reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EIZO S2110W - širokoúhlých 14-bitů

11.5.2006, Pavel Kovač, recenze
EIZO S2110W - širokoúhlých 14-bitů
Poslední LCD monitor EIZO na našich stránkách bylo levné M1900 s technologíí TN. Dnešní model je však zcela jiná kategorie, technologie S-PVA spolu s 14-bit zpracováním barev předurčuje tento monitor pro profesionální použití. Navíc se obléknul do moderního širokoúhlého kabátu. Pojďme se na něj podívat blíže.

Bodové hodnocení monitorů


Spousta čtenářů si žádá bodové hodnocení monitorů. A protože se snažíme vyjít vstříc, tak jsme na toto záludné a nepříliš jednoduché téma zaměřili. V prvé řadě bylo nutné definovat přesná kritéria. Základní myšlenka byla ta, že nechceme, aby každý lehce nadprůměrný monitor dosahoval například 80 až 90%. Takže pokud narazíte na výsledek například 30% až 40%, tak to znamená, že monitor je průměrný. Také se těžko setkáme s hodnotou 98% či 100% a pokud ano, tak je to monitor naprosto výjimečný a představuje absolutní špičku.

Budeme hodnotit v několika kategoriích. První a pro spoustu uživatelů stále nejdůležitější hodnota je odezva. Sledujeme průměrnou, maximální a minimální odezvu. Přičemž největší váhu má průměrná odezva (váha 70). Maximální a minimální se dělí o zbytek (každá tedy 15). Dále je nutné definovat jaká odezva je 100% a jaká 0%. Hodnota 100% je logicky při odezva 0ms (resp měřitelná pouze v jednotách menších než ms). Hodnota 0% je nastavena na odezvu 35ms. Poté se z těchto hodnot spočítá vážený průměr a ten je uveden v tabulce výsledků.

Další kategorií je barevné podání. Zde je situace o něco horší. Zde odečítáme postupně od nejlepší hodnoty dílčí nedostatky obrazu. První je viditelný dithering (maximální postih je 10%), poté viditelné proužkování (opět maximálně 10%). Následuje pasterizace barev (maximální postih 20%) a hloubka obrazu s postihem maximálně 10%. Poslední dva postihy jsou udělovány za rozlišení šedé na bílé a šedé na černé. Každý stupeň dává postih 3% - tzn. pokud je rozlišení například 5/0 tak je postih 4x3%=12% popř. 251/255 odpovídá postihu 3x3%=9%.

Jako další na řadu přichází podsvícení. Zde je situace velmi jednoduchá. Výsledná hodnota je procentuální podíl plochy s podsvícením od 85% do 100%.

Pozorovací úhly jsou hodnoceny podle toho, zda dochází k barevnému posunu při maximálním úhlu (jak vertikální tak i horizontální). Každý dílčí úhel je hodnocen postihem maximálně 20%. Pokles jasu a kontrastu je opět hodnocen v obou směrech (maximální měřený úhel) a také hodnotou maximálně 20%. U monitorů s technologií TN je hodnocen pokles jasu a kontrastu při úhlu kde je minimální jas.

Předposlední hodnocená veličina je ergonomie. Opět je využita metoda postihů. První postih dává zdvih monitoru. Za každý cm zdvihu menší než 35cm je postih 1% (tzn. maximální postih 35%). Poté je hodnocen náklon. U náklonu vpřed je postih 0,5% za 1° pod úhel 15°. To samé platí i u náklonu vzad, avšak onen mezní úhel je 50°. Nepřítomnost pivotu dává postih 20%. Pokud je některá hodnota vetší než zde uvedená mezní hodnota, tak je uvedena jako plusová se stejným výpočtem.

Výbava bude hodnocena pouze slovně. Každý totiž preferuje jiné a například někomu vůbec nevadí přítomnost pouze jednoho DVI vstupu popř. nepřítomnost USB Hubu.

Ze všech jednotlivých hodnocení se vypočte průměrem celkové hodnocení. Nutno podotknout, že toto celkové hodnocení je čistě orientační a například monitor, který má celkové hodnocení 50%, muže vyhovovat v obrazových vlastnostech, ale například odezva je tragická či opačně.


Celkové hodnocení


Inu co dodat? Monitor je co se barevného podání týče to nejlepší co můžete za takovéto peníze dostat. Je třeba přihlédnout k tomu, že nejde jen o samotné barevné podání, ale i fakt, že barvy lze vyvážit k obrazu svému, aniž by došlo k degradaci. Je to opravdu úžasné sledovat, jak se chová monitor při vyvažování barev popř. gama korekci. Jediné, co tento skvost kazí, je podprůměrná interpolace, a tak se můžete rozloučit s hraním her při jiném než nativním rozlišení, pokud tedy nechcete využít funkci zobrazení pixel na pixel.


A zde je již ono slibované nové hodnocení. Pokud máte k tomuto hodnocení jakékoli připomínky či názory, tak prosím napište své připomínky do diskuze pod článkem.


Pokud se vám zdá celkové skóre nízké, tak je třeba si uvědomit, že monitor který by získal například 90% by byl snem všech a to jak hráčů, tak grafiků a ještě k tomu by musel splňovat ty nejnáročnější ergonomické požadavky.

Barvy, barvy a zase barvy
Není možné výškově nastavit
Velmi slušná odezva
Pro běžné uživatele vysoká cena
Perfektní kontrast
Podprůměrná interpolace
Velké možnosti nastavení obrazu
Ikona Odkaz na databázi
Bílá je bílá a černá je černá
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena 27 520,- Kč bez DPH
Za zapůjčení LCD panelu EIZO S2110W děkujeme českému zastoupení firmy EIZO - firmě Avnet s.r.o.

Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o.,
která se zabývá výrobou a zároveň i prodejem svých měřících přístrojů.


reklama
reklama