Dva procesory v jednom?
- Dva procesory v jednom?
- Výsledky testů a závěr
Testovací sestava
- Intel Pentium 4 3,06GHz
- Základní deska Intel D850EM (i850E) s 512MB RDRAM PC1066
- Základní deska AOpen AX4PE Max s 512MB SDRAM DDR333 (PC2700)
- Grafická karta GeForce 4 Ti 4600 128MB AGP 4x
- Western Digital 120 GB 7200ot./ATA100 8MB Cache
- Windows XP Professional (Ovladače grafické karty verze 30.81.)
Při práci s pamětmi nehraje zapnutí či vypnutí Hyper-Threadingu žádnou roli. Mnohem více zde rozhodují použité paměti – RDRAM či DDR. Avšak výkonový rozdíl není už zdaleka tak propastný jako tomu bývalo dříve…
U reálného testu PC Mark 2002 už také rozdíl prakticky nepoznáte… (Jak by to asi vypadalo při použití i neoptimalizovaného operačního systému?)
Proto porovnání jsme použili i klasické herní benchmarky: 3D Mark 2001, QuakeIII, Unreal Tournament 2003 a Commanche 4. Ty kromě grafické karty zatěžují také procesor. Abychom docílili co nejobjektivnějšího výsledku, použili jsme pouze rozlišení 640x480. Je zda ale vidět, že opět chybí softwarová podpora technologie a u Quaka III a Unreal Tournamentu 2003 je výsledek vyšší dokonce při vypnutí technologie Hyper-Threading v BIOSu. Proč? O tom jsme mluvili výše…
Závěr
Jak je vidět, snaží se Intel i nadále těžit výkon svých procesorů nejen z hrubé síly, kde je na tom jistě lépe AMD, ale také implementací nových technologií, které do budoucna zaručují nárůst výkonu – jako tomu bylo např. kdysi s technologií MMX. To však bohužel závisí do značné míry na výrobcích softwaru, kteří musejí své produkty šít Intelu „na míru“. To jsme viděli při porovnání testů SiSoft Sandry 2003 a reálných 3D her. Na druhou stranu však není nutné se obávat, že by tak programátoři nečinili (jako kdysi s technologií MMX, která dlouho zůstávala pouhým marketingovým lákadlem), protože již dnes existuje kompatibilní software – např. Windows XP. Také je nutné mít na paměti, že u reálných programů nebude nárůst výkonu tak markantní jako u syntetických benchmarků.
Jedinou nevýhodou procesoru tak zůstává nutná podpora ze strany čipové sady i výrobce desek a jejich BIOSů. Také poměrně vysoká spotřeba patří spíše k záporům.
Klady
- vysoký výkon
- první procesor, který taktem přesáhl hranici 3GHz
- rychlá FSB – 533MHz
- 512kB L2 Cache
- technologie Hyper-Threading do budoucna zajistí vyšší výkon procesoru v nových programech
Nevýhody
- vysoká cena
- technologie Hyper-Threading zatím není podporována softwarem
- nárůst výkonu je jen nepatrný nebo žádný
- nutnost podpory BIOSem a čipsetem
- vysoká spotřeba energie
Za zapůjčení základní desky AOpen AX4PE Max děkujeme společnosti: LEVI Internetional
Za zapůjčení paměťových modulů OCZ děkujeme společnosti: ProCA