Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master Mystique 632: staré v novém

10.9.2007, Jan Vítek, recenze
Cooler Master Mystique 632: staré v novém
Cooler Master má ve své nabídce velký počet skříní, mezi něž patří i Mystique 632. Jde o klasický middletower, jenž je celý vyroben z hliníku, dodává se ve dvou barevných provedeních a zájemci si mohou vybrat mezi dvěma typy bočnic. Jaká ale je celkově?
Kapitoly článku:
Skříně Cooler Master si získávají oblibu díky tomu, že tato firma nabízí opravdu široký výběr mezi všemi typy skříní pro domácí PC a není problém si od této firmy pořídit jednoduchý a levný, ale přesto kvalitní model, nebo naopak komplexní, luxusní a také drahou skříň, kam patří série Stacker a nyní také zatím první zástupce s názvem Cosmos, jenž má ambice zastínit i ty nejlepší Stackery. Dnes se ale zaměříme na střední třídu middletowerů, konkrétně model Mystique 632 za cenu kolem 3500 Kč.


Ten se může pochlubit celohliníkovým zpracováním, neobvyklými předními dvířky s originálním uchycením a umístěním ovládacích prvků a I/O portů a v našem případě také bočnicí, jež je téměř celá vyplněna čirým plexisklem. Toto vše se nakonec odráží na výsledné hmotnosti pouhých 6,3 kg. A tato cifra by se ještě podstatně snížila nebýt předních masivních dvířek.

Model
Cooler Master Mystique 632
Typ skříně
Middle Tower
Hmotnost
6,3 kg
Materiál
1mm hliník
Rozměry
445 x 205 x 480 mm (V x Š x H)
Chlazení
zadní 120mm - 1200 RPM
přední 120mm - 1200 RPM
boční 120mm - volitelný
Šachty
4x 5,25"
2x 3,5" externí
4 x 3,5" interni
Rozšiřující sloty
7x
Kompatibilita
Micro ATX, ATX
I/O porty
2x USB 2.0, FireWire, mikrofon, sluchátka

Skříň se dodává v klasické krabici se známou ‘coolermastrovskou‘ barevnou úpravou s využitím bílé a odstínu fialové. Uvnitř je skříň chráněna dvěma velkými bloky z polystyrenu, dále je umístěna v igelitovém vaku a její plexi má zvenčí nalepenu přilnavou fólii. Tu bych však daleko raději viděl nalepenu zevnitř, protože při balení se nikdo příliš nezabýval plandající kabeláží a také papírová krabice s příslušenstvím byla vevnitř jen tak pohozena. Vnitřní strana plexiskla si tak odnesla několik menších škrábanců, které zde nemusely být.


- klikněte pro zvětšení -

V podstatě veškeré zajímavé prvky si představíme hned na této stránce. Prim jim hrají přední dvířka, či spíše by se mohl tento prvek nazývat otočnými vraty. Ve své podstatě jde o dva kusy broušeného profilovaného hliníkového plechu s tloušťkou 2 mm. Ty jsou přidělány každý přes dvojici ramen - nahoře a dole - a tato ramena vedou ke kulatým plochým modulům v horní i spodní části. To jsou v podstatě pouze kryty míst, kde se ramena setkávají a zaklesávají se do sebe v podobě dvou ozubených kol.Dvířka tedy fungují tak, že stačí uchopit jednu jejich část (ať už za rameno či část samotných dvířek) a odtlačit je stranou. Pohyb se přes ozubené kolo přenese i na druhou část, takže se otevřou celá. Ještě je dobré se zmínit, že levá část má na styčné ploše připevněn kus oceli a pravá část na stejném místě magnety. Díky tomu se dvířka neotevírají samovolně. A je tu ještě jeden prvek, viditelný na první pohled. Tím je podlouhlý kus oranžového plastu s logem výrobce. Tento plast je prosvícený dvěma protilehlými oranžovými LED.Otevřením dvířek se dostaneme k celému přednímu panelu, kde figurují čtyři 5,25“ pozice pro optické mechaniky a další zařízení, dvě externí pozice pro 3,5“ zařízení a dole ze perforovaným černým plechem prosvítá přední pozice pro ventilátory. Ta je již výrobcem osazena firemním 120mm modelem.


- klikněte pro zvětšení -

Podíváme se ještě na přední dvířka z poněkud jiného úhlu. V horním modulu, jenž zakrývá ozubený mechanismus, jsou totiž integrovány také ovládací tlačítka a informační LED. Je to klasická sorta – velké tlačítko Power, vedle menší Reset (pohodlně lze stisknout nehtem) a dále dvě LED. A hned v sousedství máme I/O konektory. Dle jejich posazení lze usuzovat, že tato skříň je určena především k provozu na zemi, kde budou pěkně na dosah i na dohled. Problémem ale mohou být nečistoty, které se v konektorech zcela jistě začnou usazovat a nebylo by od věci, kdyby byly konektory opatřeny nějakým krytem.


- klikněte pro zvětšení -

Přesuneme se na levou stranu, kde se ukáže bočnice s osazeným plexisklem. To je čtvercového tvaru a pouze jedna jeho hrana je narušena zavíracím mechanismem. Můžete také jasně vidět, že plexi je přimontováno pomocí lesklých kovových nýtů. Bočnice se pak otevírá jako dvířka a zde je celá skříň vidět s předními dvířky zavřenými.


Fotografie pravé bočnice byla pořízena s předními dvířky otevřenými, takže můžete vidět, jak se přitisknou k bokům skříně a zabírají tak pouze minimum prostoru navíc. A z bočního pohledu můžete také vidět vysoké nožky, na nichž skříň stojí. Ty jsou zde nutností proto, aby dvířka ani na koberci nedrhla. Navíc je dobře patrná i broušená povrchová úprava. Celá skříň tak nejen vypadá dobře, ale také přílišně nezvýrazňuje otisky prstů.Zadní panel však nadšení černou barvou se zbytkem nesdílí. Je čistě hliníkový bez výraznější povrchové úpravy a jeho rozvržení je vesměs standardní. Najdeme zde sedm záslepek rozšiřujících portů, namontovaný a celkem zbytečný štítek I/O portů základní desky a vlevo posunutou pozici napájecího zdroje. Ta totiž vpravo učinila místo pro dvě otvory opatřenými gumovými chlopňemi pro hadičky vodního chlazení. Podobné mají například skříně od Gigabyte, ale u nich jsou zpravidla umístěny poněkud níže. O jejich průměr nemusíte mít obavy, protože dovnitř se vejdou i 15mm hadičky. A nakonec tu je zadní pozice ventilátoru. Ta je schopna hostit 80, 92 a 120mm modely a je mimo mé chápání, proč je dnes taková možnost uživatelům dávána. Raději bych uvítal lépe průchozí rošt, jenž by podporoval pouze 120mm verze, jichž je na trhu k výběru více než dost.


- klikněte pro zvětšení -

Nakonec se mrkneme na spodní část Mystique 632. Tam můžeme vidět spodní modul s ukrytými ozubenými koly a také bílo-zelený kabel, jenž vede z útrob skříně k oranžovým diodám v čele dvířek. Na očích jsou zde také čtyři vysoké gumové nožky.


- klikněte pro zvětšení -