reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fujitsu Siemens S20-1W: 20" LCD (16:10)

13.2.2006, Pavel Kovač, recenze
Fujitsu Siemens S20-1W: 20" LCD (16:10)
Širokoúhlé monitory jsou stále žádanější a výrobce Fujitsu Siemens samozřejmě nemůže zůstat pozadu. Tento jeho model, na který se dnes podíváme, se vyznačuje MVA obrazovkou a celohliníkovým zpracováním. Dokonce i cena tohoto modelu je velmi zajímavá. Pojdme se tedy společně podívat, co se pod označením S20-1W skutečně skrývá.
Kapitoly článku:

Hliník pod drobnohledemVětšina uživatelů jakmile slyší "hliník", zbystří a otočí se, aby zjistili, oč se jedná. Ono se není ani čemu divit, hliník je moderní materiál se spoustou výhod. Dobrý odvod tepla, nízká hmotnost (malá hustota) a obvykle moc pěkný design produktu, jenž jej využívá. A právě tento monitor všechny tyto vlastnosti splňuje.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Hned první pohled na monitor naznačuje, že se nejedná o tuctový kousek. Rámeček sice není nejtenčí, ale zato monitor díky kovovému obalu získává opravdu elegantní vzhled. Jediný plast, který na monitoru najdete, je u tlačítek a tmavě šedý rám. Monitor je obdařen reproduktory, které však lze velmi jednoduše sejmout, aniž byste museli odpojovat jakékoli kabely. To je naprosto elegantní řešení. Stačí zezadu stisknout dvě tlačítka a blok s reproduktory vám spadne do dlaní.


Pohled na monitor bez reproduktorů (Pro zvětšení klikněte)

Jak je vidět na předchozí fotografii, monitor bez repráčků je ještě pohlednější. Nic nenarušuje jednoduchý a elegantní vzhled.


Čelní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Monitor zpředu působí střízlivým dojmem a ničím neruší. Pokud ještě odstraníte reproduktory, získáte opravdu výstavní kousek.


Čelní pohled bez repro (Pro zvětšení klikněte)

Samotné repro je obdařeno čtyřmi měniči a díky tomu produkuje relativně obstojný zvuk. I do zvukového projevu se zapojil hliník. Díky masivní kontrukci odpadá nepříjemný "bakelitový" zvuk a repro lze i občas používat, aniž by vám to trhalo uši.


Samotné reproduktory (Pro zvětšení klikněte)


Otevřené reproduktory (Pro zvětšeníklikněte)

Jediné, co mně lehce zklamalo, byl fakt, že všechny kovy jsou barvené a lakované, je to sice otázka vkusu, ale například takový "škrábaný" hliník by na stole udělal ještě vetší parádu. Další překvapení na vás čeká, pokud se na monitor kouknete ze strany. Zjistíte totiž, že je velmi málo hluboký a samotná noha monitoru je netradiční a jedním slovem úchvatná.Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)

Náklon monitoru je dost velký, a tak nebude omezovat při použití na jakémkoli stole. Jen je škoda, že konektory pro vstup jsou kolmo a tím se náklon dopředu o něco zmenší (kabely se opírají o nohu panelu).


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Na další fotografii je vidět noha panelu. Pro nastavení zdvihu slouží atypický mechanismus. Pro zdvihnutí stačí monitor uchopit za připravené držátko a zkrátka zatáhnout. Naopak pro směr dolů slouží tlačítko. Je však vhodné monitor za úchyt přidržet aby se nespustil plnou vahou o jeden stupeň. V noze je také otvor pro kabely, pro prostrčení je třeba monitor zdvihnout do nejvyšší polohy.


Detail stojanu (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka na monitoru jsou plastová a mají příjemný stisk. Popisky by byly perfektní, pokud by nebyly natisknuty na průhledném plastu, pod kterým je "zrcadlo", protože tak jsou nápisy zdvojené a je vhodné je číst kolmo na monitor, jinak budete sáhodlouze přemýšlet, které tlačítko co dělá. Na druhou stranu se monitor díky kovové konstrukci nehoupe ani při horlivém procházení skrze menu.


Ovládací tlačítka (Pro zvětšení klikněte)

Monitor má na zadní straně otvory pro montáž na stěnu standardu VESA FPMPMI 75mm.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)

Pro vstup obrazu slouží DVI a D-Sub konektor, DVI konektor je ve verzi DVI-I (slouží tedy pro přenos digitálního i analogového signálu), a tak je vlastně obdařen třemi vstupy. Pro přívod audio signálu jsou zde dva konektory typu cinch, které jsou o něco lepší než klasický jack. Napájení je řešeno pomocí externího zdroje a do monitoru jde již pouze 12V. Právě díky externímu zdroji může být monitor tak tenký.

Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
20,1" širokoúhlý (16:10)
Ideální odezva
8 ms
Jas
300cd/m^2
Kontrast
800:1
Výrobní technologie
MVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
176°/176°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,258mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
ANO (možno jednoduše odstranit)
USB HUB
NE
Vstupy
DVI, D-SUB, Audio
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (VESA FPMPMI 75 mm)
Hmotnost
6,8kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Speciální vlastnosti
Hliníkové provedení
Orientační cena: 13 559,- bez DPH (Alzasoft)
s
reklama