reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Creative GigaWorks T3: překvapivé reproduktory

19.11.2010, Petr Štefek, recenze
Creative GigaWorks T3: překvapivé reproduktory
Creative GigaWorks T3 představují nejlepší reproduktorový stereo systém v produkci Creative. Společnost byla poslední dobou známá spíše průměrnou kvalitou svých výrobků, ale nyní se blýská na lepší časy. Nové GigaWorks T3 jednoznačně překvapily.

MP3, CD a Youtube


Creative GigaWorks T3 jsou v této cenové kategorii opravdu příjemným překvapením, které mi vyvrátilo pravidlo, že nic, co stojí do 5 tisíc korun, nemá smysl kupovat ani jako reproduktory k počítači. Vzhledem k faktu, že často hudbu při práci poslouchám na YouTube, ostatně jako většina lidí, tak jsem reproduktory zapřáhl při všech svých běžných činnostech.

První poslech po přepojení z Logitechů Z-2300 je dojem usedlejší reprodukce, která není provázena tak efektními basy. Na druhý a delší poslech ovšem zjistíte, že GigaWorks T3 hrají velmi detailně ve všech reprodukovaných pásmech a co je opravdu překvapením, že subwoofer hraje (samozřejmě vzhledem k cenovce) a neduní, jak je zvykem u většiny levnějších systémů.Vyzkoušel jsem několik žánrů zahrnujících soundtrack k Matrixu, který Creative zvládly bravurně, a notoricky známou skladbu Clubbed to death bylo opravdu radost poslouchat. Klasická hudba se rovněž dá s trochou tolerance zkousnout. Nástroje zní přirozeně bez nežádoucího zabarvení, které někdy hudbu totálně znehodnotí. Metaloví Edguy se zdají být také ve formě a reprodukce je opravdu dynamická s dobrou oporou spodní rázné basové linky.

Subwoofer se nesnaží zahrát to, na co nemá, a basy jsou příjemně rychlé, což je výrazný rozdíl oproti konkurenčním reproduktorům Logitech Z-2300. Na druhou stranu jsem díky tomu výběru našel také jednu problémovou frekvenci, která má tendence subwoofer poněkud rozhodit. Nicméně, nechci dělat z komára velblouda, protože se to stalo pouze u jediné skladby a dále se to jinde neopakovalo.

Celkově je reprodukce příjemně detailní a hlavně s navozením pocitu prostoru a oddělení jednotlivých nástrojů (pro hnidopichy uvedu, že se jedná samozřejmě pouze o náznak, který u PC reproduktorů ovšem není obvyklý). Střední pásmo je trochu slabší, ale bavíme se zde o minimální kritice, malé satelity zvládají svou úlohu na jedničku. Vše podkresluje subwoofer, který se při rozumném nastavení basů (záleží hodně na místnosti a jeho umístění) odmění poměrně velkou detailností, která je vzhledem k jeho velikosti příjemným překvapením.

Za hudbu dostávají Creative GigaWorks T3 jedničku s malým mínus za poněkud agresivnější výšky, které mají tendenci se projevit především u tvrdších žánrů. Souboj s reproduktory Logitech Z-2300 dopadá 1:0 ve prospěch Creative, a to s naprostým přehledem.


Filmová reprodukce


Filmová hudba a efekty jsou z velké části reprodukovány na výbornou. Reprodukce nepostrádá razanci, ale trochu zde chybí ona rozmáchlost a teatrálnost Logitech Z-2300. Na vše si ale velmi rychle zvyknete a budete kvitovat detailnost dialogů a výborné podání podkreslující hudby. Samozřejmě zde mluvím o reprodukci DVD nebo HD videa, neboť DivX ripy se většinou valnou kvalitou zvukové stopy nevyznačují.Piráti z Karibiku byli podáni bez výhrad a dokonce lze říci, že celková reprodukce byla velmi osvěžující. Creative GigaWorks T3 se jednoduše zavděčí těm, kterým záleží spíše na kvalitě reprodukce než na mohutných basech, které stejně reproduktory k počítači důstojně nezahrají, a tak většinu času jen duní a foukají přes své bassreflexy tuny vzduchu. Celkově za výkon v oblasti filmů opět palec nahoru a troufám si říci, že nikdo zklamán nebude.


Hry


Má smysl hodnotit zvuk u her? Pokud reproduktory obstojí ve dvou výše jmenovaných disciplínách, tak je nelogické, aby rovněž neexcelovaly na poli her, zvlášť pokud se jedná o systém 2.1, kde nemůžeme hodnotit prostorovost zvuku nebo další detaily.

Ať už si pustíte jakoukoli hru počínaje Battlefieldem a konče Starcraftem II, budete velmi spokojení s každým jednotlivým aspektem a celkovou důrazností i dynamičností zvuku. Pokud se podíváme na výsledek celkový, tak subjektivně Creative GigaWorks T3 starší Logitech Z-2300 v celkovém výsledku pokořil hlavně důraznými rychlými basy a dynamikou, což starší systém postrádá.Pokud bych výsledek za zvuk měl nějakým způsobem kvantifikovat v kategorii do 5 tisíc korun, udělil bych Creative GigaWorks T3 90 % a konkurenčním Logitechům Z-2300 75 %. Samozřejmě, jedná se o obrazné hodnocení. Pokud bych si mohl vybrat, jaké reproduktory mi na stole zůstanou, tak bych jistojistě do redakce zpět poslal reproduktory Logitechu.


reklama
reklama