reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Další rychlík - Samsung 930BF (4ms)

23.1.2006, Pavel Kovač, recenze
Další rychlík - Samsung 930BF (4ms)
Zraky všech hráčů se upírají na rychlé LCD panely a tajně doufají, že se konečně objeví panel s patřičně rychlou odezvou, jež by uspokojila i ty nejnáročnější. První vlaštovku tohoto typu jsme vám před nedávnem přinesli v podobě recenze LCD panelu ViewSonic VX924 (3ms). Jak obstojí tento panel s udávanou odezvou jen o něco málo vyšší (4ms)?
Kapitoly článku:

Tělesná schránkaAby nám ze samotného panelu nevisely samé drátky a vlastně aby i celý monitor držel pohromadě, tak je nutné jej vybavit nějakým tím obalem. Samsung byl doposud v tomto ohledu lehce nadprůměrný, tovární zpracování plastů a jejich celková promyšlenost byla dostatečná. Zkrátka nic nevadilo a monitor se pohodlně ovládal. Jak je na tom tento model? Samotné plasty patří mezi středně tvrdé a jsou kvalitně barvené (pěkně rovnoměrné). Vše doléhá tak jak má, a tak se opět není čeho bát. Snad jen tlačítka. O nich si však povíme o něco později.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Jak jste si jistě z předchozí fotky všimli, tak je panel opět obdařen stříbrno-černou barevnou kombinací. V poslední době mám pocit, že výrobci se těchto barev drží až příliš striktně a nemají odvahu se pouštět do větších experimentů. Je to celkem škoda, na druhou stranu tato barevná kombinace je takřka nestárnoucí a nebudete chtít měnit monitor jen kvůli tomu, že již není v módě. Design je však otázka vkusu, a tak je pouze na vás, jak se vám panel libí.


Tlačítka monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Jak jsem již nastínil v úvodu, tak tlačítka jsou asi největší slabinou celého zpracování monitoru. Jejich umístění je sice jedno z nejlepších (jsou na spodní hraně a pokud je stlačíte, tak se monitor nehoupe). To je jistě chvályhodné. Na druhou stranu je zde fakt, že jejich stisk je dost nejistý. Také houpání tlačítka pod prstem není zrovna příjemné. Věřím však, že většina uživatelů tento fakt přehlídne a bude se soustředit výhradně na obrazovou stránku monitoru. O té si však povíme o něco později při našich testech.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Samotný náklon monitoru patří k nadprůměru. Jeho předklon je sice prakticky nulový, ale zato záklon je opravdu dobrý a měl by dostačovat všem. Jen je škoda, že není monitor obdařen alespoň základním zdvihem. Je sice pravda, že pokud si postavíte monitor na rovný stů, tak je jeho poloha optimální (cca pod 30° od očí), ale alespoň nějaký zdvih by na škodu jistě nebyl.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu z přední strany zjistíte, že rámeček kolem samotného panelu je dost tenký a měří pouze 20mm. Takto tenký rámeček jen vyzdvihuje celkový design. Samsung se nenechal strhnout vlnou a použil klasickou LEDku, která neoslňuje při práci.


Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)

Zadní strana skrývá jednu nezvyklou "vychytávku". Tím je skrytí kabelů pod plastový kryt. Monitor tak vytváří mnohem kompaktnější dojem. Díky tomuto je možné umístit monitor do prostoru a zároveň zachovat pořádek na stole.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)

A jaké konektory se skrývají pod touto pokličkou? Jsou to klasické obrazové DVI a D-Sub. Konektor pro napájení je taktéž klasický. Nenajdete zde žádný USB či Audio konektor. Ale pro běžného uživatele to jistě nebude tak velký problém. I když vzhledem k ceně by alespoň ten USB HUB mohl být.


Obsah balení
  • Napájecí kabel
  • D-SUB kabel
  • DVI kabel
  • Instalační příručka
  • CD s manuálem a ovladači
  • CD Myst V - End of Ages

Přibalená hra Myst V

Jako třešničkou na dortu je přibalená hra Myst V. Tato 3D adventura patří k těm lepším hrám, a tak nejde o žádné "Béčko".

Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19"
Ideální odezva
4 ms
Jas
270cd/m^2
Kontrast
700:1
Výrobní technologie
TN+Film
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/160°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, D-SUB
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO
Hmotnost
5kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
NE
Speciální vlastnosti
Možnost vypínat "Response Time Accelerator"
Orientační cena: 10 160,- bez DPH (CzechComputer)

Na specifikacích zaujme především nízká odezva a na TN panel dost velké pozorovací úhly (především pokud uvážíme rychlou odezvu). Pokud budete podrobněji zkoumat tabulku, zjistíte, že hmotnost je dost nízká. Panel však i přes takto nízkou hmotnost perfektně na stole sedí.
reklama