www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Creative X-Fi Xtreme Audio: vyplatí se upgrade z kodeku na desce?

Creative X-Fi Xtreme Audio: vyplatí se upgrade z kodeku na desce?
, , recenze
Smyslem toho článku bude posoudit, zda se v dnešní době vyplatí investice do samostatné zvukové karty, když její funkci běžně zastávají integrované zvukové kodeky na základních deskách, které navíc podporují prostorový zvuk.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Creative X-Fi Xtreme Audio: vyplatí se upgrade z kodeku na desce?
  2. Creative X-Fi Xtreme Audio - bližší pohled
  3. Jak to celé hraje?
  4. Závěr
reklama
Zvukové karty jsou v současnosti na okraji zájmu zákazníků a většina z nich se při koupi počítače spokojí s integrovaným kodekem na základní desce. Ty se dnes chlubí podporou multikanálového zvuku i digitálními výstupy. Jejich kvalita je ovšem dostačující pouze v případě, že vlastníte levné reproduktory, které lepší zdroj signálu prostě neocení. Tento článek vznikl na základě myšlenky srovnat integrovaný kodek high-endové základní desky s běžnou zvukovou kartou v ceně do 1000 Kč.

Pokud chcete na PC poměrně kvalitní zvuk, který vám dovolí alespoň částečně vychutnávat vaši oblíbenou hudbu či koncerty na DVD nebo Blu-ray (případně MKV), musíte z hlavy dostat poměrně rozšířený nesmysl, že všechny digitální zdroje hrají stejně, protože samotný zvuk zde vzniká z jedniček a nul. V rámci dekódování zvuku hraje roli nejen to, jak kvalitně respektive v jakém formátu je zvuk zaznamenán na médiu, což může být optický disk nebo pevný disk či jiné medium, ale také jak kvalitní je dekódovací řetězec.


Aby zvuková karta poskytla kvalitní analogový audio signál, musí být vybavena nejen kvalitními D/A převodníky, ale také dalšími součástkami, mezi které řadíme operační zesilovače, DSP čipy, kondenzátory nebo ochranu proti elektromagnetickému rušení. V podstatě se dá říci, že čím dražší zvuková karta je, tím kvalitnější by použité součástky měly být a tím lepší by měl být i výsledný zvuk. Zvukovou kartu bychom měli volit s ohledem na kvalitu reproduktorů případně multikanálového či stereo zesilovače.Aego M 2.1


Většina uživatelů má k dispozici obyčejné aktivní reproduktory v cenách zhruba od 1 do 5 tisíc korun. V našem testu nejde o vytvoření nějakého ultimátního řetězce, ale o posouzení, zda našemu počítači prospěje, když do něj zakoupíme samostatnou zvukovou kartu. Pro srovnání jsem si vybral poměrně levnou zvukovou kartu Creative X-Fi Xtreme Audio v ceně okolo 800 Kč, kterou budu srovnávat s integrovaným řešením na high-endové základní desce pro LGA 1155.

Jako další komponenty poslouží Audiotrak Prodigy HD2 spolu s reproduktory Acoustic Energy Aego M 2.1. Výsledkem článku by mělo být to, zda je investice do samostatné zvukové karty ospravedlnitelná i pro běžného člověka. Počítače dnes slouží nejen k práci a hraní her, ale i pro sledování filmů a reprodukci hudby.


reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek