, když si uvědomíme, co se skrývá uvnitř. Skříň je uvnitř chráněna standardně pomocí pěnových bloků, igelitového vaku a choulostivé části jako přední panel, I/O porty a také tyčovité podstavce mají na sobě ještě nalepeny přilnavé fólie, aby se při manipulaci nepoškrábaly.Ihned po vybalení si uvědomíme, že rozměry nejsou impozantní pouze napsané ve specifikacích, ale i samotná skříň vypadá velmi prostorově náročně. Pokud jste tedy byli dodnes zvyklí na klasický Middle Tower, budete si muset nějaký čas zvykat a Cosmosu možná i uvolnit nějaké místo.

Model
Cosmos 1000
Typ skříně
Full Tower
Hmotnost
16,9 kg
Materiál
hliník, 1mm ocel, plast
Rozměry
266 x 598 x 628 mm (Š x V x H)
Chlazení
zadní 120mm
2x horní 120/140mm
spodní 120mm
Šachty
4x 5,25"
1x 3,5" externí
6 x 3,5" interni
Rozšiřující sloty
7x
Kompatibilita
Micro ATX, ATX, E-ATX
I/O porty
4x USB 2.0, FireWire, mikrofon, sluchátka, eSATA

Design skříně je na pohled čistý. Převažuje zde stříbrná barva, kterou mají horní i spodní kovová madla, hliníkové bočnice, okraje předních dvířek a plastové doplňky v rozích. Stříbrné se pak snaží sekundovat černý leštěný povrch předního panelu a také horní a spodní černé plastové panely, ale ty jsou již matné a drsné. Originálním prvkem jsou zde tedy dvě horní madla, jež velmi usnadňují manipulaci a jim podobné spodní "sáňky", díky nimž zase skříň drží stabilitu a po koberci krásně klouže. Na druhou stranu, pokud máte doma parkety, pak samozřejmě takové provedení příliš opěvovat nebudete.Přímý pohled na zavřená přední dvířka toho příliš neodhalí. Na originální fotografii byste ale mohli dobře vidět odlesk namířeného objektivu fotoaparátu, jejž jsem raději odstranil. Dá se ale říci, že přední panel funguje jako jedno velké černé zrcadlo a to s sebou nese jednu tradiční nepříjemnou věc - příliš viditelné nečistoty a také prach jako by byl dvířky doslova přitahován. Jedinými prvky, jež tak můžeme vidět, jsou dvě loga - skříně Cosmos a společnosti Cooler Master.Výrobce dvířka umístil tak, že se otevírají zleva doprava, zhruba do úhlu 150°. Avšak jsou souměrná, takže není problém si přesunout panty na druhou stranu a otevírat je opačně. I pod nimi je vše velmi jednoduché - vidíme zde pouze pět snadno vyjmutelných záslepek - čtyři 5,25" a jednu 3,5" redukci v 5,25" záslepce. Ještě uvedu, že dvířka samotná byla vyrobena z 2,5mm hliníkového plechu a vepředu osazena taktéž 2,5mm plastem. Černé záslepky a okolní perforovaný panel jsou také z kovu.Jestli chcete vidět konektory a ovládací prvky, pak se musíte pohledem přesunout poněkud výše. Vše je totiž usazeno v jednom místě, na horním panelu v přední části skříně, kde budou konektory a tlačítka dobře na dohled i nadosah. Za nimi pak můžeme vidět horní plastový panel, jenž na fotografii bohužel trošku zešednul, ale jinak je černý.


- klikněte pro zvětšení -

Co se týče I/O konektorů, najdete tady opravdu vše - čtyři USB 2.0, jeden FireWire, konektory pro sluchátka a mikrofon a také eSATA pro připojení externího pevného disku. Vespod jsou pak tlačítka Power a Reset a mezi nimi malé LED Power a HDD. Na prostoru o rozměrech cca 5 x 11 cm tedy najdeme veškerý sortiment portů, tlačítek a světelných diod.


- klikněte pro zvětšení -

Bočnice jsou zde v podstatě totožné. Obě mají zkosené hrany, takže to jsou tvarem zaoblené osmiúhelníky, obě jsou podélně broušené a obě mají dole vyvedeno tmavší stříbrnou barvou logo firmy Cooler Master.


- klikněte pro zvětšení -

Zajímavé na bočnicích je to, že nejsou ke skříni přimontované pomocí žádných šroubků a ani zde pro žádné není místo. Místo toho zde máme pro každou bočnici jednu zadní páčku, jejímž nadzdvižením se panel v mžiku uvolní. Pokud bude mechanismus i za několik měsíců pracovat tak spolehlivě jako nový, nevidím důvod, proč si stýskat po šroubcích. Možná při převážení počítače je třeba si dávat pozor na nechtěné uvolnění bočnice, ale tuto skříň rozhodně nebudete nikam vozit často.Pohled na zadní stranu již ukazuje pravou tvář Cosmosu, co se týče použitého materiálu. Z vnějšku možná převládá hliník, ale zevnitř je to 1mm ocelový plech. Až na pozici zdroje se rozvržení prvků zdá být standardní. Nahoře máme ony dvě zmíněné páčky a mezi nimi otvory s chlopněmi pro vedení hadiček vodního chlazení (dá se jimi protlačit až 21mm hadice). Bohužel jedna z chlopní u skříně na fotografii chybí, ale pak najednou odkudsi vypadla ze skříně, ale to již byla skříň vyfocena. Dále tu je pěkně provedený rošt zadního ventilátoru, podobně uzpůsobené ventilační otvory vedle záslepek karet a nakonec zcela vespod pozice zdroje. Z uspořádání příslušných otvorů okolo můžeme vytušit, že zdroj bude moci být nainstalován ventilátorem nahoru i dolů.Zde je nahoře vidět jedna z plastových páček. Na můj vkus je možná až příliš dlouhá a nevadila by mi i poloviční, protože bočnice jsou uvolnitelné opravdu snadno.Horní panel můžete také snadno sejmout. Stačí odšroubovat jeden zadní šroubek (je přímo nad otvory pro hadice) a poté se panel snadno odklopí. Pod ním pak budete moci vidět dvě osazené pozice pro 120/140mm ventilátory. Ty odvádějí vzduch ze skříně a ten skrz natočené listy v plastovém panelu proudí šikmo dozadu. Bohužel, tyto listy v žádném případě nemohou zabránit nehodě s vylitou tekutinou, takže je třeba být opatrný a nepoužívat volné místo na horním panelu k odkládání nápojů.


- klikněte pro zvětšení -

A nakonec se v krátkosti mrkneme na spodní část skříně, kde jsou na odiv vystaveny dva důležité prvky - rozměrné nasávací otvory s jemnými prachovými filtry. Jsou dva a budou také využity dvěma ventilátory. Jednak je to ventilátor v napájecím zdroji a poté směrovatelný ventilátor pod pozicemi karet. Prachové filtry jsou do spodní části skříně pouze nasazeny, takže je lze snadno vysunout a vyčistit; třeba pod tekoucí vodou.
reklama