reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CPU WinChip IDT C6-200MHz

16.3.1999, Zdeněk Michálek, Janusz Bubík, recenze
CPU WinChip IDT C6-200MHz
Další Pentium MMX kompatibilní CPU vstupuje do konkurenčního boje. Testovali jsme jeho kompatibilitu a porovnávali s dalšími.
Specifikace:

Procesor IDT C6 se stal jednou ze senzací COMPUTEXu v červnu roku 1997. Samotným výrobcem byl prezentován jako procesor zaměřený na oblast levných PC s deklarovanou kompatibilitou s Pentium MMX. Od té doby se rodina procesorů IDT C6 rozrostla na dva zástupce (180MHz a 200MHz varianta), přičemž by prý neměl být (vzhledem k malé ploše čipu a z toho vyplývající nižší spotřeby a tím i jednoduššího chlazení) problém dosáhnout hodinové frekvence kolem 400MHz.

Podle benchmarků provedených několika nezávislými zdroji (včetně nás :-) je 200MHz varianta procesoru výkonnostně přibližně rovnocenná Cyrixu 6x86MX/166 a výrazně pomalejší než další procesory stejné třídy (Intel Pentium MMX 200, AMD K6 200). Nižší výkon se projevuje zvlášť výrazně při operacích s plovoucí desetinnou čárkou. Patice je standardní Socket 7, napájení 3,52V s příznivým příkonem cca 10W a rychlostí sběrnice 66MHz (u varianty 180MHz je to 60MHz).

Testování:

Testy byly zaměřeny na kompatibilitu s různými programovými produkty a s boardy Asus a Tomato. Zajímavostí je, že ve Windows 95 se procesor hlásí pod názvem CentaurHauls.

Pod Windows 95 OSR2.1 a s Office 97 (MS Word, MS Excel) se nevyskytly žádné problémy s kompatibilitou procesoru. Z rajčatových boardů je procesor podporován u typů 5DTX-JY, 5DTX-TC, 5DTX II-TC, 5STX, 5STX-J98, 5SVA a 5SVA-E, není u 5DHX, 5DTX, 5DVX a 5SVX. ASUS board byl testován jediný - TX97-E s verzí BIOSu 1.08, bez jakýchkoliv problémů.

Pro zajímavost jsme vyzkoušeli i "ochranu" proti přetaktovávání. Potěšitelné je, že IDT C6 se nechá vcelku ochotně přetaktovat snížením kmitočtu sběrnice na 50MHz a zvýšením koeficientu na 4x (180MHz verze), resp. 55MHz (200MHz verze). Dobré chlazení je podmínkou. Výrobce samozřejmě něco takového nedoporučuje, takže každý ať si ničí procesor na vlastní riziko.

Nastavování:

C6-180Mhz 3x 60Mhz (dosahuje asi 123711 Dhrystonů)
C6-200Mhz 3x 66Mhz (dosahuje asi 137931 Dhrystonů)

Výsledek:

Klady:

  • kompatibilita se Socket 7
  • nevyžaduje MMX napájecí napětí, takže teoreticky po upgrade BIOSu by mohl chodit i na základních deskách nepodporujících MMX. U některých desek jsme to vyzkoušeli i bez upgrade BIOSu, většinou chodil, detekce však samozřejmě byla nesmyslná.

Zápory:
  • pro plné využití vyžaduje podporu BIOSu, takže se může stát, že na některých MB se ohlásí chybně nebo vůbec nepojede. Tento nedostatek by se měl eliminovat s jeho větším rozšířením.
  • nastavování bude chybět ve valné většině dodávaných dokumentací, bude třeba jej vyzkoušet pro různé MB a "vyvěsit" ho na webovských stránkách. Opět pomine s větším rozšířením.
  • nepočítá s ním žádný starší testovací software, teprve čas ukáže kompatibilitu se staršími aplikacemi a ne-MS operačními systémy (viz dřívější problémy AMD K5 procesorů a programů napsaných pod Clipperem - určitě i vy jste se už setkali s uživateli, kterým s nimi nechodilo jejich starší účetnictví).

Klad/zápor:
  • dražší než přibližně stejně výkonná varianta od Cyrixu na 166MHz, nicméně levnější než 200MHz Cyrix (takže pro zákazníky pro něž je důležité "číslo" by mohl být cenově zajímavější, byť o malou částku).

Závěr:

Každopádně vyzkoušet. Už jenom proto, abychom podpořili novou firmu vstupující do konkurenčního boje, který nám může přinést zase nějaké to snížení cen procesorů. A pokud se ještě IDT brzy podaří snížit napájecí napětí a zvýšit pracovní kmitočet při zachování rozumných cen (a navíc se nenechá od někoho z "velkých" vzápětí koupit), mohl by se z jejích procesorů stát hit.

reklama