Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Duel: GeForce GTX 680 vs. Radeon HD 7970 s OC

12.4.2012, Petr Štefek, recenze
Duel: GeForce GTX 680 vs. Radeon HD 7970 s OC
GeForce GTX 680 je podle mnoha novinářů nejvýkonnější kartou současnosti, ale její náskok oproti staršímu Radeonu HD 7970 není tak drtivý, jak by si Nvidia mohla přát. Srovnali jsme si obě tyto karty včetně přetaktování v nejnovějších hrách.

Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X


Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X je špičkový produkt, který konkuruje zdatně OC verzi Gigabyte GeForce GTX 680, ale nabízí přeci jen o něco nižší výkon. Pokud bychom posuzovali pouze podle her, tak ale najdeme i tituly, kde Radeon přesvědčivě vede. Za všechny můžeme jmenovat Civilizaci 5 nebo strategii Anno 2070. Naopak jsou hry, kde ztrácí (Batman: Arkham City). Je proto nutné vybírat také s ohledem na hry, které hrajete. Pokud hledáte univerzální válcovač všech dostupných titulů, pak bude pravděpodobně lepší volbou konkurenční produkt. Pokud hledáte špičkovou podporu vícemonitorových systémů a rádi pracujete s videem, pak bude lepší volbou tento Radeon.Zajímavostí může být, že v případě extrémního rozlišení 2560x1560 na 30" LCD se rozdíly mezi Radeonem HD 7970 a GeForce GTX 680 do značné míry ztrácejí a je zde vidět jistá limitace ze strany paměťové sběrnice (256-bit) i přes vysoko taktované paměti GDDR5. Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X je velmi snadné při zvýšeném napětí na jádru dostat až na hranici 1.2 GHz pro jádro a výkonově srovnat krok s GeForce GTX 680. GeForce GTX 680 možná uchvátila výkonnostní korunu, ale její vítězství není zdaleka tak přesvědčivé, jak se nám mnozí snaží vsugerovat.


Velmi dobrý výkon
GeForce GTX 680 je o něco výkonnější
Nadstandardní chlazení
Cena by mohla být nižší
Velmi dobré přetaktování
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 12 500 Kč s DPHGigabyte GeForce GTX 680 OC


Gigabyte GeForce GTX 680 OC se teprve v těchto dnech dostává do obchodů, ale už teď můžeme s klidem říci, že jde o špičkový produkt pro náročné hráče. Záměrně píši pro hráče, protože GPU GK104 ve výpočetním nasazení GPGPU moc neexceluje, ale to už je jiná pohádka. Hráč v případě GeForce GTX 680 dostane za cenu konkurenčního Radeonu HD 7970 o něco vyšší výkon. Pozor ovšem na situaci, kdy vlastníte 30" LCD monitor s rozlišením 2560x1600, kde převaha GTX 680 bere za své díky limitaci ze strany paměťové sběrnice. Pařani s běžnými monitory ale dostanou nejvýkonnější jednočipovou kartu současnosti.
 


Pokud přijde ke slovu přetaktování, rozdíly mezi oběma kartami se stírají a je už při určité testové baterii her těžké vybrat vítěze. Batman nebo Starcraft 2 favorizují Nvidii a naopak Civilizace 5 nebo Anno 2070 preferují Radeon. Je tedy nutné brát v úvahu vždy každou testovanou hru samostatně a nebrat výsledek tohoto testu jako dogma. Pokud bychom vyřadili obě strategie preferující Radeony, pak by celkový výsledek hovořil pro Nvidii podstatně více a naopak.


Vynikající výkon
Pro hry reálné minus zřejmě není
Tiché chlazení WindForce 3X
Ikona Odkaz na databázi
Výkonnější než Radeon HD 7970
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 12 400 Kč s DPH


Za zapůjčení karty Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X děkujeme Sapphire.
Za zapůjčení karty Gigabyte GeForce GTX 680 OC děkujeme Gigabyte.