reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Duel Aceru - dvě 19" LCD s 6 a 8ms

4.1.2006, Pavel Kovač, recenze
Duel Aceru - dvě 19" LCD s 6 a 8ms
Značka monitorů Acer o sobě dala vědět až s příchodem LCD monitorů. Hned se ujala skupiny low-endových panelů pro méně náročné zákazníky. Dnes vám přinášíme dva monitory na první pohled naprosto identické (Acer 1951As a 1951Bs). Odezva vyššího modelu je však o 2ms lepší, tedy teoreticky. Je takto malý rozdíl pozorovatelný v praxi?
Kapitoly článku:
  1. Duel Aceru - dvě 19" LCD s 6 a 8ms
  2. OSD, Testy - první část
  3. Testy - pokračování
  4. Závěr
Co se skrývá v krabici

Protože monitory od sebe nejde opticky rozeznat, tak jsme se rozhodli první část shrnout a popisovat pouze jeden monitor. Jistě uznáte, že dvě identické fotografie vedle sebe přinesou více škody než užitku. Inu směle do toho.

Hned po vyjmutí panelu z krabice zjistíte, že design je vcelku klasický a ničím nepřekvapí, ani neurazí. Jde zkrátka o takový střední proud pro každého. Dnes velmi oblíbená stříbrná barva dominuje celému panelu. V poslední době se také rozmáhá stříbrný lem na jinak černém podkladě. I v tomto případě výrobce zvolil tuto taktiku, avšak nenechal se strhnout a stříbrným lemem nezvětšil opticky monitor, za což mu jistě patří pochvala. Pochvalu si však nezaslouží vyleštěná obrazovka. Díky této úpravě se obrazovka při zobrazení tmavých scén promění v zrcadlo a jak jistě uznáte, tak jakékoli zrcadlení není u monitorů zrovna dvakrát příjemné.


Základní pohled na jeden z panelů (Pro zvětšení klikněte)

Při podrobnějším zkoumání jistě odhalíte netradičně umístěná tlačítka v noze stojanu. Toto řešení je velmi elegantní a co je hlavní, tak i praktické. Při ovládání nerozhoupete celý panel a máte díky tomu lepší možnost porovnání změn obrazu, které právě provádíte. K samotnému ovládání se však dostaneme o něco později.


Tlačítka pro ovládání monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Avšak každé dobro nezůstane po zásluze nepotrestáno. Oním trestem jsou malé možnosti polohování.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Samotný náklon panelů je jen -5° až +30°, což je dnes již standard. Sice se dá sklopit v obou směrech prakticky o 90°, ale musíte překonat dost silný odpor (tyto polohy jsou určeny pro skladování panelu).

Jistě jste si všimli konektoru pro výstup na sluchátka. Toto řešení je dost praktické a potěší velkou část uživatelů. Kdyby výrobce ještě umožnil připojení mikrofonu, tak by bylo dílo perfektní. Výstup pro sluchátka je však u monitorů obdařeným reproduktory vcelku běžný, takže se nemusíme příliš rozplývat.


Výstup pro sluchátka (Pro zvětšení klikněte)

Pohled zepředu již nepřekvapí.


Pohled z přední strany (Pro zvětšení klikněte)Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)

Zadní pohled odhaluje jeden fakt. Tím je atypický konektor pro napájení. Ten je zde protože monitor neobsahuje vestavěný zdroj. Ten je umístěn mimo monitor, a tak vám u nohou přibude další krabička, na které si budete hřát nohy.


Konektory umístěné v noze monitoru

A jakými konektory jsou panely obdařeny? Je zde již zmiňovaný vstup pro stejnosměrné napětí, dále pak DVI a D-Sub a pro přívod audio signálu k reproduktorům je zde 3,5mm jack.


Obsah balení
  • Napájecí kabel
  • Externí zdroj
  • D-SUB kabel
  • DVI kabel
  • Instalační příručka
  • CD s manuálem v PDF a ICM profilem

V následující tabulce jsou na prvním místě uvedeny hodnoty pro typ Acer 1951As a za lomítkem pro Acer 1951Bs. Pokud je uvedena pouze jedna hodnota, tak je společná pro oba panely.

Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19"
Ideální odezva
8/6ms
Jas
400cd/m^2
Kontrast
700:1
Výrobní technologie
TN+Film
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
150°/135°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, D-SUB, Audio
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO
Hmotnost
5,4kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
NE
Speciální vlastnosti
Lesklá obrazovka (CrystalBrite technologie)
Doporučená koncová cena: 9411,- / 9570,- Kč bez DPH


Cenový přehled

Na konec první kapitoly pro vás budeme od nynějška přinášet porovnání cen LCD panelů s podobnými parametry. Doufáme, že vám tímto usnadníme výběr, pro vás nejlepšího, monitoru.Jak je vidět, tak cena těchto Acerů je na spodní hranici, levnější je pouze AG Neovo F-419 a HP L1906. Uvidíme jak si poradí s našimi testy.
reklama