Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Formac Gallery 1900 - LCD nejen do galerie

29.5.2006, Pavel Kovač, recenze
Formac Gallery 1900 - LCD nejen do galerie
Většina LCD monitorů se drží zajetých kolejí, co se designu týče. Je zde však pár firem, které jdou proti proudu a snaží se zaujmout právě designem. Jak jsou na tom ovšem s obrazem? Inu račte vstoupit do galerie, vstupné je zdarma.

Křišťálový zázrak


Hned po vybalení z krabice musí být každému jasné, že monitor je opravdu jedinečný. Výrazné lesklé orámovaní černým plastem je opravdu zajímavé. Je sice pravda, že odlesky nemusejí být zrovna dvakrát příjemné, ale lehce se na to zvykne. Dalším netypickým prvkem je průhledný plast, díky němuž monitor připomíná počítače Apple. Jakékoli popisování je však k ničemu pokud bychom neukázali fotku. Inu, co na něj říkáte?


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Focení průhledného monitoru je opravdu lahůdka a následná úprava fotek také není zrovna žádný med, ale to je můj problém, a tak se kochejte okolními obrázky. Jak je vidět na další fotce, tak i zadní noha je vyrobena z průhledného plastu. Na konci této nohy je kruhové chodidlo s černým gumovým povrchem. Díky tomu neklouže monitor po stole, a tak se nemusíte bát, že při nějkých těch otřesech spadne monitor na podlahu.


Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)

Záklon monitoru vzad je opravdu velký (60°), a tak není problém jej použít například i jako informační panel někde na pultu. Sice zadní noha již nedoléhá gumovým povrchem k podložce, ale přední nohy plní svojí funkci dostatečně.


Náklon monitoru vzad (Pro zvětšení klikněte)

Na detailu jedné z nohy je vidět, že povrch je hladký, plast ke gumě doléhá perfektně a nikde nejsou žádné otřepy. Je vidět, že si na designu firma opravdu zakládá a nenechá nic náhodě. Věřte, že takový neodhrotovaný otřep dokáže u monitoru opravdu zkazit celý vzhled.


Detail nohy monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Zadní strana monitoru obsahuje USB Hub, a tak není problém připojit například klávesnici nebo myš. Vzhledem k umístění portů je celkem diskutabilní jejich využití pro připojování flash disků či podobných mobilních zařízení. Určitě je pohodlnější připojit MP3 přehrávač k portu na čelní straně počítače, než natáčet monitor a hledat port zde. Celkem zajímavé je řešení přívodu signálu, napájení a USB. Vše je připojeno pevně k monitoru a vystupuje pouze jeden "trojkabel", díky tomu není absolutně žádný problém zkrotit kabely na stole či za ním. Monitor v prostoru tedy vypadá opravdu dobře. Díky tomu je možné jeho využití například v bankách, kde úředník hledí do monitoru, který je k zákazníkovi otočen zády. Jediný zádrhel bych viděl v tom, že k monitoru je přiveden pouze digitální vstup. Sice v dnešní době je již naprosto běžné, že grafická karta má DVI výstup, ale vzhledem k použití monitoru by analogový vstup nebyl od věci.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka na monitoru jsou dotyková s výraznými symboly označujícími jejich funkci. Zde je však jeden problém, o tom však až v příští kapitole, v které se podíváme na OSD menu. Ovládání monitoru je však díky těmto tlačítkům opravdu pohodlné. Pod tlačítkem pro zapínání monitoru je vyvedená diodka indikující stav. Její řešení je však opět netradiční. Diodka svítí vzadu schovaná a její světlo je přivedeno na přední část kouskem průhledného plastu. Na následující fotografii je také zachycena lesklost černého plastu (všimněte si odrazu rukou a fotoaparátu).


Tlačítka na monitoru (Pro zvětšení klikněte)


Dodávané příslušenství
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači (pouze pro počítače Apple)
  • Externí napájecí zdroj
  • Kabely jsou součástí samotného monitoru

Výbava není zrovna obsáhlá, ale k monitoru vlastně ani víc nepotřebujete. Chybět vám rozhodně nic nebude.


Formac Gallery 1900
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
8 ms
Jas
300 cd/m^2
Kontrast
800:1
Výrobní technologie
MVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
170°/160°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO (2 porty - aktivní)
Vstupy
DVI
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
NE
Hmotnost
5,7 kg
Norma TCO
TCO`95
Pivot
NE
Různé variace tohoto modelu
Oxygen (Bílý) Raven (Černý) Platinum (Stříbrný)
Speciální vlastnosti
NA
Orientační cena: 15 760,- Kč bez DPH

Specifikace jsou celkem zavádějící. Například pozorovací úhly jsou dost malé (vzhledem k technologii). Je docela možné, že výrobce inovoval obrazovku, ale na web nedodal nové specifikace. Inu od toho tu jsou recenze, aby vše uvedly na pravou míru a zákazník nebyl po nákupu překvapen.


Rivalové


U recenzí LCD panelů jsme byli doposud zvyklí na krátké cenové přehledy, avšak z diskuzí je zřejmé, že tento systém většině čtenářům nevyhovoval. Z tohoto důvodu vždy místo cenového přehledu uvedeme pár monitorů, které míří do stejného segmentu. Tedy například dnes testovaný je výjimečný designem a snaží se zaujmout. Je tedy nefér jej srovnávat s mid-range monitory, které jsou na tom cenově zcela jinde. Jako rival je označen takový produkt, který míří do stejné sféry a nerozlišuje se úhlopříčka, cena ani výrobní technologie. Samozřejmě pokud výrobce nabízí více typů, které se liší například jen úhlopříčkou, tak je vybrán takový, aby byl rovným soupeřem pro testovaný kus. Pokud máte výhrady k tomuto systému, neváhejte a své náměty na změny/vylepšení pište do diskuze.