reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Corsair 600T: kvalitní krasavec

, , recenze
Corsair 600T: kvalitní krasavec
Společnost Corsair nám zaslala na otestování svou počítačovou skříň z Graphite Series. Jedná se o model 600T, který byl představen na konci minulého roku a letos se dočkal své bíle zbarvené verze. Podívejme se tedy na to, co nám Corsair 600T nabídne.
Corsair 600T: kvalitní krasavec
Kapitoly článku:
Corsair není firma, kterou známe především díky výrobě počítačových skříní. Známe ji především pro její paměti, SSD či napájecí zdroje, a tak není s podivem, že v její nabídce jsou pouze tři řady - velké Obsidiany (model 700D jsme vyzkoušeli minulý rok), pak tu je řada Carbide zahrnující dva menší a levnější modely a střední třídu zastupuje právě řada Graphite skládající se z testovaného základního modelu 600T s černou metalízou a bílého "Special Edition White Graphite Series 600T". Ten má ve výbavě také boční plexisklo.
- klikněte pro zvětšení -


Co se ale firmě Corsair nedá upřít, je originální zpracování jejích modelů, což se cení daleko více než desítky skříní v portfoliu. Ty mají často pouze jiný vzhled daný předním panelem, který často ke zbytku ani pořádně nesedí a jsou postaveny na uniformních návrzích, jež můžeme najít u různých výrobců.Skříň přišla v nezajímavé hnědé lepenkové krabici s černým potiskem, a tak se už nyní podívejme na její specifikace v kostce:

Model
Corsair Graphite Series 600T
Rozměry
265 x 507 x 592 mm (Š x V x H)
Hmotnost
12,7 kg
Materiál
SECC, ABS plast, perforovaný plech
Kompatibilita
Micro-ATX, ATX
Přední I/O
4x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x FireWire, mikrofon, sluchátka
Sloty
8x
Šachty
4x 5,25"
6x interní 3,5/2,5"
Ventilátory
přední 200mm ventilátor (bílé LED)
horní 200mm ventilátor (bílé LED)
zadní 120mm ventilátor
Verze
Graphite Series 600T - černá
Special Edition White Graphite Series 600T - bílá s oknem

Na počítačovou skříň hrající si na typ Middle-Tower je typ 600T poněkud velký. Především hloubka téměř 60 cm a šířka daleko přes 20 cm není u takového formátu zrovna obvyklá, a tak můžeme očekávat, že tu bude více než dostatek prostoru pro rozměrné komponenty (dlouhé grafické karty, vysoké CPU chladiče) a také pro vedení kabelů.

Pro její stavbu Corsair využil klasickou kombinaci ocelových plechů SECC, ABS plastu a perforovaného plechu, ovšem už nám nesdělil, jak tlusté ony SECC plechy jsou a ani kolik tato skříň vůbec váží. Jiné zdroje ale hovoří o 12,7 kg, což by vypovídalo minimálně o 0,8mm tloušťce a možná i 1mm. Ve skutečnosti má plech dle posuvného měřítka 0,9 mm, ovšem ta desetinka navíc bude díky barevné úpravě.

Dovnitř skříně můžeme nacpat rozsáhlou sestavu založenou na deskách ATX (případně Micro-ATX) s osmi sloty pro rozšiřující karty, šesti pevnými disky či SSD a čtyřmi 5,25" zařízeními. O chlazení se postarají velké 200mm ventilátory doplněné o 120mm v zadní pozici, přičemž ty větší mají lopatky prosvícené bílými LED. Tu samou sestavu má i bílá verze, která má navíc boční okno, aby byl svit diod lépe vidět. To ale můžeme vyměnit za dodávaný perforovaný panel pro až čtyři 120mm ventilátory.


Zpracování skříně


Corsair Graphite Series 600T je takový černý metalízový cvalík s nadutým vrchním panelem. Působí tak trochu jako obrněnec a celkově nevypadá vůbec špatně, za což se zasloužily vedle pěkné povrchové úpravy (ta je stejná u plechů i u plastových částí) také oblé tvary doplněné o velké perforované panely a nahoře se ukazuje bohatý "velitelský pult" s tlačítky, konektory a také velkým knoflíkem pro nastavení otáček ventilátoru. Na druhou stranu si pro tuto skříň budete muset vyhradit dostatek místa a rozhodně se nedá říci, že by se dobře vyjímala na stole vedle monitoru. Na to je moc velká a ovládání má stejně na vrchním panelu.Přední část vypadá jako malá skříň uložená ve velkém vnějším obalu, ovšem jde pouze o designovou hříčku. Podobné zpracování má i zadní část a právě díky tomu lze Corsair 600T dobře chytit za přerostlé horní okraje a poponést ji. Přední panel je jinak velmi jednoduchý.Má v sobě pouze čtyři vrchní záslepky pro 5,25" šachty a vespod pak za jednoduché zámky drží velký perforovaný panel kryjící přední 200mm ventilátor. Všechny záslepky i zmíněný panel jsou vyloženy ještě jemným plastových filtrem proti prachu a my je budeme moci snadno umýt vodou. Velký panel lze pro tyto účely rychle sejmout - stačí jej nahoře stisknout, čímž se uvolní ze svých zámků.Horní část skříně dokáže zaujmout především svým předním panelem, kde je kolem velkého ovladače otáček ventilátorů (později se podíváme na to, kterých se to týká) soustředěno množství portů, indikátorů a tlačítek. Vlevo od něj máme čtveřici portů USB 2.0, jež jsou na sebe až příliš natěsnány, ale to vzhledem k jejich počtu tak moc nevadí. Zvláště když tu máme ještě jeden port USB 3.0 na opačné straně a pod ním ještě IEEE1394 FireWire. Hned vedle něj je indikátor práce pevného disku, pak můžeme využít dva 3,5mm konektory pro sluchátka a mikrofon. Nakonec se samozřejmě nezapomnělo na tlačítka Power a Reset umístěná na samotném okraji horního děrovaného panelu. Ta mají velmi nízký zdvih, ale jsou zapuštěna pod okolní povrch, takže moc nehrozí, že byste je stiskli omylem.Zmíněný horní děrovaný panel lze sejmout úplně stejný způsobem jako panel v přední části. Pod ním se pak objeví druhý 200mm ventilátor obrácený tak, aby vysával vzduch ze skříně, takže je logické, že panel nad ním postrádá prachový filtr. Škoda jen že Corsair lépe nezpracoval samotné rošty, které jsou zde v podstatě zbytečné, i když nahoře je tu díky tomu možnost využít dva klasické 120mm ventilátory namísto instalovaného 200mm. Na co však také nesmíme zapomenout, je ukrytý kulatý zámek, díky němuž lze uzamknout levou bočnici. Možná by ale na sebe nemusel tak upozorňovat svým stříbrným leskem viditelným i před drobné otvory horního panelu, ale to je jen drobnost.


- klikněte pro zvětšení -

Obě bočnice této skříně jsou zpracovány naprosto stejně. Zaklesnuty jsou pomocí spodních pacek za okraj hlavního šasi a drží je dva horní zámky. Ty jsou plastové, ale mohutné, takže nepředpokládám, že by se měly hned ulomit. Stačí je tedy seshora stisknout, bočnici vyklopit a vyjmout, což je velmi pohodlný a rychlý způsob. Opětovné nasazení také není nijak složité ani zdlouhavé.


- klikněte pro zvětšení -

Jinak jsou tyto zaoblené bočnice při pohledu zvenčí spíše nezajímavé a naprosto holé a rovné kusy plechu.Zadní část Graphite 600T má tedy stejně jako přední velký okolní lem. Jinak nám ale Corsair ukazuje to, co jsme mohli očekávat - pozici zdroje až vespodu, osm proděravěných záslepek slotů, dva kryté otvory pro hadičky vodního chlazení (průměr cca 23 mm) a rošt se 120mm ventilátorem. Ten by mohl být zpracován lépe, aby nechal proudícímu vzduchu volnější průběh.Nakonec se v této úvodní kapitole podíváme na spodní část skříně vybavenou dvěma dlouhými nohami z plastu, mezi nimiž vzadu sedí prachový filtr sloužící napájecímu zdroji. Pokud svůj Corsair položíte na chlupatý koberec, tak zdroji asi nezajistíte čerstvý přísun vzduchu, ovšem ani tak se neudusí, protože může vzduch dostávat skrz otvory ze skříně. Ideální chlazení to ale nebude.


- klikněte pro zvětšení -
reklama
reklama
reklama