Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Foxconn 945P7AA-8KS2 - další základ postavený na i945P

3.8.2005, Karel Polívka, recenze
Foxconn 945P7AA-8KS2 - další základ postavený na i945P
Minule jsme se poprvé podívali na základní desku založenou na i945P. Jednalo se o model z produkce MSI, přičemž nyní si posvítíme na počin od obecně poněkud méně známého výrobce základních desek, který má ale v této oblasti rozhodně co říci. Předmětem dnešní recenze je totiž základní deska Foxconn 945P7AA-8KS2.
Jako již bylo naznačeno, Foxconn sice možná jako výrobce základních desek znát nebudete, ale věřte, že konkrétně v této oblasti jste se s ním už setkali, aniž byste o tom třeba věděli. Jeho specialitou je totiž mimo jiné i výroba jednotlivých částí základních desek, jakou jsou například patice procesoru, paměťové sloty, různé konektory či kabely. Pro názorné info můžete nahlédnout na odpovídající stránky Foxconnu.

Tímto tématem se však nyní zabývat nebudeme. Máme tu totiž co do činění se základní deskou, jež je jako celý model z produkce Foxconnu. Pro informace v tomto směru je samostatný web, který naleznete na adrese www.foxconnchannel.com, což může být poněkud matoucí. Uvidíme tedy, jak je na tom Foxconn s výrobou základních desek jako celků. Dnes se podíváme na model 945P7AA-8KS2, který je postavený na čipové sadě i945 (SouthBridge je zde v provedení ICH7). Připomeňme si opět jen pro pořádek rozdíly mezi jednotlivými verzemi.

Foxconn 945P7AA-8KS2Foxconn má v nabídce ještě model 945P7AA-8EKRS2, který se liší větší výbavou (používá SouthBridge ICH7R s podporou tvorby RAID polí, obsahuje rovnou dva gigabitové kontroléry od Broadcomu a disponuje rozhraním IEEE1394a - FireWire o rychlosti 400MHz). Nyní se ale již vraťme zpět k dnes představovanému modelu.
Krabice + příslušenství

Po dlouhé době základní deska, jejíž krabice nehýří marketingovými slogany a různými motivy, které naznačují, že uvnitř musí být "zákonitě" něco výjimečného. Jednoduchý motiv, jenž rozhodně neurazí, dělá na mě osobně mnohem lepší dojem.
Příslušenství je zde tvořeno 2 datovými kablíky Serial ATA, dvěma rozdvojkami a zároveň redukcemi napájení z klasického Molex na Serial ATA, dvěma 80-ti žilovými IDE a jedním FDD kabelem. Výčet zakončuje záslepka I/O konektorů. Nechybí samozřejmě ani manuál včetně instalačního CD, avšak jakýkoli rozšiřující bracket zde nenaleznete.

Foxconn 945P7AA-8KS2 v celé své kráse


- pro zvětšení klikněte -

Pokud jde o rozmístění konektorů, tak například 4-pinový 12V ATX napájecí konektor pro procesor mohl být více u kraje desky, konektory IDE řadiče (obzvláště toho přídavného u kraje) by měly být o něco výše (při pohledu na desku tak, jak bude v ATX skříni usazená), aby nebyly problémy u větších skříní s délkou IDE kabelů a konektory pro headery USB 2.0 mohly být též více u kraje.


- pro zvětšení klikněte -

Výčet slotů pro přídavné karty zahrnuje jeden slot PCIe 16x pro grafickou kartu, 2 sloty PCIe 1x a 3 sloty PCI. Slot PCIe 16x je opatřen západkou, jež grafickou grafickou kartu upevňuje (její zakončení je dost rozměrné, takže uvolnění karty je bezproblémové a rychlé).


- pro zvětšení klikněte -

Čipová sada (NorthBridge i SouthBridge) je zde chlazena pasivními chladiči (ten na NorthBridge má navíc nadstandardní velikost), takže zde nenalezneme nepříjemný zdroj hluku.

Osazení - rozvržení konektorů2xPS/2, COM, LPT, S/PDIF (coax), 4xUSB, RJ-45, audio

Vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:
  • 2x USB (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
  • 4x SATA (čipová sada)
  • 3x IDE - 1 kanál ATA100 (čipová sada), 2 kanály ATA133
  • 1x S/PDIF Out, CD-In, COM, IrDA
  • 2x ventilátor (2x 4-pin - CPU, Power)
  • + standardní konektory (přední výstupy pro audio, indikační diody a tlačítka na skříni atd.)


Přídavné čipy, které se na desce nalézají:
  • LAN - Broadcom BCM5789KFB (Gigabit)
  • Zvuk - Realtek ALC880 (High Definition Audio)
  • Přídavný diskový řadič ATA133 - iTE IT8212F
  • I/O - iTE IT8712F-A


Jumper sloužící k vymazání paměti CMOS se nachází poblíž konektorů SATA. Dále se pojďme podrobněji podívat na jednotlivé přídavné čipy, jež se na desce nalézají.Broadcom BCM5789KFB - gigabit LAN (připojeno přes PCIe)iTE IT8212F - přídavný diskový řadič ATA133 - 2 kanály (umožňuje RAID 0, 1, 0+1, JBOD)Realtek ALC880 - High Definition Audio, osmikanálový zvuk (7.1). Informace na webu výrobce.iTE IT8712F-A - I/O čip