reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dell U2913WM: král na poli 21:9

13.12.2012, Pavel Kovač, recenze
Dell U2913WM: král na poli 21:9
Nemáte rádi éru 16:9 monitorů? Co teprve 21:9! Tento ultraširokoúhlý monitor však umí překvapit pohodlnou prací v operačním systému. Jaký tedy je u nás historicky první test monitoru s tímto poměrem stran? Navíc rovnou v podání Dellu.

Interpolace obrazu při nižším rozlišení (1600×900)


Interpolace bude u takto velkého a netradičního monitoru velmi důležitá. V menu lze nastavovat zachování poměru stran, 16:9 a 1:1. Ve výsledku však zachování poměru stran nefunguje zcela správně a spíš jde o poměr stran 4:3. Musíte se tak starat o OSD a zkoušet, jaký režim bude pro dané rozlišení nejvhodnější, nebo vše nechat na grafické kartě.


 - interpolace linek

- Klikněte pro zvětšení -


 - interpolace textu

- Klikněte pro zvětšení -


 - interpolace moaré efekt

- Klikněte pro zvětšení -


Také kvalita interpolace nepatří zrovna k nejlepším. Text se sem tam ztrácí a linky mají v průběhu různou tloušťku. Dobře je to vidět na testu moaré, kde je každá linka různě interpretována.


Regulace jasu


A je to tu. Další Dell nové generace a opět plynulá regulace jasu! Pokud si nastavíte i 1% na jasu, tak podsvícení nebliká. Mohl bych zde zobrazit graf, ale nemělo by to smysl. Tři rovné linky moc informací nepřinesou.


Spotřeba


Úhlopříčka je nepřítel spotřeby. Avšak i u opravdu velkých monitorů je spotřeba dnes docela slušná. Dnešní monitor Dell U2913WM při jasu 120 cd/m2 má spotřebu cca 20 W, což je velmi pěkný výsledek. Je vidět, že si výrobce poradil s poměrem stran dobře.

Spotřeba při 120 cd/m2 je 20,1 W.


 - spotřeba

Dnes testovaný monitor má světelný výkon 1,671 lm/W.

reklama