Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ESI Prodigy 7.1 HiFi: průměrný všeuměl?

27.9.2011, Petr Štefek, recenze
ESI Prodigy 7.1 HiFi: průměrný všeuměl?
Do testu se nám dostala zvuková karta ESI Prodigy 7.1 HiFi, která je v současnosti nejdostupnějším produktem této značky. Jak si povede ve srovnání s oblíbeným etalonem ESI Prodigy HD2 nebo Creative Xtreme Audio?
Kapitoly článku:
Když si dnes chcete pořídit samostatnou zvukovou kartu do PC, tak vás asi jako první napadne Creative. Tyto zvukové karty a především poslední verze X-Fi nejsou nijak špatným zbožím pokud na počítači budete jen hrát, potřebujete podporu posledních standardů EAX a vlastníte multikanálovou reproduktorovou soustavu. Ty určené pro počítače jsou v naprosté většině větším nebo menším kompromisem. To vše je ovšem samozřejmě vykoupeno cenou, která je v případě PC reproduktorů vždy na poměrně nízké úrovni.

Většina hráčů se při koupi počítače spokojí s integrovaným kodekem na základní desce, který pro běžné reproduktory pro PC prostě stačí. Poslední kodeky, zvlášť na lepších základních deskách, se v současnosti chlubí podporou multikanálového zvuku nebo třeba digitálními výstupy. Zvuková kvalita je ovšem dostačující pouze v případě, že vlastníte levné PC reproduktory, které lepší zdroj zvuku neocení.


AKG-701 - součást testovací sestavy


Pokud chcete na PC poměrně kvalitní zvuk, který vám dovolí alespoň částečně vychutnávat vaši oblíbenou hudbu či koncerty na DVD nebo Blu-ray (případně MKV), musíte z hlavy dostat poměrně rozšířený nesmysl, že všechny digitální zdroje hrají stejně, protože samotný zvuk zde vzniká z jedniček a nul. V rámci dekódování zvuku hraje roli nejen to, jak kvalitně, respektive v jakém formátu, je zvuk zaznamenán na médiu, což může být optický disk nebo pevný disk či jiné medium, ale také jak kvalitní je dekódovací řetězec a do jaké míry je ovlivňován.

Na výběr jsou zde v podstatě dvě varianty, které můžete realizovat. První variantou je interní zvuková karta, kterou zasunete do volného slotu PCI nebo PCIe a k ní připojíte svou reproduktorovou soustavu nebo zesilovač. Obecně se dá říci, že schopná zvuková karta vás přijde poměrně levně. Jejich ceny začínají od zhruba 2 tisíc (samozřejmě stoupají až do několika desítek tisíc korun). To je příběh dnes testované zvukové karty ESI Prodigy 7.1 HiFi.ESI Prodigy 7.1 HiFi


Aby zvuková karta poskytla kvalitní analogový audio signál, musí být vybavena nejen kvalitními D/A převodníky, ale i dalšími součástkami, mezi které řadíme operační zesilovače, DSP čipy, kondenzátory nebo ochranu proti rušení, jehož zdatným zdrojem je právě PC. V podstatě se dá říci, že čím dražší zvuková karta je, tím kvalitnější by použité součástky měly být a tím lepší by měl být i výsledný zvuk. Zvukovou kartu bychom měli volit s ohledem na kvalitu reproduktorů, případně multikanálového či stereo zesilovače.

Druhou cestou je zakoupení externího DAC, který je v podstatě zvukovou kartou. Podobné zařízení je v naprosté většině podstatně dražší než zvuková karta. V předešlém článku jsme si představili povedený DAV ESI Dr.DAC prime, který přesvědčil o vhodnosti toho řešení a ospravedlnil svou cenu podstatně vyšší zvukovou kvalitou. V poslední době se s externími DAC pro PC roztrhl pytel a je opravdu z čeho vybírat, takže další testy na sebe nenechají dlouho čekat.ESI Dr. DAC prime - vynikající DAC jsme si již představili


DAC v případě modelů pro PC je ovšem poměrně multifunkční komponentou, která zastane nejen funkci dvoukanálové zvukové karty, ale taky sluchátkového zesilovače. O externích DAC převodnících se ale budeme bavit někdy v jiném testu.

Většina uživatelů má k dispozici obyčejné aktivní reproduktory v cenách zhruba od 1 do 5 tisíc korun. V našem testu využijeme pro srovnání komponent z podstatně dražších kategorií, ale nezapomene srovnat kvality testované karty s cenově obdobnými produkty.