reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EIZO S2110W - širokoúhlých 14-bitů

11.5.2006, Pavel Kovač, recenze
EIZO S2110W - širokoúhlých 14-bitů
Poslední LCD monitor EIZO na našich stránkách bylo levné M1900 s technologíí TN. Dnešní model je však zcela jiná kategorie, technologie S-PVA spolu s 14-bit zpracováním barev předurčuje tento monitor pro profesionální použití. Navíc se obléknul do moderního širokoúhlého kabátu. Pojďme se na něj podívat blíže.

Klasický EIZO design


Ikona Odkaz na databázi
Ikona Odkaz na databázi
Jistě všichni znáte monitory EIZO. Již v době CRT monitorů byl jejich design pro někoho staromódní, jiní zase opěvovali jeho perfektní funkčnost a perfektní technické zpracování. Jedno je však jisté, vzhled monitorů zůstává typický i dnes v době LCD monitorů. Jednoduché linie spolu se světlounce šedou až bílou barvou dokáží zaujmout. Je to zkrátka a jednoduše design, který asi nikdy nezestárne.

Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Již na první pohled je patrné, že monitor je dost hluboký a celkově působí masivním dojmem. Ve spodní části jsou umístěny dotyková tlačítka - o nich si dále povíme více. Zadní stěna je ze stříbrně barveného plastu s výrazným "puntíkatým" vzorem.


Zadní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Vcelku netradičně je řešen stojan na samotný panel. Monitor umožňuje jen klouzavý pohyb, který zajišťuje jak náklon, tak nastavení výšky. Náklon lze ješte zvětšit zalomením v kloubu, jen je však škoda že nelze nastavit výšku zvlášť. Pokud je monitor v horní poloze je mírně předkloněn a naopak v dolní poloze má maximální záklon. Je tedy nutné upravit pracoviště, tak aby byl monitor v optimální výšce například pomocí podstavce na stole či držáku na monitor. Je to celkem škoda, že u takto drahého monitoru je nutné ještě myslet na takovouto věc. Z fotky je také patrné uchycení kabelů do spony, sice nejsou kabely zcela zakryty, ale alespoň drží u monitoru a na správném místě.


Uchycení kabelů do spony (Pro zvětšení klikněte)Pohled na stojan panelu (Pro zvětšení klikněte)

Z následující fotografie získáte přesnou představu o tom, co s monitorem můžete provádět. Náklon vpřed činí kolem 5° a vzad pak 30°.


Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)

A co ona dotyková tlačítka? Ty jsou zkonstruována opravdu na jedničku. Pokud jste někdy měli možnost ovládat jakékoli zařízení pomocí dotykových tlačítek, jistě jste podlehli tomuto kouzlu (vzpomeňme například na geniální ovládání iPodu). Symboly na tlačítkách jsou sice dobře symbolicky provedené, avšak nejsou jakkoli barevně odlišené, a tak pokud je špatné světlo, nemáte šanci zjistit, kde se jaké tlačítko nachází. Pokud se však setmí, tak není problém ovládat monitor přes přiložený software (je nutné zapojit USB kabel).


Dotyková tlačítka (Pro zvětšení klikněte)

Na levé straně monitoru je umístěn USB Hub, a tak se již nebudete muset sklánět k počítači jen kvůli zapojení USB Flash disku.

Propojení monitoru a počítače je možné jak pomocí D-Sub, tak DVI. Na monitoru jsou dva DVI-I (tedy konektory pro digitální i analogový přenos signálu). K monitoru jsou přibaleny dva propojovací kabely - jeden DVI - DVI a jeden D-Sub - DVI.


Konektory na zadní straně panelu (Pro zvětšení klikněte)Obsah balení a specifikace


  • Napájecí kabel
  • DVI kabel
  • D-Sub kabel
  • USB A-B kabel
  • Instalační příručka a manuál v CZ
  • CD s drivery a ovládacím softwarem

EIZO S2110W
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
21,1" (16:10)
Ideální odezva
8 ms (16ms typická)
Jas
450 cd/m^2
Kontrast
400:1 a 1000:1
Výrobní technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,27mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO (2 porty - aktivní)
Vstupy
2x DVI-I
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA 100 mm)
Hmotnost
8,2 kg
Norma TCO
TCO`03 bílý TCO`99 černý
Pivot
NE
Různé variace tohoto modelu
S2110W-WS (bílý) a S2110W-BK (černý)
Speciální vlastnosti
Ovládání monitoru přes PC
14-bitové vnitřní zpracování barev
Orientační cena: 27 520,- Kč bez DPH


V tabulce zaujmou především dvě hodnoty kontrastů. Je totiž možné volit dva režimy. Jeden na kancelářskou práci (400:1) a druhý pro sledování videa atd. (1000:1).


Cenový přehled


Jistě tušíte, že cena tohoto EIZA bude "lehce" vyšší než ostatních LCD monitorů stejné velikosti a výrobní technologie. Je však nutné si uvědomit, že monitor je určen pro trošku jinou cílovou skupinu. Jistě si jej nekoupí hráč "CSka", ale spíš uživatel požadující věrné podání barev s dobrou možností jejich korekce. A právě barevné korekce jsou díky 14-bit zpracování nevídané. To ale předbíhám.


Ceny jsou v zájmu fair-play brány z jednoho obchodu

Cena je opravdu až na horní hranici. Za cenu tohoto modelu lze sehnat i 24" PVA monitory nebo 23" S-IPS. Je však si dobré uvědomit, co od monitoru požadujete. Velké rozlišení a plochu, nebo kvalitní podání barev a nadstandardní zpracování?
reklama