www.svethardware.cz
>
>
>
>

Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto

Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
, , recenze
Dnes se podíváme na herní počítačovou myš Cooler Master MM711, která už na první pohled zaujme svým netradičním zpracováním. Má totiž velkou část svého pláště nahoře i dole děravou jak řešeto.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
  2. Software a nastavení myši
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
reklama
Cooler Master není jediný, kdo nabízí "děravé myši". Máme tu ještě také například Finalmouse Ninja Air58 nebo Glorious Model D, takže jde o takový menší trend a my můžeme očekávat, že podobných myší uvidíme ještě více. Pochopitelně se z toho ale těžko stane standard, protože skutečně ne každý bude mít zájem o takovouto myš.
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Záměrem výrobců v tomto případě je, aby nám nabídli co možná nejlehčí provedení, přičemž právě Cooler Master MM711 slibuje hmotnost pod 60 gramů. Ve skutečnosti je to ale 61 gramů bez kabelu, ale i tak jde o velice lehký kousek hardwaru. Kabel má pozlacený USB konektor a pletenou bužírku, která je pozoruhodně volná a na vodičích trochu plandá. 
 
 
Samozřejmě jde ale také o design a možnost využít otvory v těle myši pro její podsvícení. To je i případ tohoto modelu, který k tomu využívá kus průsvitného plastu umístěného uvnitř, který má pouze jediný úkol - rozzářit se. Čili na jednu stranu se výrobce snaží myš zlehčit, což je i dle stránek její hlavní tahák, ovšem na druhou stranu v ní máme naopak kus plastu navíc, který slouží pouze pro účely podsvícení.

Model
Cooler Master MM711 (MM-711-KKOL1)
Rozměry myši
116,5 x 62,4 x 38,3 mm
Hmotnost myši
< 60 g
Tlačítka
6 (2 hlavní, kolečko, vrchní přepínač, dvě boční)
hlavní dvojice tlačítek se spínači Omron (20 milionů stisků)
Senzor a CPU
PixArt PMW3389
až 16.000 dpi 
akcelerace 50 G
max. rychlost 400 IPS (1 m/s)
 
32 bit ARM Cortex M0+
512 kB paměti
Rozhraní
USB 2.0 (1,8m kabel)
Ergonomie
pro praváky
Kompatibilita
software pro Windows 7 a novější
 
Specifikace nám napovídají, že jde o herní myš se vcelku běžným provedením. Nemáme tu ani neobvyklý počet tlačítek, ani žádné vyložené speciality jako displej, zvláštní ovladače a podobně. Prostě jde o myš s kolečkem, dvěma bočními tlačítky a jedním vrchním, které jako obvykle slouží pro přepínání mezi nastavenými rozlišeními senzoru. 
 
Tělo je spíše menší a přizpůsobené pro držení konečky prstů a jeho tvar je zcela souměrný, takže by vyhovoval i levákovi, nebýt ovšem polohy bočních tlačítek. V levé ruce se tak tato myš bude držet stejně pohodlně jako v pravé, nicméně boční tlačítka budou mnohem hůř přístupná. 
 
 
Velká část myši má tak v sobě šestihranné otvory, které jsou při pohledu seshora naprosto pravidelné, takže na nakloněných plochách je ze stran vidíme deformované, pokud jde tedy o vrchní plášť a část hlavních tlačítek. Proděravěny jsou ještě oba boky myši a zhruba polovina spodní základny. Tělo je ale i tak pochopitelně pevné, neboť plast je jednak cca 3 mm tlustý a kryt má vypouklý tvar. Nevypadá to tedy, že by výrobce myš odlehčil na úkor její pevnosti. 
 
  - klikněte pro zvětšení - 
 
Hlavní tlačítka využívají spínače Omron, čili zde jde prostě o standard, na který jsme zvyklí. Kolečko má vroubkovaný gumový povrch, takže nebude pod prsty klouzat a osobně jsem byl velice spokojen s jeho otáčením i funkcí coby třetího tlačítka. Otáčení je tiché, ale přesto má výraznou aretaci do jednotlivých kroků a nestává se, že by se kolečko zaseklo mezi nimi. Při stisku pak klade přiměřený odpor, takže není příliš tuhé, aby hrozilo, že s ním přitom pootočíme. Zkrátka jde o dobře zpracované kolečko. 
 
 
Pokud má pak vrchní tlačítko sloužit coby přepínač mezi jednotlivými úrovněmi rozlišení senzoru, je vhodné, aby byl takto malý, protože nebudeme chtít jej mačkat omylem. Boční tlačítka jsou také malá, ale díky jejich tvaru s ostrou hranou je můžeme palcem snadno nahmatat. Vhodný je také jejich podlouhlý tvar a pozice s předělem akorát na hraně levého tlačítka. Osobně mi tak jejich poloha velice sedla, což samozřejmě nemusí platit pro každého.
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Když si myš otočíme na záda, objeví se sněhobílé, velké a tlusté teflony, za něž si Cooler Master zaslouží pochvalu. Mají velice hladký povrch, takže dobře kloužou i na stole bez podložky a především dostaneme náhradní sadu, což je vedle stručného manuálu také jediné příslušenství myši MM711. 
 
 
Teflonové podložky budeme muset také odlepit v případě, když budeme chtít myš rozmontovat, protože pod nimi jsou ukryté šroubky. Zrovna v tomto případě mohl výrobce tento obvyklý způsob schovávání šroubků přehodnotit, protože kvůli děravému povrchu je pravděpodobné, že se do myši skutečně budeme potřebovat podívat, třeba jen abychom ji vyčistili. Takové dítě vyzbrojené plastelínou může být učiněná pohroma. Na druhou stranu by ale této myši nemělo vadit, když ji trochu polijeme, neboť vnitřní komponenty byly opatřeny ochranným a vodu odpuzujícím nástřikem. Kam by ale tekutina vniknout neměla, jsou spínače a pochopitelně také bude přímo pohroma, když namísto čisté vody se nám povede do ní nalít třeba sladkou limonádu. To už bude lepší ji poté hned ještě více prolít čistou vodou a až poté ji nechat vysušit, než aby v ní měla limča zaschnout. 
reklama
Nejnovější články
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple 5nm proces TSMC je plně rezervován, největší podíl má Apple
Společnost TSMC se nedávno pochlubila tím, že její 5nm proces se vyvíjí velice dobře z hlediska výtěžnosti a je na cestě k tomu, aby se z něj stala ještě mnohem důležitější technologie, než je 7 nm. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích NVIDIA sama končí s profily pro SLI, podporu nechá na herních vývojářích
Technologie SLI a CrossFire se dnes už dají označit spíše za mrtvé, čemuž ostatně firmy NVIDIA a AMD šly naproti. Sama NVIDIA jde nyní ještě dále, neboť podporu SLI už nechce řešit a nechává ji čistě na herních vývojářích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA? GeForce RTX 3080 se ihned vyprodaly, co na to NVIDIA?
Včera po 15:00 našeho času vstoupily do prodeje grafické karty GeForce RTX 3080, ovšem mohli jsme sledovat, jak těch několik málo kusů bylo ihned pryč a kdy přijdou další, toť otázka. Nyní tu ale máme alespoň vyjádření NVIDIE. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite Adata uvedla PCIe 4.0 SSD XPG Gammix S50 Lite
Na trhu s SSD se nově objeví výkonná SSD společnosti Adata pod herní značkou XPG. Jde o modely XPG Gammix S50 Lite, které využívají rozhraní PCIe 4.0 a dosahují přenosové rychlosti až 3900 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala