reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Deset 120mm ventilátorů v testu průtoku vzduchu

7.11.2006, Jan Vítek, recenze
Deset 120mm ventilátorů v testu průtoku vzduchu
V nedávno představené nové metodice jsem popsal, jak budeme porovnávat ventilátory z hlediska jejich výkonu. Dnes se již věnujme praxi. V recenzi srovnáme deset produktů deseti různých výrobců, mezi nimiž budou zástupci vyšší i nižší třídy.
Kapitoly článku:
Pokud vám snad nová testovací metodika výkonu ventilátorů unikla, určitě si nezapomeňte přečíst tento článek.

Pro začátek si všechny ventilátory krátce představíme. S většinou z nich jste se již na našich stránkách měli možnost setkat, a to převážně ve srovnávacích testech hlučnosti. Jmenovitě se budeme bavit o následujících kouscích:

  • ADDA AD1212LB-A73GL
  • AeroCool Turbine 2000
  • Arctic Cooling Arctic Fan 12
  • GlacialTech Silentblade
  • Nexus Real Silent D12SL-12
  • Noctua NF-S12 1200
  • Papst 4412 F/2GL
  • Scythe S-FLEX SFF21F
  • Thermaltake Silent Cat A2329
  • Xilence XPF120.R


Vybíral jsem takové produkty, které jsou - dle mého názoru - tím nejzajímavějším, co lze u nás sehnat. Ty jsem doplnil dvěma exempláři, které se mi "povalovaly" doma – známý low-endový GlacialTech Silentblade a model od amerického výrobce ADDA.

Vzorky tedy zahrnují celou škálu výrobků nejrozdílnějších vlastností, což má občas bohužel negativní dopady při testování nastíněnou metodikou. Jeden příklad za všechny – Arctic Cooling Arctic Fan 12 se svým pružným uchycením bez použití rámečků bylo s pomocí uzavřeného boxu těžké testovat, a to zvláště v konfiguraci, kdy měl ventilátor nasávat. I tato situace se však dala s použitím různých pomůcek vyřešit.

Horší to bylo s modelem AF12025, jenž už má sice klasický vzhled, ale neumožňuje sledování otáček. Zkoušel jsem, zda „slepý“ vývod na plošném spoji u motorku ventilátoru, jenž je zřejmě pro tento účel určen, náhodou nebude fungovat, pokud k němu připojím kabel ke sledování otáček, avšak nepořídil jsem. Tento ventilátor jsem tedy musel z pochopitelných důvodů z testu vyloučit.


Cooler Master Ultra Silent

Ještě jeden ventilátor se do závěrečných grafů neprodral. Byl to Cooler Master Ultra Silent (SAF-S12-E1-GP), jenž se točí pouze 720RPM, což stěží postačilo na nejnižší testovanou hodnotu.. Přesto se ale o něm zmíním. Nyní už ale k představení ventilátorů.


ADDA AD1212LB-A73GLTento ventilátor amerického výrobce ADDA umožňuje dle specifikací za minutu protlačit až 73 kubických stop vzduchu a to při maximálních otáčkách 1500RPM. Další specifikace, tedy především hlučnost, jsem bohužel nenašel, pouze dle značení GL se má jednat o model se sníženou hlučností.Vzhledově to je klasicky zpracovaný 120mm ventilátor v černé barvě s nepříliš pěkně opracovanými lopatkami. Ty mají žiletkově ostré náběžné hrany s otřepy. Tento model má také dle štítku na motorku dvojitá kuličková ložiska, což je možné poznat i podle charakteristického zvuku při otáčení. Celkově jde tedy o navenek průměrně zpracovaný ventilátor, jehož ostré lopatky jistě nezanedbatelnou měrou při vyšších otáčkách přispějí ke zvýšenému hluku. Tento test je ale o něčem jiném, ale o tom až později.
AeroCool Turbine 2000Aerocool Turbine fan se svými charakteristickými úzkými a rovnými lopatkami je zpracován v lesklé černo-stříbrné kombinaci. Jeho šestnáct lopatek bylo zpracováno celkem dobře. Nikde nemají žádné ostré hrany, avšak jejich profilování ve mně nebudí moc důvěry v optimální výkon.Tento ventilátor je také doplněn čtyřmi modrými LED diodami a malou kupolí na krytu motorku, již však je možné z pochopitelných důvodů točivým pohybem sejmout. Jeho specifikace hovoří o 950RPM, 37,44CFM a to vše při udávaném hluku 19,66dBA. To jsou celkem vzato rozumné specifikace a pokud to spojíme s kluznými ložisky, je tu adept na tichý ventilátor bez nutnosti nějaké regulace.Arctic Cooling Arctic Fan 12S tímto modelem vyrukovala švýcarská firma Arctic Cooling již poměrně dávno. Společně s modelem AF12025 je to vůbec její první 120mm ventilátor. U Arctic Fanu 12 byl použit systém volného zavěšení motorku s lopatkami v rámečku, aby se omezil přenos vibrací na kostru skříně. Jinak co se týče rozměrů lopatek, ty jsou stejně dimenzované jako u klasického 120mm ventilátoru s výškou 25mm. Bohužel, oproti původnímu stylu výroby dostaly tyto lopatky velmi ostré náběžné hrany, na nichž se také najdou i jemné zoubky a otřepy.Co se týče specifikací, pak zde se samozřejmě nesetkáme s výškou 25mm, ale 38,5. Výchozí otáčky Arctic Fanu 12 jsou 1500RPM při 12V. Při nich má dokázat protlačit 56,3CFM a projevovat se 23,5dBA hluku. Nejzajímavější bude sledovat, jak se ventilátor popere s tlačením vzduchu proti úzkému otvoru, kde by mohl postrádat usměrňovací rámeček. Avšak je také jasné, že primárně je určen k vyfukování ze skříně a ne pro nasávání vzduchu dovnitř, protože do této polohy byste jej jen těžko umístili.
GlacialTech SilentbladeFirma GlacialTech se zabývá výrobou PC chladičů a mezi její sortiment tak patří modely pro chlazení procesorů všech moderních socketů a příslušné ventilátory. Její nabídka se však nezaměřuje na soutěžení s tím nejlepším, co dnešní trh dokáže nabídnout, ale směřuje spíše do nižšího segmentu kompaktních řešení. Silentblade nabízí poněkud méně obvyklý počet lopatek, jichž je devět a ty jsou také kvůli svému počtu příslušně zeštíhleny. Jinak jde o rozměrově plně standardní výrobek – 120x25mm.Ventilátor nabízí stejně jako předchozí AeroCool Turbine 950RPM, kterými dle specifikací dokáže protlačit 37CFM, což je mimochodem také stejné jako u AeroCoolu. Udávaný hluk je o něco nižší, nebo spíše lépe zaokrouhlený na 19dBA. Rýsuje se zde zajímavý duel. Ještě se zmíním o zpracování plastových části, které je nadprůměrné s hladce zaoblenými lopatkami a silným plastem.
Nexus Real Silent D12SL-12Nexus a jeho Real Silent 120mm ventilátor je právem označován za jeden z nejlepších ventilátorů pro tiché počítače, jaké lze vůbec sehnat. Zpracován je s pomocí neobvyklého křiklavě oranžového plastu, avšak jinak jde o klasický axiální PC ventilátor se vším všudy. Jeho lopatky by sice mohly být zaoblené, avšak nedá se ani říci, že by byly ostré. Také se zde v žádném případě nesetkáme s nerovností jejich náběžné hrany; lisování je opravdu kvalitní.Ventilátor by měl poskytnout rovných 1000RPM, k nimž výrobce udává 22,8dBA hluku a průtok 36,87CFM. Otázka je, jak se budou jeho nesporné kvality týkající se hlasitosti provozu snoubit se schopnostmi pracovat se vzduchem v restriktivním prostředí.
reklama