www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

FIC Spectra - počítač v roli multimediálního centra

FIC Spectra - počítač v roli multimediálního centra
, , recenze
Každá moderní domácnost se dnes neobejde bez DVD přehrávače, počítače a popřípadě i harddiskového rekordéru. Co když ale stačí jen jeden přístroj? Barebone systém od firmy FIC splňuje všechny tyto požadavky a přídává spousty dalších funkcí.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Co si přinesete domů

Po vybalení na vás vykoukne černá skříň tvaru Hi-Fi komponenty. Ačkoli rozměry jsou o něco větší, tak opravdu tento kousek připomíná například DVD rekordér. Přední panel má leskle černou barvu a působí tak velmi elegantně.


Pohled na "Hi-Fi" barebone od FIC (Pro zvětšení klikněte)Pohled pod úhlem 45 stupňů (Pro zvětšení klikněte)Přední panel (Pro zvětšení klikněte)

Celému přednímu panelu dominuje velký hliníkový otočný ovladač hlasitosti a stříbrně orámovaný šuplík pro DVD-RW mechaniku. V tomto okamžiku by si určitě kde kdo spletl toto zařízení s klasickým DVD přehrávačem. Avšak po vyklopení dvou dvířek vás přístroj vyvede z omylu. Pod nimi se totiž skrývají konektory, které se vyskytují především u počítačů.


Konektory na čelním panelu (Pro zvětšení klikněte)

První konektor je 4-pinový FireWire, dále jsou zde dva porty rozhraní USB 2.0, o zvuk se starají S/PDIF vstup (optický), mikrofonní vstup a linkový výstup. Jak je vidět, tak na přední panel je tato výbava vcelku dostatečná. Nad těmito konektory je umístěna DVD-RW mechanika schovaná pod krytem. Pod druhými dvířky naleznete v prvé řadě 8in1 čtečku paměťových (MS, SD&MMC, CF a SMC) karet a ovládací tlačítka pro přehrávání. Nad čtečkou je umístěn LCD displej (negrafický), který zobrazuje úroveň hlasitosti a v jakém režimu se právě přístroj nachází. Barva písmenek a grafických prvků je modrá a čitelnost je velmi dobrá i z velké vzdálenosti. V neposlední řadě je zde otočný ovladač hlasitosti, který samozřejmě nefunguje, pokud máte zapojený signál přes S/PDIF. K tomuto ovladači bych měl malou výtku. Občas se mi stalo, že při otáčení lehce drhnul a v tomto případě ani neměnil hlasitost. Je však docela dost možné, že to byla chyba konkrétního kusu.Klasická počítačová DVD mechanika skrytá pod čelním panelem (Pro zvětšení klikněte)Rozsvícený displej (Pro zvětšení klikněte)

Fotografie displeje musela být focena bez blesku, aby byl zachován poměr svítivost displeje vůči barvě předního panelu. Na této fotografii je také vidět, jak je panel lesklý, odráží se v něm tedy kde co. Tímto jsme vyčerpali všechny možnosti předního panelu a nezbývá nám nic jiného, než se přesunout k zadním konektorům.Zadní strana přístroje s konektory (Pro zvětšení klikněte)

Zde se skrývá daleko více možností na propojení. První je klasický tříkolíkový konektor pro napájecí kabel (o zdroji si povíme v další kapitole). Dále zde najdete vstupy a výstupy pro 7.1 zvukovou kartu (Line-in/Surround/Cen/Lfe/ SurrBack/Front/Mic-in), 2x S/PDIF-out (optický a koaxiální), Audio Line-in (cinch), Audio Line-out (cinch), IEEE1394, VGA, DVI, 4x USB 2.0 a v neposlední řadě RJ45 pro 10/100MBit síťovou kartu.

Doteď jsme se zabývali jen samotným přístrojem. K čemu by bylo však takovéto zařízení bez možnosti ho jakkoli ovládat? K tomu slouží bezdrátová klávesnice s trackballem a klasický dálkový ovladač, který si klidně spletete s tím, co máte k videu či DVD přehrávači.Klávesnice s trackballem (Pro zvětšení klikněte)

Klávesnice je řešena podobně jako notebooková a to včetně přepínacího tlačítka "Fn" a nízkého zdvihu. Co mě potěšilo, bylo hmatové oddělení kurzorových kláves. Na klávesnici se psalo velmi příjemně, stisk byl jistý a tlačítka se neviklala. Bohužel trackball byl na tom o poznání hůře. Jde totiž o klasický (neoptický), a tak se musíte smířit s občasným zadrháváním kurzoru. Při práci s tímto trackballem jsem si připomněl, jaké utrpení to bylo v době klasických kuličkových myší a opravdu jsem byl rád, že je tato doba za námy. Avšak držení klávesnice pro používání trackballu bylo řešeno naprosto perfektně. Ergonomické prohlubeniny na obou stranách klávesnice padly do rukou a vadila jen lehce vyšší hmotnost.Dálkové ovládání (Pro zvětšení klikněte)

Dálkové ovládání je velmi dobře ergonomicky tvarované a dobře vyvážené (těžiště je v dlani). Tlačítka jsou rozmístěná velmi dobře a nebudete mít žádné problémy při lokalizování daného tlačítka. Jediné, co jsem postrádal, bylo jakékoli hmatové rozlišení tlačítek, všechna jsou totiž hladká, a tak se musíte spolehnout na lampičku či jiné okolní světlo. Samozřejmě základní tlačítka pro navigaci jsou jinak tvarována, a tak jsou i hmatově odlišena. Avšak například ovládání hlasitosti a přepínání programů si musíte zapamatovat na jaké straně daná funkce je.

Tímto jsme ukončili prohlídku zevnějšku, v další kapitole se zaměříme na to, co se skrývá pod kapotou tohoto krasavce.
reklama
Nejnovější články
Vyhledávač DuckDuckGo překonal milník 100 milionů dotazů denně Vyhledávač DuckDuckGo překonal milník 100 milionů dotazů denně
Vyhledávač DuckDuckGo je sice proti Googlu jen malým hráčem, ale jeho popularita poslední dobou značně stoupá. Lidé se totiž více starají o svá osobní data a DuckDuckGo je znám tím, že nesleduje své uživatele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž vrazil dronem do policejní helikoptéry: hrozí mu vězení a pokuta 250 000 USD Muž vrazil dronem do policejní helikoptéry: hrozí mu vězení a pokuta 250 000 USD
Někteří lidé nerespektují pravidla létání s drony, což se jim může hodně vymstít. Jeden muž z Hollywoodu půjde s velkou pravděpodobností do vězení a možná zaplatí pokutu v hodnotě nového sportovního auta za to, že vrazil dronem do policejní helikoptéry.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD
A okamžitě nás může napadnout, jak moc je toto rozhodnutí ovlivněno plány společnosti Intel outsourcovat výrobu svých čipů, o čemž se však stále ještě rozhoduje a těžit z toho může právě společnost TSMC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart
Dle krátké ukázky by se dalo mluvit o ruské verzi hry Control, neboť jde také o 3D FPS akci v uzavřených prostorách s notnou dávkou paranormality, hlavní hrdina je rovněž vládní agent a i zde půjde o hru, v níž se mají ukázat výhody ray tracingu a DLSS.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz
Skupina výzkumníků z Národní univerzity v Jokohamě vyzkoušela v praxi supravodivý procesor nataktovaný na 2,5 GHz. Jedná se o CPU zvané MANA, aneb Monolithic Adiabatic iNtegration Architecture. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře