Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FIC Radeon 9600 Pro: FIC rozšiřuje portfolio

15.9.2003, Martin Štěpánek, recenze
FIC Radeon 9600 Pro: FIC rozšiřuje portfolio
Firmu FIC většina z nás zná převážně ve spojitosti se základními deskami. Na každý už ale ví, že nově se FIC zaměřuje také na grafické karty s čipsety ATI. Zde však bude mít velmi silnou konkurenci - převážně ve firmách Sapphire a Hercules, které jsou na trhu přece jen nějaký ten pátek.
Kapitoly článku:
  1. FIC Radeon 9600 Pro: FIC rozšiřuje portfolio
  2. Bližší pohled
  3. Výsledky testů a závěr
Firmu FIC většina z nás zná převážně ve spojitosti se základními deskami. Na každý už ale ví, že nově se FIC zaměřuje také na grafické karty s čipsety ATI. Zde však bude mít velmi silnou konkurenci - převážně ve firmách Sapphire a Hercules, které jsou na trhu přece jen nějaký ten pátek. Až čas ukáže, jak FIC proti nim obstojí, jedno ale můžeme posoudit hned: kvalita a výkon jejich karet. Proto pojďme se podívat na FIC Radeon 9600 Pro blíže.


Jádro RV350

Radeon 9600 je první čip, navržený firmou ATI pro použití 0.13 mikronové technologie u firmy TSMC. ATI přešla proti nVidii na tuto výrobní technologii relativně pozdě, měla proto dostatek času novou technologii odzkoušet, aby nedošlo k problémům podobným jako u již zmiňované nVidie (všichni si jistě vzpomeneme na její první fiasko, kdy se čipy příliš zahřívaly a neměly dobrou výtěžnost).

Přesto že ATI stále dokazuje, že 0,15 mikronová technologie není mrtvá ani pro nejvýkonnější karty (novým důkazem toho je Radeon 9800XT, který by měl být již brzy představen), budoucnost jednoznačně mluví pro novou technologii.


Obr. 01 - jádro

Výhody vyplývající z přechodu na ni jsou jasné. Jsou to především
  • menší velikosti tranzistorů, takže při stejném počtu může být plocha čipu menší a dá se tak dosáhnout většího počtu vyrobených čipů na wafer a tím zvýšit i výnosnost
  • možnost fungování s nižším napětím, pak má čip menší spotřebu, produkuje méně tepla a není nutné jej tolik chladit. To se také odráží v absenci dodatečného napájení, které je potřeba například u Radeonu 9500Pro.

Nové jádro Radeonu 9600Pro je téměř identické s R300 (například Radeon 9500), ale jistým změnám se nevyhnulo. Jádro také obsahuje plnou podporu DirectX 9. Změny se týkají především počtu pipelines, které byly redukovány z 8 na 4. Díky tomu také drasticky klesl počet transistorů ze 110 milionů u Radeonu 9500 Pro na téměř 60 milionů u Radeonu 9600 Pro. Vylepšen byl paměťový řadič, který je nyní plně programovatelný a obsahuje bank a channel interleaving. Také HyperZ Oclussion culling technology byla vylepšena. Byl zvýšen kompresní poměr na 8:1 z původních 6:1 u Radeonu 9500 Pro. Vše ostatní zůstalo netknuté, včetně počtu floating point pipeline, Smoothvision 2.1 a SmartShader 2.0.

Aby nebyl výkon příliš nižší než u Radeonu 9500Pro, bylo zapotřebí radikálně zvednout frekvenci. Ta vzrostla až k 400MHz na jádře a při dalším taktování má ještě dostatečný potenciál pro překročení 500MHz hranice.

Tabulka porovnávající karty od ATI a Nvidie::
Na další stránce se již podíváme detailněji na kartu FIC Radeon 9600Pro.