Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Derivace Radeonu 9600, část I. - ty levné (SE a non-Pro)

18.2.2004, Zdeněk Kabát, recenze
Derivace Radeonu 9600, část I. - ty levné (SE a non-Pro)
Grafické karty s Radeony 9600 bychom mohli zařadit jako celek do mainstreamu, ale málokdo ví, jaké jsou výkonnostní rozdíly mezi jejich derivacemi. Proto se v následujícím třídílném seriálu pokusíme srovnat všechny verze čipu ATi RV350/RV360 – Radeon 9600SE, 9600, 9600 PRO a 9600XT. V první části naleznete „ty levné“, čili verze „SE“ a non-Pro.
XpertVision Radeon 9600LE 128MB
  • Frekvence jádra: 325MHz
  • Frekvence pamětí: 200MHz (400MHz DDR)
  • Paměťová sběrnice: 128-bit
  • Cena: 4 013 Kč vč. DPH


Obr. 15 – Krabice XpertVision Radeonu 9600LE
Klikněte pro zvětšení

Společnost XpertVision, která je výrobcem hlavně OEM grafických karet, dodala na český trh svůj model Radeonu 9600LE. Krabice není příliš velká a obrázek na přední straně obsahuje čínské motivy (že by symbol asijských výrobců? :). Za zmínku stojí logo Graphics By ATi, což si lze zde konkrétně vyložit tak, že karta je vyrobena čistě podle referenčního designu kanadské grafické firmy.


Obr. 16 – Grafická karta od XpertVision zepředu
Klikněte pro zvětšení

Přední strana karty ničím zvláštním nevyniká. Jsou zde umístěny 4 paměťové čipy a ostatní klasické obvody s výstupy VGA, DVI a TV-Out. Napájecí obvody s kondenzátory jsou také stavěny podle referenčního designu, tedy nic převratného (ale mnohem lepší než Sapphire). Na kvalitní chod karty ale stačí.


Obr. 17 – A nic zvláštního ani zezadu
Klikněte pro zvětšení

Zezadu nás také žádné překvapení nečeká, prostě referenční design.


Obr. 18 – Referenční chladič na kartě
Klikněte pro zvětšení

Zaměříme-li se na chladič, lze konstatovat, že není ani dobrý ani špatný (také referenční :). Pasiv je odveden průměrně s mírným žebrováním a je velký jen tak, aby šel připevnit do otvorů. Větráček je malý, obsahuje 11 drobných listů a točí se, řekl bych relativně rychle. Silikonové pasty je tak akorát.


Obr. 19 – Podobné paměti jsme již viděli u Sapphire

Paměti jsou téměř stejné jako u Sapphire, jedná se o stejný typ Samsungů, akorát s lepším časováním. Vzhledem k latenci 4 ms je nominální frekvence 250MHz a potenciál na přetaktování je o něco vyšší. Čipů je osm, jsou rozmístěny po obou stranách a aby složily dohromady 128MB paměti, je každý 16MB velký.


Obr. 20 – Příslušenství u OEM karet není nic moc
Klikněte pro zvětšení

Dodávané příslušenství je velice skromné, v krabici naleznete kromě karty jen CD s ovladači a nějaký TV kabel. Jinými slovy – OEM.

Zkušenosti a přetaktování
Prvním zajímavým faktem, který mě překvapil, je to, že se karta hlásí v systému jako Yuan Radeon 9600. Yuan je asijský výrobce levných a mám takový dojem, že jen OEMových grafických karet. Proto bych si nebyl jistý, zda se bude v této krabici s potiskem XpertVision vyskytovat vždy stejný typ produktu.

Pokud jde o teploty a hluk, nemohu se vyjádřit ani nijak kladně, ani vyložené záporně. Aktivní větráček uchladí jádro vcelku bezpečně, ale na druhou stranu je v tichých systémech trochu slyšet. Ale hluk je přijatelný, jde spíše o „fičení“ na vyšší frekvenci (ale nic vlezlého).

Z přetaktování této karty jsem měl také velkou radost, ukázala se opět síla jádra RV350. Jeho frekvenci se totiž podařilo zvednout na 486MHz, což je nárůst o celých 50%! Stabilní chod se podařilo udržet i při zvýšení frekvence pamětí na 270MHz (540MHz efektivně), tedy o 35%. A na výkonu se to poté velice slušně projevilo.