Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Duel: Hercules Radeon 9800 vs. Abit Siluro F5900

21.11.2003, Martin Štěpánek, recenze
Duel: Hercules Radeon 9800 vs. Abit Siluro F5900
V době, kdy se na pultech obchodů můžeme setkat s kartami jako Radeon 9800XT nebo GeForceFX 5950Ultra, začínají být právě nižší modely zajímavější koupí. Proto si dnes představíme další dva zástupce vyšší střední třídy - grafickou kartu Abit Siluro s čipem GeForceFX 5900 a proti němu bude stát Hercules založený na konkurenčním čipu ATI Radeon 9800.
Nyní již můžeme začít se srovnáním vzhledu obou testovaných karet.
Balení Herculesu 3D Prophet Radeon 9800
(Klikněte pro zvětšení)

Karta od firmy Hercules dorazila v tradiční krabici na kterou jsme zvyklí i u ostatních karet. Od balení Radeonu 9800Pro nebo Radeonu 9600Pro se liší jen minimálně. Na zadní straně pak je popis a schéma zapojení monitorů a televizoru.
Balení karty Abit Siluro GeForceFX 5900
(Klikněte pro zvětšení)

Již na krabici se Abit snaží upozornit na svítící ventilátor. Co do rozměrů je krabice trochu menší. Na zadní straně je pak seznam dodávaného softwaru a přehled ocenění, které karta získala.


Krabice Abit po otevření
(Klikněte pro zvětšení)

Zatím co karta od firmy Hercules přišla v klasické krabici, karta Abit byla zabalena opravdu důkladně. V krabici bylo několik dalších přihrádek- pro grafickou kartu, pro kabely a pro přibalený software.


Přední strana Herculesu
(Klikněte pro zvětšení)

Pokud vám tento obrázek něco připomíná, nejste daleko od pravdy. Karta je skutečně podobná s 3D Prophet Radeonem 9800Pro. Chladiče na pamětech i modře svítící ventilátor je totožný. Hercules věnoval chlazení velkou pozornost. Pasivy jsou dokonce i na napěťových regulátorech a dalších transistorech. To davá záruku lepšímu přetaktování a stabilitě obrazu při vyšších frekvencích.

Samozřejmostí je použití mědi všude.


Přední strana grafické karty Abit
(Klikněte pro zvětšení)

Abit Siluro GeForceFX 5900 OTES přichází s originálním chlazením. Tělo pasivu je vyrobeno z hliníku a pokrývá větší část karty, tedy i s pamětmi. Větráček je vybaven 4 modrými LED diodami modré barvy.
Grafická karta Hercules po oddělání chladiče
(Klikněte pro zvětšení)

Po sejmutí měděného chladiče, který je připevněn pomocí šroubků, se nám odkryje jádro R350. Mezi chladičem a jádrem byla použita stříbrná pasta v rovnoměrné vrstvě.

Bohužel se mi nepodařilo sejmout pasivy z pamětí, ale s největší pravděpodobností se jedná o paměti Samsung o rychlosti 3,3ns.


Grafická karta Abit bez chladiče
(Klikněte pro zvětšení)

Karta Abit Siluro po sejmutí chladiče vypadá docela prázdně. Mezi chladičem a kartou bylo naneseno velké množství bílé teplovodivé pasty. Pokud si všimnete, na levo od jádra je prázdné místo, kam se případně dává čip Philips sloužící k ovládání VIVO funkcí. Zde ale není použit.

Co se týká pamětí, ještě jsem se nesetkal s grafickou kartou GeForceFX 5900 nebo Ultra, která by neměla tyto paměti. Jedná se o Hynix 2,2ns. Ty mají výrobcem udávanou frekvenci 454MHz (908MHz DDR). Tím je dána rezerva (na kartě běží s rychlostí 850MHz), kterou se nám bez sebemenších problému podařilo během taktování překonat.