reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Foxconn TH-02: skříň za "dvojku"

10.5.2006, Jan Vítek, recenze
Foxconn TH-02: skříň za "dvojku"
Po testu Zalmanu TNN 500AF tu dnes máme skříň zcela z opačného konce segmentu trhu – Foxconn TH-02. Tento výrobek je tak přímým konkurentem těch nejdražších skříní od dobře známého Eurocase a bude jistě zajímavé posoudit, zda tyto skříně kvalitativně převyšuje, nebo naopak nikoliv.
Kapitoly článku:
S čím máme tu čest, je vidět již z obalu, jenž by první pohled koupěchtivého zákazníka rozhodně nepřitáhl. Ovšem obal posuzovat samozřejmě nebudu, možná pouze ze stránky ochrany jeho vnitřku. Je jasně vidět, že se šetřilo i na něm, protože pěnový materiál, který jinde chrání plné dvě strany skříně, je zde pouze po kouscích připevněn na papírovou lepenku a chrání tak pouze rohy. Ovšem troufám si tvrdit, že i toto řešení pro dostatečnou ochranu skříně TH-02 plně postačuje.


Tato skříň je již od pohledu zástupce nižších řad počítačových skříní, mezi něž patří i výrobky českého Eurocase, CFI, nebo některé AOpen. Přichází rovnou i s 350W zdrojem, tudíž z tohoto pohledu to s ní vzhledem k ceně kolem 2000 Kč s DPH nevypadá špatně, i když Eurocase jsou na tom podstatně lépe (z hlediska ceny).


Rozměry
490 * 200 * 430 (d * š * v)
Hmotnost
11,7Kg
Materiál
0,8 SGCC
Kompatibilita
ATX, micro ATX
Pozice
4x 5,25", 2x 3,5" externí, 4x 3,5" interní
I/O Porty
4x USB 2.0, mikrofon, sluchátka
Chlazení
1x 120mm @ 1500RPM


Ze specifikací mimo jiné zjistíme, že skříň je vyrobena z 0,8mm silné SGCC oceli, což je pro tuto cenovou kategorii běžné a odpovídá hmotnosti 11,7Kg (i se zdrojem). Skříň je také vybavena dnes moderními a oblíbenými rychloupínacími mechanismy pro rozšiřující karty, mechaniky a pevné disky. Tyto mechanismy jsou ovšem také často zdrojem problémů, což je cena za komfort rychlé instalace bez nutnosti užití šroubků, ovšem nebudu předbíhat.


Po vzhledové stránce je TH-02 celkem povedená. Plech je natřen černou barvou a ta je vpředu vhodně doplněna stříbrným plastem. S obhlížením ale začneme klasicky od pravé bočnice. Ta vypadá velmi podobně, jako u nedávno recenzovaných skříní Gigabyte Triton, nebo Coolermaster Centurion 534. Nahoře tedy máme perforaci ústí větrného tunelu, jenž by měl pomáhat k chlazení procesoru. Jenže i zde je jasné, že tuto vlastnost využijí jen klasické chladiče s ventilátorem foukajícím proti desce a také sockety pro procesory musí mít tu správnou polohu. Můžete si také všimnout, že nám již došla trošku upravená skříň s perforováním naproti PC kartám. Obrázek s izometrickým pohledem na skříň pochází od výrobce a tam ještě tyto otvory nemají.


Zde se ovšem navíc přidává fakt, že rozteče děr nejsou kompatibilní s klasickými ventilátory, leda byste měli nějaký o hraně 95mm, tudíž se tato pozice nedá tímto způsobem dost dobře využít, i když ventilátor je možno připevnit všelijak. Naproti PC kartám je tu také obdélníkový prostor, na který již snadno připojíte 80mm nebo 92mm ventilátor, čímž můžete výrazně přispět k chlazení především grafických karet. Nu a nakonec je tu kromě přední perforace i jakási plastová klika, která by měla usnadnit otevírání skříně.


Druhý bok skříně se nedá sejmout, poněvadž je v jeden kus spojen s vrchním panelem a napevno přinýtován ke kostře. Snímat jej ovšem také není nutné, protože veškeré mechaniky a pevné disky se instalují bez šroubků a přístup k vnitřku skříně z pravé strany tak ani není nutný.Zadní strana skříně odhalí, že výrobce bohužel ještě stále používá starého designu napájecích zdrojů s 80mm. Řekl bych, že dnes jsou již každému výhody zdrojů s 120 a 140mm ventilátory jasné a také zcela převažují nad verzemi s 80mm, a to z pohledu na chlazení a hluk. Naopak potěšitelné je, že zadní ventilátor již je 120mm a ani jeho rošt nevypadá, že by vzduchu kladl přespříliš velkou překážku.


Trochu neobvyklé mi přijde konstrukční řešení skříně v části, kde se instaluje zdroj. Jde především o přepážku, jež jemně zasahuje i do prostoru ventilátoru zdroje u které mi není zcela jasný její účel. Logicky by měla zvyšovat pevnost v této části, ovšem myslím, že tuto práci bez problémů zastane sám zdroj a další zpevnění je tu nepotřebné. Nakonec zde ještě najdeme dvě pozice, kam můžeme případně instalovat sériové porty.Předek skříně mi po vzhledové stránce připadá celkem povedený; stříbrná barva dobře kontrastuje s černým zbytkem skříně. Foxconn TH-02 nabízí celkem čtyři 5,25“ pozice a dvě externí 3,5“ pozice. Všechny jsou zakryty černými plastovými záslepkami. V dolní části máme klasická tlačítka Power a Reset a ta jsou po stranách doplněna stavovými diodami pro stav PC a pevný disk. Panel s tlačítky je zapuštěn do prostoru předního nasávání studeného vzduchu, coby šestera podélných otvorů.Přední I/O porty se skrývají pod černými dvířky zcela vespod. Ty se stiskem otevřou směrem dolů a odhalí čtveřici USB portů a konektory pro mikrofon a sluchátka. Celek je ovšem beznadějně utopen pod vystouplým čelem, tudíž pokud máte skříň umístěnou na zemi, musíte si k ní klekat, abyste měli k portům snadný přístup. Je ale dobré, že ač výrobce opomněl FireWire, umístil na čelo alespoň čtyři USB porty.


Skříň je také pro větší stabilitu opatřena vysouvacími nohami. Ty jsou do sebe zaklesnuty v ozubení, tudíž se otáčí najednou. To je sice příjemné, ovšem to také způsobuje, že skříň je se zasunutými nožkami extrémně nestabilní. Pokračujeme na druhé stránce pohledem do útrob Foxconnu TH-02.
reklama