reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dva bratři v ringu - Duel: Philips 190P6 vs. 190B6

27.9.2005, Pavel Kovač, recenze
Dva bratři v ringu - Duel: Philips 190P6 vs. 190B6
Dnes se podíváme na zoubek dvěma 19" LCD panelům od stejné značky. Byli jsme nadmíru zvědaví, jak se poperou, když budou stát jeden proti druhému. Výsledek je velmi zajímavý.
Kapitoly článku:
 1. Dva bratři v ringu - Duel: Philips 190P6 vs. 190B6
 2. OSD, Testy - první část
 3. Testy - druhá část, Závěr

První pohled

Vlevo Philips 190B6, vpravo pak jeho bratříček 190P6 (Pro zvětšení klikněte)

Tyto dva panely jsme vybrali záměrně. A proč? Hlavní, co nás zajímalo, byly rozdíly. Podle parametrů jsou to totiž naprosto stejné panely, ale cena je dost odlišná. Pojďme se tedy na tyto drobečky podívat blíže.

Následující fotografie budou vždy uvedeny tak, že první bude model 190B6 a druhý 190P6. To jen pro pořádek.

Monitory jsou na první pohled dosti podobné (ač do redakce dorazily jiné barevné kombinace), snad jediného čeho si všimnete je jedno tlačítko navíc ku prospěchu verze 190P6.


Pohled na Philips 190B6 (Pro zvětšení klikněte)

Model 190B6 je zde v šedém provedení, existuje však i ve stříbrné. Na tomto pohledu je vidět USB konektor z levé strany. Bohužel je jen jeden a tak se vlastně nejedná ani o USB HUB, ale jen o takové prodloužení a lepší zpřístupňění jednoho z USB vývodů.


Pohled na Philips 190P6 (Pro zvětšení klikněte)

Naopak vyšší model obsahuje již plnohodnotný HUB se čtyřmi porty. Provedení je tentokrát stříbrno černé. Monitor tak budí daleko elegantnější dojem.Srovnání naklápění obou panelů (Pro zvětšení klikněte)

Pohled zleva hned odhalí další rozdíli. Tím největším je stojánek panelu. Zatím co u levnější verze 190B6 je jednoduchý s velmi malou možností nastavení výšky, tak u dražšího je stojan daleko komplexnější.


Minimální zdvih modelu 190B6 (Pro zvětšení klikněte)Naopak maximální zdvih druhého z bojovníků. (Pro zvětšení klikněte)

Zatímco "Béčko" prakticky nelze zdvihnout do vyšší polohy než je na fotce srovnání náklonu, tak "Péčko" jde do výšky 13cm. Pohyb je relativně snadný a pro směr nahoru pomáhá uživateli nejspíše pružina.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Vyšší model disponuje funkcí pivot. Ta je pro některé uživatele velmi výhodná. Například při psaní dokumentů nebo prohlížení internetových stránek je formát navýšku daleko výhodnější.Funkce pivot u 190P6 (Pro zvětšení klikněte)Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

To, že se jedná o prakticky naprosto stejné panely, potvrzují i otvory pro přišroubování stojanu. A to jak u prvního, tak i u druhého modelu. Výrobce tak jistě ušetří při lisování plastů. Zkrátka a jedoduše vyplatí se hodně velká série, než jen velká :-).Uchycení kabeláže (Pro zvětšení klikněte)

Srovnání kabelů mají oba typy zvládnuté opravdu dobře. Paradoxně mi příjde, že levnější model to má o malinko lepší. Kabely se schovají do tunelu a nevisí volně ve vzduchu jako tomu je u bratříčka.


I konektory jsou totožné (Pro zvětšení klikněte)

Po demontáži stojanu u modelu 190P se na nás usmívá prolis Philips, který byl zakrytý právě stojanem. Vidět je jen u modelu 190B. Co se týče konektorů, tak jsou zde přítomny: napájecí (klasický tříkolíkový), audio vstup i výstup, DVI, D-Sub a konečně i USB. Jak jsem již naznačil (a můžete si všimnout na fotkách panelů z levé strany), tak "Béčko" má pouze jeden výstup pro USB zato "Péčko" celé čtyři.


Příslušenství

Philips 190B6
Philips 190P6
 • Napájecí kabel
 • D-Sub kabel
 • USB kabel
 • Audio kabel
 • CD se softwarem a ovladači
 • Napájecí kabel
 • D-Sub kabel
 • DVI kabel
 • USB kabel
 • Audio kabel
 • CD se softwarem a ovladači

Jak je vidět, tak vyšší model 190P obsahuje navíc DVI kabel. V době, kdy se DVI používá tak často, je jeho absence celkem nečekaná a upřímně mě i zaskočila. S tímto jsme se setkávali obvykle u 17" panelů, u 19" je DVI kabel prakticky zvykem a nedávají ho jen k těm nejlevnějším.

A máme zde naši již zažitou tabulku. Tentorát bude malinko pozměněná. První údaj udává hodnotu pro model 190B6 a za lomítkem je pro 190P6. Pokud je v tabulce jen jedna hodnota, tak je společná pro oba panely.

Vlastnost
Hodnota
Ideální odezva
8ms
Jas
250cd/m^2
Kontrast
600:1
Výrobní technologie
TN+Film
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/160°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
ANO 2x2W
USB HUB
ANO (190B6 1x, 190P6 4x)
Vstupy
DVI, D-SUB, USB, Audio
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO - není součástí balení
Hmotnost
6,4 / 7,3kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE / ANO
Speciální vlastnosti
Funkce LightFrame u 190P6
Doporučené koncové ceny: 11 515 / 13 120 Kč bez DPH (Levi)
reklama