Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master, Noctua a Thermalright pro LGA 1366

30.12.2009, Jan Vítek, recenze
Cooler Master, Noctua a Thermalright pro LGA 1366
Socket LGA 1366 pro procesory Intel Core i7 je již na trhu dostatečně dlouhou dobu, aby se stačily objevit i příslušné chladiče. Dnes se zaměříme na ty výkonnější a dražší, konkrétně tři modely od renomovaných firem Cooler Master, Noctua a Thermalright.

Závěrečné hodnocení


V testech jsme tedy měli tři chladiče vhodné i pro výkonné a "žravé" procesory Intel Core i7 do socketu LGA 1366, na němž byly zkoušeny jejich schopnosti. Konkrétně šlo o Core i7-920 přetaktovaný na 3200 MHz při 1,4 V.

Abychom si upřesnili, jaké produkty se vůbec zůčastnily testu a jaké jsou jejich zjevné výhody: Cooler Master V10 je chladič se dvěma výkonnými 120mm ventilátory, čítá celkem 10 heatpipe, tři žebroví a z toho jedno žebroví a 4 heatpipe jsou vyhrazeny pro integrovaný 70W Peltierův článek, jenž si ovšem dle našich měření bere kolem 50 W energie.

Výhodou tohoto chladiče může být schopnost rozpohybovat vzduch kolem paměťových modulů, na něž jeden ventilátor přímo fouká, to ale však přes žebroví, takže je otázkou, zda je nebude spíše ohřívat. Ony totiž ani ostatní dva chladiče neponechají paměťové moduly nechlazeny, protože si z jejich prostoru budou brát čerstvý vzduch, což se nakonec může ukázat jako lepší řešení. Nevýhodou naopak jsou velké rozměry, protože část chladiče zasahuje až za okraj základní desky, takže se může omezovat s mechanikami a samozřejmě také 50 W spotřeby navíc nepotěší.

Pak je tu Noctua NH-D14 přicházející vybavena již dvěma ventilátory - 120mm NF-P12 a 140mm NF-P14 FLX, které se dají bezesporu považovat za kvalitní kousky. S instalací a provozem tohoto chladiče nejsou absolutně žádné problémy, což se dalo očekávat a chladič samotný nás také dokáže snadno přesvědčit, protože vypadá velmi kvalitně. Ostatně ale žádný ze třech testovaných modelů nebyl nijak viditelně odfláknut.

A nakonec Thermalright IFX-14. Ten se dodává, jak je ostatně u tohoto amerického výrobce zvykem, zcela bez ventilátorů, aby měl zákazník možnost volby. To je na jednu stranu dobře, protože si můžeme vybrat modely dle potřeby, ale na druhou stranu je třeba počítat s další a mnohdy nezanedbatelnou investicí navíc. Nevýhodou tohoto modelu je, že jeho upevnění pomocí přítlačné spony není zrovna pevné, takže se chladič může do jisté míry otáčet kolem své svislé osy, a to není pro zajištění toho nejlepšího přenosu tepla zrovna vhodné. To u zbylých dvou modelů neplatí.
Ocenění TREFA získává CPU chladič Noctua NH-D14 za kvalitní provedení,
vysoký výkon a slušnou cenu. Logo ocenění je ke stažení zde.


Nakonec to nejdůležitější - výkon. Pokud budeme posuzovat dle hlavních testů, kdy byly využity oba ventilátory, dosáhlo se nejlepších výkonů a u Cooler Master V10 navíc ještě jeho Peltierův článek, přesvědčivé vítězství si odnáší Noctua NH-D14, zde netřeba nic dodávat. Jako druhý se umístil Thermalright IFX-14 a až poslední model V10. A když do toho navíc započítáme cenu (viz grafy na konci každé kapitoly), pak opět vyjde jako první Noctua s cenou kolem 1900 Kč s DPH. Cooler Master vyjde na cca 2400 Kč (nepočítaje další náklady na spotřebu) a Thermalright dle podpory socketů sice od cca 1500 do 2000 Kč, ale to bez ventilátorů. Vzhledem k takovému srovnání si NH-D14 rozhodně zaslouží své ocenění TREFA Světa hardware.

Co se týče dílčích testů, pak při použití jednoho ventilátoru se Noctua a Thermalright přetahovaly o prvenství v závislosti na jeho pozici. Modelu Noctua vyhovovalo vnější umístění a chladiči Thermalright naopak chladič uzavření mezi obě žebroví. Cooler Master V10 pak ukázal, že zapnutý Peltier sice má svůj smysl, ale ten dle mě není hoden 50W spotřeby navíc.


Za zapůjčení chladiče Cooler Master V10 děkujeme společnosti ABACUS COMPUTER
Za zapůjčení chladiče Noctua NH-D14 a kitu SecuFirm2 děkujeme společnosti Noctua
Za zapůjčení chladiče Thermalright IFX-14 děkujeme společnosti TNTrade s.r.o.


---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

We have tested three processor coolers suitable even for powerful and power-greedy CPUs Intel Core i7 and socket LGA 1366. In particular, we used an overclocked model Core i7-920 at 3200 MHz and 1,4 V.

To specify the tested products and their general advantages or disadvantages: Cooler Master V10 uses two potent 120mm fans, counts altogether 10 heatpipes and three fin arrays. Four of the heatpipes and one fin array is used for the purposes of an integrated 70W Peltier device which according to our measurements consumes up to 50 watts of energy. A clear advantage of this cooler is the ability to move the air around motherboard's memory slots. One of the fans is blowing right towards them, but through its fin array, so the air might get inapproprietly hot. Other two tested coolers on one hand do not blow directly on the memory slots, but on the other they draw fresh air from above their position, which on certain conditions may be even more effective solution. A clear disadvantage of V10 is its size, because it reaches even behind the motherboard to the 5.25" drives' space and of course, 50 W of additional power consumption is nothing to be happy about.

Next, there is Noctua NH-D14 coming with its own two fans - 120mm NF-P12 a 140mm NF-P14 FLX which can be easily considered quality pieces of work. There are absolutely no problems installing and running this cooler (something that was expected) and the passive cooler itself also looks very solid. On the other hand, none of the three tested coolers appeared to be scamped.

And now for the last cooler, Thermalright IFX-14. As we are already accustomed to, Thermalright usually ships its coolers without fans, so buying one or two is up to the customer. That is good because of the freedom of choice, but also bad because of the extra cash that has to be spent. A clear disadvantage of IFX-14 is its mounting mechanism that does not fix the cooler properly, so we can easily twist it to some extent. This may in result mean lower heat transfer capability from processor's heatspreader to the cooler's base.

Now for the most important aspect - performance. When assessing the main test results, where we utilised both coolers' fans, therefore reached the best results and also Cooler Master V10's Peltier device was on, then Noctua NH-D14 is clearly the victorious cooler. The second place belongs to Thermalright IFX-14 and the third to V10. There is also the question of price and in this case Noctua wins again with 1900 CZK inc. tax. Cooler Master V!) costs about 2400 CZK (not counting additional costs for electricity) and Thermalright IFX-14's price varies from about 1500 to 2000 CZK according to the socket support. But that does not count extra money for at least one fan. Therefore, NH-D14 surely deserves its TREFA prize.

Considering the partial tests, then when using just one fan it highly depended on its position, because in one case was better Noctua and in the other Thermalright reached lower temperatures. Specifically, Noctua was better with fan placed "outside" the two fin arrays and Thermalright with fan in between them. Cooler Master V10 also showed us that its Peltier device is somewhat capable, but in my opinion not enough to justify 50 watts of extra power consumption.