www.svethardware.cz
>
>
>

Dell U2713HM: pan neocenitelný

Dell U2713HM: pan neocenitelný
, , recenze: specifikace produktu
Máte zálusk na velký monitor? Nechcete kupovat profesionální NEC či EIZO? Tak možná právě pro vás tu je velmi dobře odladěný Dell U2713HM. Tento 27" velikán překvapí opravdu každého fandu kvalitního obrazu. A obrazem to jen začíná!
K oblíbeným
reklama

Struktura displeje


V nedávné době prošla struktura IPS displejů razantní změnou. Začala se podobat S-PLS, a tím si i lehce zvýšila kontrast. Jinak je však vše při starém, a to i pozorovací úhly a barvy. Ty jsou však v podání Dellu 8 bitové. U tohoto modelu jde o IPS panel ve variantě AH-IPS.


BenQ GW2750HM - AMVA struktura displeje

Dell U2713HM AH-IPS (klikněte pro zvětšení)


Ten, kdo pravidelně čte naše recenze, jistě strukturu nových IPS panelů poznal na první pohled. Naopak ten, kdo nikdy naše recenze nečetl, si ji jistě zapamatuje. To nejdůležitější, co můžete rozpoznat, je drobná struktura domén, díky které má IPS tak dobré pozorovací úhly.


Teplota barev

Odchylka dE a barevný gamut


Velmi důležitý je barevný gamut. Pokud se totiž podíváme na dnešní monitory, tak obvykle mají širší gamut než je sRGB, a tím vytvářejí nejedny problémy uživatelům. To samozřejmě neplatí, pokud má možnost přepínat sRGB a AdobeRGB, ale to obvykle levné monitory neumí. Dnešní monitor však překvapil, resp. nehraje si na AdobeRGB a raději pořádně odladí sRGB, které je stejně daleko používanější.


BenQ GW2750HM - Gamut CIE 1931

Gamut CIE 1931


BenQ GW2750HM - Gamut CIE 1976

Gamut CIE 1976


Gamut máme za sebou a nyní se můžeme podívat na přesnost barev. Asi každého napadne v menu nastavit sRGB profil, který by měl poskytovat ty nejlepší výsledky. Tedy teoreticky. No uvidíme.


BenQ GW2750HM - dE profil Standard

Profil sRGB


No a povedlo se. Až na drobné odchylky v šedých odstínech (monitor má při sRGB teplotu spíš 6300 K než 6500 K) se jedná o nadstandard. Běžnému grafikovi toto bude dostačovat. Čára naznačená v grafu je hranice, kde lidské oko poznává rozdíl. Tedy trénované oko pozná rozdíl i menší, ale je to rozhodně na hranici snesitelnosti. Průměrná odchylka dE(2000) nekalibrovaného monitoru od sRGB je velmi pěkných 1,44.


BenQ GW2750HM - dE profil Eco

Profil 6500 K


Zkusil jsem tedy v monitoru nastavit (v OSD menu) hodnotu 6500 K. Poté následovalo měření odchylky. Bohužel tak dobrý výsledek jako v režimu sRGB se nedostavil. Průměrná odchylka dE(2000) = 3,02.


BenQ GW2750HM - dE profil Game

Profil 6500 K v RGB


Zkusíme tedy nastavit v OSD 6500 K přes regulaci RGB kanálů. No ani zde se nedostavil tak kvalitní výsledek, jako v případě sRGB profilu. Průměrná odchylka dE(2000) = 2,9.


BenQ GW2750HM - dE profil Movie

Profil Standard


Za pokus také stojí nativní režim, který je zde označený jako Standard. Ten poskytl jen o něco lepší výsledky než v případě ruční kalibrace přes OSD. Stále však vítězí sRGB. Průměrná odchylka dE(2000) = 2,88.

BenQ GW2750HM - dE prodil Photo

Profil Game


A další režimy již jen zrychleně. Žádný neposkytuje tak dobré výsledky jako sRGB, a tak je jasné, že je monitor kalibrován právě na tento režim. Průměrná dE(2000) = 2,96.

BenQ GW2750HM - dE profil sRGB

Profil Movie


Profil Movie má průměrnou dE(2000) = 5,48.
Profil Multimedia


Profil Multimedia má průměrnou dE(2000) = 3,36.
Profil Text


V profilu Text je průměrná dE(2000) = 3,08.


Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:

Jak již bylo řečeno, tak profil sRGB poskytuje nejlepší výsledky ze všech, které lze v OSD nastavit. Proto je potřeba nastavit pouze jas na 120 cd/m2 (JAS = 34) a kontrast na 80. Nic víc.

Kontrast: 80
Jas: 34


Kalibrace


Pokud však necháte pracovat profil, tak je odchylka dE(2000) = 0,88, a to je již výsledek, který je vhodný i pro náročnějšího grafika. Monitor si tedy po kalibraci zaslouží pozornost téměř všech. Jen ti, co striktně vyžadují AdoeRGB musejí sáhnout po dražších EIZO či NEC.


BenQ GW2750HM - dE kalibrované barvyBenQ GW2750HM - barvná změna


BenQ GW2750HM - LUT křivka


Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.

Monitor tedy poskytuje velmi dobré výsledky v barvách, a to je velmi dobrá zpráva. Upřímně jsem očekával, že v barvách to bude bída, ale monitor zkrátka překvapil.


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Včera, aktualita, Jan Vítek