Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EIZO S1910 podruhé

19.9.2006, Pavel Kovač, recenze
EIZO S1910 podruhé
Teď si asi říkáte, co tady dělá recenze na monitor, který již recenzovaný u nás byl. Vysvětlení je však jednoduché. EIZO inovovalo tento panel na odezvu 8ms. Další důvod je ten, že tentokrát monitor změříme s pomocí optické sondy, což jsme minule ještě nedělali. Posledním, a tím nejdůležitějším důvodem, je fakt, že jste si o tuto recenzi žádali. Pojďte se tedy podívat na to, jak panel dopadl tentokrát.

Design a ergonomie


Popisovat design monitorů EIZO je celkem zbytečné, na druhou stranu opakování je matka moudrosti. Barva je velice světle šedivá až bílá a veškeré hrany jsou pěkně ostré. Někomu tento design přijde strohý a ničím nezajímavý. Pak je tu druhá skupinka lidí, kteří nad tímto designem doslova slintají. Je to pouze na vás. Osobně si myslím, že vzhled má něco do sebe a co je hlavní? Nestárne.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Bumerangový tvar podstavce je obvyklý například pro monitory ViewSonic či nové Dell. Pokud budete otáčet monitor kolem vertikální osy, zůstane podstavec na stole nehybný. Monitor se totiž otáčí až v horní části nohy. Náklon monitoru je možný v rozsahu -30° až +5°, což je dostatečné pro většinu uživatelů.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Zdvih monitoru dosahuje dostatečných 100mm, ale menší problém jsem zaznamenal při nastavování polohy. Pokud chcete monitor stáhnout dolů, musíte hodně zatlačit. Monitor po chvilce povolí a velmi rychle sjede dolů s hlasitým bouchnutím. Je tedy dobré monitor přidržovat i zespodu.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Samozřejmostí je možnost otáčet monitor kolem horizontální osy (funkce pivot). U 19" LCD monitorů s rozlišením 1280x1024 je to opravdu příjemná funkce. Ten, kdo ale pracuje převážně s dokumenty, si může nechat monitor otočený trvale.


Pivot (Pro zvětšení klikněte)Tlačítka na monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka jsou zapuštěna do monitoru, jejich stisk je dobrý, tichý a jistý. Bohužel hmatově nejsou nijak odlišena, a tak ve tmě nemáte šanci monitor prakticky ovládat. Naštěstí je zde i jiná možnost, o které si povíme o něco později.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Na zadní straně jsou průduchy pro odvětrání zdroje a podsvětlovacích trubic. Na noze je navíc umístěna spona pro zkrocení kabelů. Je to velice jednoduché, levné a dokonce i efektivní řešení. Je pravda, že daleko lepší je schovat kabely do plastového tunelu v noze, ale i toto je dostatečné řešení.Konektory


Na konektorech nic zvláštního nenajdete, snad jen USB konektor. Mohlo by se totiž zdát, že monitor má USB-Hub, ale bohužel tomu tak není. USB konektor slouží "pouze" pro ovládání přes PC.
Dodávané příslušenství
  • DVI-D SingleLink kabel
  • D-Sub kabel
  • USB A-B kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači, ovládacím softwarem a manuálem

Jak se sluší a patří na monitor vyšší třídy, dodáváno je vše potřebné, a to včetně USB kabelu pro propojení s počítačem (potřebné pro ovládání přes PC). DVI-D a D-Sub kabel jsou již standardem.


EIZO S1910
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
8 ms
Jas
20 až 280 cd/m2
Kontrast
1000:1
Výrobní technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100mm)
Hmotnost
6,9 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
ANO
Spotřeba
max 50W
Různé variace tohoto modelu
ANO (černý a bílý)
Speciální vlastnosti
Ovládání přes PC
Doporučená cena 15 250,- Kč bez DPH

Specifikace se oproti předchozí verzi příliš nezměnily. Jas stoupnul z 250 na 280 cd/m2 a odezva (šedá-šedá) se zktrátila na 8 ms (původně 12 ms). Všechno ostatní zůstává při starém. Ani se nedivím, že se výrobce uchýlil k takovémuto kroku. Je to lepší, než když se vydá prakticky shodný monitor pod novým označením.

pozn.: Model S1910 je dle dostupných informací naprosto shodný s novým monitorem S1931, a proto ten nejspíš ani recenzovat nebudeme. Toto je naopak celkem nelogický krok, protože výrobce tak vytváří dojem že S1931 je nějaký zcela nový monitor. Na trhu se navíc objevil model S1911, ten je však vybaven technologií TN. EIZO tedy vytváří pěkný chaos. Připomíná mí to zmatky v označování grafických karet.