Cyberpunk 2077 na RTX 3080: výkon a kvalita ray tracingu

Cyberpunk 2077 na RTX 3080: výkon a kvalita ray tracingu
, , recenze
Titul Cyberpunk 2077 si z hlediska technického zpracování zaslouží označení next-gen hry, což s sebou ale nese i vysoké nároky na hardware. My se dnes zaměříme právě na technické zpracování a na to, co můžeme vidět díky moderní kartě.
K oblíbeným
reklama

Testovací hardware

 
Pro testování Cyberpunku 2077 jsme měli k dispozici moderní sestavu, která by měla tuto hru rozhýbat s jen mizivými kompromisy:
  • Procesor AMD Ryzen 5 3600X
  • Základní deska Gigabyte X570 AORUS Elite
  • Paměti 2x 16 GB HyperX KHX3200C16D4/16GX (SK Hynix) DDR4-3200 CL16
  • Grafická karta Gigabyte GeForce RTX 3080 Eagle OC 10G
  • SSD OCZ Vector 1 TB
  • Operační systém Windows 10 2004
  • Ovladače GeForce NVIDIA 460.79 (Cyberpunk 2077 Game Ready)
Hlavní hvězda je tu tak pochopitelně grafická karta Gigabyte GeForce RTX 3080 Eagle OC 10G, na které bude stát a padat výkon ve hře. GeForce RTX 3080 přitom lze dnes označit za "rozumný hi-end", či snad "herní hi-end", neboť nad ní stojí v případě firmy NVIDIA už jen RTX 3090, která nikdy nenabídne takový výkonnostní nárůst, aby se nám ji vyplatilo kupovat. Čili RTX 3090 je pouze pro takové zákazníky, jimž na ceně moc nezáleží.
 
 
 
Gigabyte GeForce RTX 3080 Eagle OC je mírně přetaktovaná verze s turbem na 1755 MHz (referenční takt je 1710 MHz), ovšem i tak je to karta, kterou by řada lidí měla jistě problém vůbec nacpat do své skříně. Jde především o její délku 320 mm, která je tak ještě o 35 mm větší než u verze Founders Edition. Zkrátka a dobře, při koupi výkonné karty z nové generace je třeba si více dávat pozor právě i na to, jestli se nám do sestavy vůbec vejde, abychom pak nemuseli shánět ještě novou skříň a sestavu mezitím provozovat na stole. 
 
 
 
V ostatních ohledech je to vcelku běžná karta, ostatně Eagle je základní řada firmy Gigabyte. Nabídne nám celkem tři rozhraní DisplayPort 1.4a a dvě HDMI 2.1, přičemž napájení zajistí vedle slotu ještě dva osmipinové konektory PCIe. Jaký výkon ale můžeme očekávat dle NVIDIE? 
 

 

Rozlišení

 
My budeme tuto kartu testovat na monitoru s nestandardním širokoúhlým rozlišením 3440×1440, které nám sice neumožní ověřit, jak je na tom výkon karty v 3840×2160, ovšem 2560×1440 si nastavit můžeme. Nicméně vzhledem k tomu, že velkou roli bude stejně hrát DLSS, můžeme mluvit spíše o cílových rozlišeních, zatímco ta opravdová, v nichž se hra bude renderovat, budou spíše zcela odlišná. 
 
Cyberpunk 2077 také bohužel neobsahuje žádný vestavěný benchmark, čili srovnání to bude jen přibližné, když je jasné, že nemůžeme srovnávat stejně náročné scény. 
 
 
V rozlišení 2560×1440, čili Quad HD, bychom se tak na kvalitu ultra včetně ray tracingu a s DLSS měli dostat nad průměrných 60 FPS, což platí pro DLSS v "kvalitním" režimu, kdy se využívá ze všech nastavení nejvyšší rozlišení, v němž se hra renderuje. V rozlišení 3440×1440 lze očekávat v takovém nastavení pokles pod 60 FPS, ostatně jde v porovnání s Quad HD o třetinu pixelů navíc. Čili buď akceptujeme nižší snímkovací frekvenci, nebo nižší renderovací rozlišení. 
 

reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek