Deset 120mm ventilátorů v testu průtoku vzduchu

Deset 120mm ventilátorů v testu průtoku vzduchu
, , recenze
V nedávno představené nové metodice jsem popsal, jak budeme porovnávat ventilátory z hlediska jejich výkonu. Dnes se již věnujme praxi. V recenzi srovnáme deset produktů deseti různých výrobců, mezi nimiž budou zástupci vyšší i nižší třídy.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Pokud vám snad nová testovací metodika výkonu ventilátorů unikla, určitě si nezapomeňte přečíst tento článek.

Pro začátek si všechny ventilátory krátce představíme. S většinou z nich jste se již na našich stránkách měli možnost setkat, a to převážně ve srovnávacích testech hlučnosti. Jmenovitě se budeme bavit o následujících kouscích:

  • ADDA AD1212LB-A73GL
  • AeroCool Turbine 2000
  • Arctic Cooling Arctic Fan 12
  • GlacialTech Silentblade
  • Nexus Real Silent D12SL-12
  • Noctua NF-S12 1200
  • Papst 4412 F/2GL
  • Scythe S-FLEX SFF21F
  • Thermaltake Silent Cat A2329
  • Xilence XPF120.R


Vybíral jsem takové produkty, které jsou - dle mého názoru - tím nejzajímavějším, co lze u nás sehnat. Ty jsem doplnil dvěma exempláři, které se mi "povalovaly" doma – známý low-endový GlacialTech Silentblade a model od amerického výrobce ADDA.

Vzorky tedy zahrnují celou škálu výrobků nejrozdílnějších vlastností, což má občas bohužel negativní dopady při testování nastíněnou metodikou. Jeden příklad za všechny – Arctic Cooling Arctic Fan 12 se svým pružným uchycením bez použití rámečků bylo s pomocí uzavřeného boxu těžké testovat, a to zvláště v konfiguraci, kdy měl ventilátor nasávat. I tato situace se však dala s použitím různých pomůcek vyřešit.

Horší to bylo s modelem AF12025, jenž už má sice klasický vzhled, ale neumožňuje sledování otáček. Zkoušel jsem, zda „slepý“ vývod na plošném spoji u motorku ventilátoru, jenž je zřejmě pro tento účel určen, náhodou nebude fungovat, pokud k němu připojím kabel ke sledování otáček, avšak nepořídil jsem. Tento ventilátor jsem tedy musel z pochopitelných důvodů z testu vyloučit.


Cooler Master Ultra Silent

Ještě jeden ventilátor se do závěrečných grafů neprodral. Byl to Cooler Master Ultra Silent (SAF-S12-E1-GP), jenž se točí pouze 720RPM, což stěží postačilo na nejnižší testovanou hodnotu.. Přesto se ale o něm zmíním. Nyní už ale k představení ventilátorů.


ADDA AD1212LB-A73GLTento ventilátor amerického výrobce ADDA umožňuje dle specifikací za minutu protlačit až 73 kubických stop vzduchu a to při maximálních otáčkách 1500RPM. Další specifikace, tedy především hlučnost, jsem bohužel nenašel, pouze dle značení GL se má jednat o model se sníženou hlučností.Vzhledově to je klasicky zpracovaný 120mm ventilátor v černé barvě s nepříliš pěkně opracovanými lopatkami. Ty mají žiletkově ostré náběžné hrany s otřepy. Tento model má také dle štítku na motorku dvojitá kuličková ložiska, což je možné poznat i podle charakteristického zvuku při otáčení. Celkově jde tedy o navenek průměrně zpracovaný ventilátor, jehož ostré lopatky jistě nezanedbatelnou měrou při vyšších otáčkách přispějí ke zvýšenému hluku. Tento test je ale o něčem jiném, ale o tom až později.
AeroCool Turbine 2000Aerocool Turbine fan se svými charakteristickými úzkými a rovnými lopatkami je zpracován v lesklé černo-stříbrné kombinaci. Jeho šestnáct lopatek bylo zpracováno celkem dobře. Nikde nemají žádné ostré hrany, avšak jejich profilování ve mně nebudí moc důvěry v optimální výkon.Tento ventilátor je také doplněn čtyřmi modrými LED diodami a malou kupolí na krytu motorku, již však je možné z pochopitelných důvodů točivým pohybem sejmout. Jeho specifikace hovoří o 950RPM, 37,44CFM a to vše při udávaném hluku 19,66dBA. To jsou celkem vzato rozumné specifikace a pokud to spojíme s kluznými ložisky, je tu adept na tichý ventilátor bez nutnosti nějaké regulace.Arctic Cooling Arctic Fan 12S tímto modelem vyrukovala švýcarská firma Arctic Cooling již poměrně dávno. Společně s modelem AF12025 je to vůbec její první 120mm ventilátor. U Arctic Fanu 12 byl použit systém volného zavěšení motorku s lopatkami v rámečku, aby se omezil přenos vibrací na kostru skříně. Jinak co se týče rozměrů lopatek, ty jsou stejně dimenzované jako u klasického 120mm ventilátoru s výškou 25mm. Bohužel, oproti původnímu stylu výroby dostaly tyto lopatky velmi ostré náběžné hrany, na nichž se také najdou i jemné zoubky a otřepy.Co se týče specifikací, pak zde se samozřejmě nesetkáme s výškou 25mm, ale 38,5. Výchozí otáčky Arctic Fanu 12 jsou 1500RPM při 12V. Při nich má dokázat protlačit 56,3CFM a projevovat se 23,5dBA hluku. Nejzajímavější bude sledovat, jak se ventilátor popere s tlačením vzduchu proti úzkému otvoru, kde by mohl postrádat usměrňovací rámeček. Avšak je také jasné, že primárně je určen k vyfukování ze skříně a ne pro nasávání vzduchu dovnitř, protože do této polohy byste jej jen těžko umístili.
GlacialTech SilentbladeFirma GlacialTech se zabývá výrobou PC chladičů a mezi její sortiment tak patří modely pro chlazení procesorů všech moderních socketů a příslušné ventilátory. Její nabídka se však nezaměřuje na soutěžení s tím nejlepším, co dnešní trh dokáže nabídnout, ale směřuje spíše do nižšího segmentu kompaktních řešení. Silentblade nabízí poněkud méně obvyklý počet lopatek, jichž je devět a ty jsou také kvůli svému počtu příslušně zeštíhleny. Jinak jde o rozměrově plně standardní výrobek – 120x25mm.Ventilátor nabízí stejně jako předchozí AeroCool Turbine 950RPM, kterými dle specifikací dokáže protlačit 37CFM, což je mimochodem také stejné jako u AeroCoolu. Udávaný hluk je o něco nižší, nebo spíše lépe zaokrouhlený na 19dBA. Rýsuje se zde zajímavý duel. Ještě se zmíním o zpracování plastových části, které je nadprůměrné s hladce zaoblenými lopatkami a silným plastem.
Nexus Real Silent D12SL-12Nexus a jeho Real Silent 120mm ventilátor je právem označován za jeden z nejlepších ventilátorů pro tiché počítače, jaké lze vůbec sehnat. Zpracován je s pomocí neobvyklého křiklavě oranžového plastu, avšak jinak jde o klasický axiální PC ventilátor se vším všudy. Jeho lopatky by sice mohly být zaoblené, avšak nedá se ani říci, že by byly ostré. Také se zde v žádném případě nesetkáme s nerovností jejich náběžné hrany; lisování je opravdu kvalitní.Ventilátor by měl poskytnout rovných 1000RPM, k nimž výrobce udává 22,8dBA hluku a průtok 36,87CFM. Otázka je, jak se budou jeho nesporné kvality týkající se hlasitosti provozu snoubit se schopnostmi pracovat se vzduchem v restriktivním prostředí.
reklama
Nejnovější články
Gigabyte připravil čtyři nové herní desktopy Aorus s RTX 3080 Gigabyte připravil čtyři nové herní desktopy Aorus s RTX 3080
V dnešní době a zvláště i na našem trhu je pro běžného zákazníka asi nejlepší způsob, jak se dostat k nové grafické kartě za rozumnou cenu, jednoduše koupě celého počítače. Právě proto mohou být velice zajímavé i nové modely od Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cooler Master si připravil nové vodní chladiče řady MasterLiquidIllusion Cooler Master si připravil nové vodní chladiče řady MasterLiquidIllusion
Společnost Cooler Master přichází s celou novou řadou chladičů zvanou MasterLiquidIllusion, do které aktuálně patří tři nové modely. Dva mají 240mm radiátory a jeden zbývající pak 360mm radiátor. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Spoluzakladatel Armu: NVIDIA zneužije svou pozici, pokud uspěje v akvizici Spoluzakladatel Armu: NVIDIA zneužije svou pozici, pokud uspěje v akvizici
Hermann Hauser, spoluzakladatel firmy Arm, není zrovna velký fanoušek její akvizice, kterou si připravuje NVIDIA. Ve skutečnosti tvrdí, že NVIDIA zneužije svou pozici majitele firmy Arm, pokud ji nakonec získá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Unikla prezentace Tiger Lake-H včetně specifikací a testů Unikla prezentace Tiger Lake-H včetně specifikací a testů
Dnešní den je plný novinek týkajících se Intelu, jak ukazuje i uniklá prezentace o procesorech Tiger Lake-H, čili prvních až osmijádrových mobilních CPU Intel, která jsou založena na 10nm procesu. Co nabízí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Objevil se Core-1800, 16jádrový Alder Lake-S s taktem až 4,6 GHz Objevil se Core-1800, 16jádrový Alder Lake-S s taktem až 4,6 GHz
Igor Wallossek objevil informace o procesoru Intel Core-1800, který patří mezi Alder Lake-S, a to samozřejmě coby inženýrský vzorek. Máme tu celý datasheet s různými informacemi, a to mimo jiné i s taktem až 4,6 GHz. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře