reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dell U2713HM: pan neocenitelný

1.11.2012, Pavel Kovač, recenze: specifikace produktu
Dell U2713HM: pan neocenitelný
Máte zálusk na velký monitor? Nechcete kupovat profesionální NEC či EIZO? Tak možná právě pro vás tu je velmi dobře odladěný Dell U2713HM. Tento 27" velikán překvapí opravdu každého fandu kvalitního obrazu. A obrazem to jen začíná!

Láska na první pohled


Firmu Dell asi každý zná jako kolos vyrábějící počítače, servery a také monitory. Nová série monitorů pro rok 2013 se ukázala v tom nejlepším světle. Odpoutala se od docela kontroverzních tlačítek na boku monitoru (dotykových) a Dell je nahradil opět klasickými. Také jeho design je strohý, a přesto docela atraktivní. Má také slušnou ergonomii, ale to předbíháme. Nyní se podívejme na samotný monitor.

BenQ GW2750HM - základní pohled

Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Zima je tu, a tak i zimní téma na monitoru. Pokud však pomineme grafické pojetí pozadí, tak si můžete všimnout hlavně relativně tenkého rámečku. Po změření má však celé dva centimetry. Opticky však působí docela subtilně. Je to možná dáno tím, že má docela ostré hrany a zakulacení je nahrazeno zkosením hran (toho si všimnete po rozkliknutí obrázku základního pohledu).


BenQ GW2750HM - pohled zepředu

Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Na čelním pohledu si můžete všimnout otvoru v noze, který slouží pro uchycení kabelů. Není zde tedy gumový tunel, jaký měly Delly někdy v roce 2005-2006, ale to už je prehistorie. Dnes jsou monitory spíše strohé.


BenQ GW2750HM - náklon

Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Z bočního pohledu si můžete všimnout docela atraktivního stojanu. Ten je oproti čelnímu pohledu hodně zakřivený a působí docela organicky. Z počátku jsem měl s tímto organičtějším tvarem docela problém, ale postupně jsem si ho oblíbil. Asi největší zásluhu na tom má fakt, že z čelního pohledu toto zakřivení není prakticky vidět a zezadu je na monitor pro ostatní účastníky kanceláře příjemný na pohled. Takže vlastně perfektní provedení.

Náklon činí slušných -5° až 20°. Náklon vpřed je docela standardní, ale vzad je lehce nadprůměrný. Vzhledem k velikosti monitoru je naprosto dostatečný a větší by asi nikdo nevyužil.


BenQ GW2750HM - tlačítka

Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Nyní přicházejí na řadu tlačítka. Ta tlačítka, která byla u verze pro rok 2012 velká a hodně narušovala celý design monitoru. Dnes se vrátila jednoduchá oválná a mikrospínačová. Navíc menu je dostupné ihned po stisku a bez žádného zpoždění.


BenQ GW2750HM - pohled zezadu

Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Zadní strana již poskytuje pohled na docela masivní panel, který je hodně vypouklý. V dnešní době LED podsvícení to působí trošku monstrózně, ale na druhou stranu to vytváří perfektní konstrukci. Nikde nic nevrže a plasty na sebe doléhají. Zkrátka klasický Dell se vrátil v plné kráse.


BenQ GW2750HM - konektory

Konektory (klikněte pro zvětšení)


O obrazové vstupy se zde stará jak analogový D-Sub (který je vzhledem k velikosti monitoru a rozlišení téměř nepoužitelný), dále je zde DVI-D, DisplayPort, a HDMI. Vše samozřejmě s podporou rozlišení 2560x1440.

Na levé straně monitoru naleznete také dvojici USB konektorů a další dva jsou v oblasti ostatních konektorů. I přestože nemají modrý jazýček, jde o konektory USB 3.0. Dell jde tedy s dobou. Přibalen je samozřejmě USB propojovací kabel.

Dodávané příslušenství:
  • D-Sub, USB a DVI-D kabel
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka

V balení naleznete docela nezvykle i analogový kabel. Je to sice standard u menších Dell monitorů, ale u takto velkého monitoru to již docela překvapení je.

Dell U2713HM
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
27" (16:9)
Ideální odezva
4 ms (gtg)
Jas
350 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1 (100 000:1)
Výrobní technologie
IPS
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
8 bitů
Rozteč bodů
0,23 mm
Nativní rozlišení
2560 x 1440
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO 4x USB 3.0
Vstupy
DVI, HDMI, DisplayPort, D-Sub
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
VESA 100x100mm
Hmotnost
5,6kg
Norma TCO
TCO 5.0
Pivot
NE
Spotřeba
42W
Rozměry
424,3-538,9x639,3x200,3mm
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
-

Co se týče parametrů, tak je zde docela zajímavá vlastnost vyššího jasu. Hodnota 350 cd/m2 je na takto velký monitor docela velká. Navíc spotřeba se nezdá až tak tragická. Zní to zatím všechno až moc pěkně.
reklama