reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Corsair a Patriot: SSD Force 3/GT vs. Pyro

21.10.2011, Jan Vítek, recenze
Corsair a Patriot: SSD Force 3/GT vs. Pyro
Nedávno jsme recenzovali nový model SSD od společnosti Kingston, a to HyperX SSD, který se utkal s již dříve testovanými modely od firem Intel a především OCZ. Nyní došla řada na Corsair, který poskytl dva zástupce, a vedle toho i firmu Patriot...

Testovací konfigurace


SSD byla připojena na základní desku Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67 a testy byly provozovány v 64bitových Windows 7 se zapnutou funkcí TRIM. To si můžete sami ověřit zadáním příkazu "fsutil behavior query disabledeletenotify" do příkazového řádku. Pokud bude odezvou nula, TRIM je aktivován a pokud se objeví jednička, pak tomu tak není. Všechny disky měly verze firmware, které TRIM podporovaly.

Pro samotné testy jsme si přizvali 3 obvyklé aplikace:
  • h2benchw ve verzi 3.12
  • PCMark Vantage a jeho dílčí test pevných disků
  • ATTO Disk Benchmark ve verzi 2.46.

Testy h2benchw a PCMark Vantage pak byly zopakovány třikrát a výsledek se určil z průměru našich měření. ATTO obvykle udává velmi podobné hodnoty a navíc budou jeho výsledky sloužit spíše jako orientační, a tak nebyl důvod u něj průměrovat více hodnot.

Nyní již přichází čas na první výsledky z programu h2benchw rozdělené na testy seeku, pak sekvenčního čtení a nakonec nejdůležitější aplikační testy zakončené celkovým indexem, jejž využijeme i pro závěrečné hodnocení. Výsledky nově testovaných SSD Corsair Force Series 3, Force Series GT a Patriot Pyro si zařadíme po bok již dříve zkoušeného SSD Kingston HyperX, kde jsou i dříve testované Intel SSD 510 a OCZ Vertex 3. A ještě si zopakujeme testovací sestavu, kde je důležitá platforma Sandy Bridge s nativní podporou SATA 6 Gbps, kterou pro nová SSD firmy Intel i OCZ Technology přímo doporučují.

Upozorňuji také, že v tomto testu smícháme SSD s kapacitou 120 GB a 240/250GB, jejichž přímé srovnání může, ale také vůbec nemusí být korektní. Ostatně, některé výsledky napoví, že toto upozornění je skutečně namístě.


h2benchw v3.12 - seek


Přístupová doba je velkou výhodou elektronických pamětí, které mají v tomto ohledu nad mechanickými pevnými disky velkou výhodu, protože nemusí čekat na otočení té pravé části disku pod hlavičky a jejich vystavení. Tato doba se navíc u nich nemění (či by se měnit aspoň neměla) v závislosti na místě přístupu, a proto si ani neuvedeme hodnoty přístupu pod prvních 512 MB prostoru, protože by to bylo zbytečné.
Dle očekávání byly výsledky všech moderních SSD v těchto úvodních testech velmi podobné a nejinak tomu nejspíše bude i v další sadě, tedy až na Intel SSD 510, u nějž očekáváme výrazně slabší zápis.


h2benchw v3.12 - sekvenční čtení


V těchto testech můžeme očekávat ty nejvyšší naměřené hodnoty, což se samozřejmě bude týkat také ATTO Disk Benchmark, kde budeme testovat víceméně to samé. Zde se jako obvykle objevila sestupná tendence výsledných hodnot, což je problém snad všech SSD. Nejprve provedeme test průměrného sekvenčního čtení, pak je to sekvenční zápis. A nakonec je to opakované čtení označované jako Core Test, které by mělo v podstatě reflektovat rychlost komunikace SSD s kontrolerem základní desky.Ani zde tedy není žádné překvapení. Upozorním ale na to, že dva testy vyhrál s menším či větším náskokem dosavadní výkonnostní král našich testů SSD (pokud nepočítáme OCZ RevoDrive 3 X2, což je poněkud jiná liga) model Kingston HyperX SSD a tomu šlapal na paty OCZ Vertex 3. Je třeba si ale také uvědomit, že jde o modely s vyšší kapacitou, kdežto dnes testované verze Corsair a Patriot jsou všechny 120GB SSD. Zrovna kapacita u SSD může (ale nemusí) mít vliv na celkový výkon.

Překvapením je, že Corsair Force Series 3 byl ve dvou testech lepší než model GT, přičemž zrovna v takovýchto testech by to mělo být právě naopak.


h2benchw v3.12 - aplikační testy


A nyní k nejdůležitější části této kapitoly, která by měla zajímat uživatele hodlající upotřebit SSD jako systémový disk. Připraveny jsou aplikační testy rozdělené na swapování, instalování, testy simulující Word, Photoshop, kopírování, F-Prot (práce antiviru) a nakonec byl z těchto všech výsledků sestaven aplikační index.Když prolétneme všechny dílčí aplikační testy h2benchw, ani nás nepřekvapí, že všechny tři testované modely od Corsair a Patriot nakonec vykázaly velmi podobná skóre. Opět tu máme menší překvapení, že "základní" Force Series 3 překonal model Force Series GT. Patriot Pyro se pak umístil mezi nimi.
reklama
reklama