www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Creative X-Fi Xtreme Audio: vyplatí se upgrade z kodeku na desce?

Creative X-Fi Xtreme Audio: vyplatí se upgrade z kodeku na desce?
, , recenze
Smyslem toho článku bude posoudit, zda se v dnešní době vyplatí investice do samostatné zvukové karty, když její funkci běžně zastávají integrované zvukové kodeky na základních deskách, které navíc podporují prostorový zvuk.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Creative X-Fi Xtreme Audio: vyplatí se upgrade z kodeku na desce?
  2. Creative X-Fi Xtreme Audio - bližší pohled
  3. Jak to celé hraje?
  4. Závěr
reklama
Zvukové karty jsou v současnosti na okraji zájmu zákazníků a většina z nich se při koupi počítače spokojí s integrovaným kodekem na základní desce. Ty se dnes chlubí podporou multikanálového zvuku i digitálními výstupy. Jejich kvalita je ovšem dostačující pouze v případě, že vlastníte levné reproduktory, které lepší zdroj signálu prostě neocení. Tento článek vznikl na základě myšlenky srovnat integrovaný kodek high-endové základní desky s běžnou zvukovou kartou v ceně do 1000 Kč.

Pokud chcete na PC poměrně kvalitní zvuk, který vám dovolí alespoň částečně vychutnávat vaši oblíbenou hudbu či koncerty na DVD nebo Blu-ray (případně MKV), musíte z hlavy dostat poměrně rozšířený nesmysl, že všechny digitální zdroje hrají stejně, protože samotný zvuk zde vzniká z jedniček a nul. V rámci dekódování zvuku hraje roli nejen to, jak kvalitně respektive v jakém formátu je zvuk zaznamenán na médiu, což může být optický disk nebo pevný disk či jiné medium, ale také jak kvalitní je dekódovací řetězec.


Aby zvuková karta poskytla kvalitní analogový audio signál, musí být vybavena nejen kvalitními D/A převodníky, ale také dalšími součástkami, mezi které řadíme operační zesilovače, DSP čipy, kondenzátory nebo ochranu proti elektromagnetickému rušení. V podstatě se dá říci, že čím dražší zvuková karta je, tím kvalitnější by použité součástky měly být a tím lepší by měl být i výsledný zvuk. Zvukovou kartu bychom měli volit s ohledem na kvalitu reproduktorů případně multikanálového či stereo zesilovače.Aego M 2.1


Většina uživatelů má k dispozici obyčejné aktivní reproduktory v cenách zhruba od 1 do 5 tisíc korun. V našem testu nejde o vytvoření nějakého ultimátního řetězce, ale o posouzení, zda našemu počítači prospěje, když do něj zakoupíme samostatnou zvukovou kartu. Pro srovnání jsem si vybral poměrně levnou zvukovou kartu Creative X-Fi Xtreme Audio v ceně okolo 800 Kč, kterou budu srovnávat s integrovaným řešením na high-endové základní desce pro LGA 1155.

Jako další komponenty poslouží Audiotrak Prodigy HD2 spolu s reproduktory Acoustic Energy Aego M 2.1. Výsledkem článku by mělo být to, zda je investice do samostatné zvukové karty ospravedlnitelná i pro běžného člověka. Počítače dnes slouží nejen k práci a hraní her, ale i pro sledování filmů a reprodukci hudby.


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek