www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Čtyři 0,5 kW zdroje pod zátěží

Čtyři 0,5 kW zdroje pod zátěží
, , recenze
V dnešní recenzi jsme podrobili důkladným testům čtveřici zdrojů od těchto výrobců: BeQuiet, Cooler Master, LC Power (zastoupen dvakrát). Celá čtverka se rozdělila na dvě dosti vzdálené skupiny, ovšem naostro je porovnat nelze, ale k tomu až v článku samotném.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama

Be Quiet! DARK POWER PRO 530WBalení, příslušenství

Zdroj je balen v pevné kartónové krabici a bublinkovém pytlíku. Pod samotným zdrojem se nachází další krabice, která je doslova našlapaná příslušenstvím, ve kterém nalezneme: síťovou šňůru, montážní šroubky, stahovací pásky na vyvázání kabelů, praktické vyvazovací pásky na suchý zip, krytky konektorů, návod (tlustší než od základní desky), redukci z 24 na 20pin Main Power konektor, kabely pro napájení ventilátorků a nechybí samozřejmě ani odpojitelná kabeláž. Výrobce přiložil ke zdroji opravdu bohatou dávku příslušenství.
Parametry

Jmenovitý výkon zdroje je 530W. Maximální kombinovaný odběr z 3,3 a 5V větve nesmí překročit 185W a celkový odběr z 12V větví nesmí překročit 408W. Konkrétní výkonové parametry jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3,3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
28A
30A
20A
20A
0,5A
0,8A
2,5A


Zdroj je vybaven aktivním PFC, vstupní rozsah napětí výrobce uvádí 200-240V. Dále tu je 12cm ventilátor s řízením otáček dle teploty. Zajímavou funkcí je doběh ventilátoru po vypnutí zdroje. Ventilátor poté totiž ještě 3 minuty běží, aby se zdroj samotný i počítač rychleji ochladili.


Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je opatřena povrchovou úpravou imitující vzhled kartáčované oceli. Povrch vypadá velice pěkně, ovšem pouze do té doby než se ho dotknete holou rukou. Mnohé jistě zaujme zlatá drátěná mřížka s logem výrobce, za níž se skrývá ventilátor z dílen firmy Globe fan. Jedná se o typ B1202512L-3M, který má poměrně ostré lopatky, ale na druhou stranu jsou bez otřepů. I otvor v krytu zdroje nijak nezasahuje do vykrojení rámečku, kdyby to tak nebylo, vznikal by na hranách plechu nepříjemný aerodynamický hluk Zadní stěna zdroje je téměř celá pokrytá ventilačními otvory, tudíž průtok vzduchu zde nebude zbytečně bržděn.Kabeláž

Veškerá kabeláž tohoto zdroje je opatřená černým flexem. Zdroj umožňuje odpojení nepotřebných kabelů, což pomáhá udržet lepší pořádek ve skříni. Pevně připojen je pouze svazek Main power konektoru a +12V Power konektorů. Main power konektor je zde řešen jako 24pinový nedělený, ale součástí příslušenství je redukce na 20-pin takže to není problém. Kabelový svazek Main power konektoru má délku nadstandardních 62cm. Zdroj je dále vybaven dvěma +12V Power konektory, jeden je 4-pinový a druhý 8-pinový. Oba +12V Power konektory jsou umístěny na společném svazku o délce 70cm. Specialitou tohoto zdroje jsou kabely pro připojení dalších ventilátorů řízených souběžně s ventilátorem ve zdroji. K dispozici máme celkem tři tyto svazky o délce 80cm. Veškerá další kabeláž je již odpojitelná a složení jednotlivých svazků naleznete v tabulce:

KonektoryDélkaPočet kusů
1x PCIe60cm2 (feritové kroužky na konci)
3x Serial ATA95cm2
1x Peripheral Power50cm2
3x Peripheral Power90cm2Lze si povšimnout toho, že některé svazky jsou opravdu velmi dlouhé. Dost dobře si nedovedu představit skříň, kde by se tak dlouhé kabely naplno využily. Někomu by zde také mohla vadit úplná absence konektoru pro napájení disketových mechanik.


Vnitřní provedení

U tohoto zdroje bylo sundání horního krytu celkem oříšek, za což mohou natěsnané kabely vedoucí ze zdroje ke konektorům. Zdroj je vybaven kvalitním EMI filtrem, rušení do sítě jistě bude na nízké úrovni. I zde výrobce použil kondenzátor stejnosměrného meziobvodu od fy Teapo, více by se zde ovšem hodil kvalitní typ od firem Nippon Chemi-con a Nichicon.

O chlazení robustních výkonových prvků se stará černě eloxovaný chladicí profil odpovídající velikosti. Hlavní transformátor zdroje je výkonově slušně dimenzovaný a jeho velikost je vzhledem k výkonu zdroje a spínací frekvenci odpovídající. Usměrňovací diody jsou dimenzovány na téměř dvojnásobný proud jednotlivých větví, tudíž ani zde tedy nelze nic vytknout. Navíc jsou umístěny na černě eloxovaném profilu odpovídající velikosti. Na pozici filtračních kondenzátorů jsou opět použity produkty firmy Teapo, platí zde totéž jako u kondenzátoru stejnosměrného meziobvodu. Zdroj fyzicky obsahuje dvě 12V větve, jak výrobce ostatně uvádí v parametrech. Deska zdroje je také poměrně kvalitně zapájená a navíc je na laminátovém substrátu.Zátěžové testy

Tento zdroj neměl žádný problém s dodávkou plného výkonu po dvě hodiny a byl i při plné zátěži poměrně tichý. Bohužel, při nízkých otáčkách ventilátoru byl patrný tón na frekvenci cca 1kHz. Vzduch se po průchodu zdrojem ohřál z 24°C na 31°C. Nyní již k naměřeným hodnotám. Naprázdno zdroj odebíral se sítě 9W, při zatížení +5VSB větve proudem 2A odběr stoupl na 28W.
Napětí jednotlivých větví při různém zatížení naleznete v tabulce:

Větev0%(*)25%50%75%100%
+3,3V3,36V3,30V3,28V3,27V3,25V
+5V5,08V4,97V4,91V4,88V4,85V
+12V12,11V12,09V12,08V12,05V12,00V
+5VSB5,12V---4,95V
(*) 0% zátěží se rozumí minimální zátěž požadovaná specifikacemi


Napětí jednotlivých větví zdroje je zcela v toleranci udávané specifikací. Nyní následují oscilogramy jednotlivých větví: (nastavení osciloskopu: 1ms/div, 20mV/div)


+12V větev


+5V větev+3,3V větev+5VSB větev
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek