reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

G9x, G13 a G19: herní trojka od Logitechu

6.8.2009, Jan Vítek, recenze
G9x, G13 a G19: herní trojka od Logitechu
Dnes si představíme 3 produkty určené pro hráče. Jde o G9x Laser Mouse, G13 Advanced Gameboard a G19 Keyboard for Gaming. G13 je herní model uzpůsobený pro jednu ruku. S G19 jej ale pojí LCD k zobrazení informací, který u G19 zvládne i video.

Logitech G19 Keyboard for Gaming


A máme tu finální produkt - herní klávesnici Logitech G19 Keyboard for Gaming, která se může pochlubit především jednou novinkou - plně grafickým a barevným LCD displejem, jejž dokáže využít až do krajností. Je to také pokračovatel původního modelu, s nímž Logitech tuto řadu začal - klávesnice G15.Klávesnice přišla zabalena klasicky v podlouhlé krabici, kde se ve volných místech skrývalo ještě příslušenství. Specifikace výrobce k tomuto modelu nedodává, a tak si žádné ani neukážeme a pustíme se rovnou do ní. Co se týče rozměrů, neliší se příliš od jiných klávesnic. Je pouze o něco širší a také LCD displej poněkud vyčuhuje nad rámec klasických rozměrů. Co se týče celkového zpracování, tak pokud si pamatuju, G15 byla podstatně těžší a také odolnější. Tato klávesnice se celkem snadno ohne, ale nedá se přímo říci, že by byla zpracována špatně.


- klikněte pro zvětšení -

Logitech při její stavbě využil stejné materiály jako pro G13, tedy tmavě šedé a stříbrné plasty a vedle nich celou řadu dalších prvků, jimiž jsou okraje klávesnice naplněny k prasknutí. Tvarem si tato klávesnice zachovává tvář původního modelu, od nějž ale přeci jen pokročila výrazně kupředu. Nejdříve si představíme levou část klávesnice, kde nemůžeme čekat nic jiného než ...... G klávesy. Ty jsou rozděleny po skupinkách po čtyřech a těch jsou zase celkem tři. Dohromady tady máme tedy 12 G kláves, což je o 6 méně než u původního modelu G15, ale zase o 6 více než u novějšího G15. Nad nimi jsou zase tlačítka M1, M2, M3 a MR. M1 až M3 dokáží ztrojnásobit počet funkcí, které mohou klávesy G nést (nepočítaje různé profily) a pomocí MR můžeme zase snadno a rychle ukládat makra s pomocí LCD displeje.

A pak je tu dnes již celkem snadno používaný přepínač pro herní mód. Ten nemá na práci nic jiného než deaktivaci nevhodných kláves (Windows apod.), které by nás mohly nevhodně přepnout do desktopového prostředí.Následuje displej a jeho oblast. Ten samotný je umístěn na stříbrně zbarvené plastové tyči a je natočitelný, což je s použitím barevného displeje téměř nutnost. Displej se totiž neliší od jiných dnes běžně používaných, a tak při nevhodném úhlu pohledu slábne kontrast a/nebo se invertují barvy. Na samotný displej a jeho funkce se zaměříme později a nyní to budou tlačítka. Je tu klasický křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem pro pohyb v OSD menu, které se vyvolává také k tomu určeným tlačítkem, pak je tu šipka vlevo znamenající zrušit a vedle ní tlačítko pro manuální přepínání mezi běžícími programy.

Na pravé straně od displeje máme tlačítko jen jediné, a sice vypínání podsvícení klávesnice, což platí i pro displej. Škoda jen, že tu je jen jeden stupeň intenzity a po zmáčknutí se podsvícení již kompletně vypne. Rozložení kláves je, jak je z fotografií naprosto zřejmé, naprosto klasické a leckoho potěší dlouhý Backspace a velký Enter. Nahoře si můžeme všimnout klasických kontrolek s oranžovým podsvícením pro Caps Lock, Scroll Lock a Num Lock a ještě nad nimi jsou v hraně dva USB porty vestavěného hubu. Pokračujeme dále k poslední štaci - numerickém bloku.Numerický blok je ve znamení multimédií. Nad ním jsou totiž umístěna tlačítka určená pro přehrávání hudby či filmů (přehrát/pauza, stop, dozadu, dopředu) a pod nimi ovládání zvuku - tlačítko funkce ztišit a kulatý ovladač hlasitosti, s nímž jsem se nejdříve snažil scrollovat.Ke klávesnici patří ještě podložka pro zápěstí, která je zachycena na fotografii dole. Co se týče kláves, pak u nich jsem neshledal nic nového. Jsou stále stejně provedeny, mají vykouslý vršek, jsou vysokozdvihové a mají měkčí a nepříliš hlučný dosed.Spodní strana klávesnice nám toho moc neukáže. Jsou tu patrné cestičky pro umístění kabelu od sluchátek, měkkými protiskluzovými podložkami osazené nožky a také stojánky pro nastavení sklonu klávesnice.


- klikněte pro zvětšení -

Ty mají jen jednu polohu a zrovna moc se mi na nich nelíbilo to, že až příliš snadno vyskakují. Není tedy příliš moudré do této klávesnice třískat, ale to si ostatně sami rozmyslíte už kvůli tomu, kolik tento model stojí.Příslušenství zahrnuje tiskoviny, CD s obslužnými aplikacemi a také dokonce napájecí adaptér. Tato klávesnice totiž ke svému běhu potřebuje přídavné napájení a je to vůbec první model, u nějž jsem něco podobného viděl. Barevné LCD holt asi potřebuje nějakou tu šťávu navíc.
Displej


Aplikace Logitech LCD Manager je stejná, jakou používá i herní klávesnice G13. Pouze se nám otevře více možností, které nabídne rozdílný displej. První obrazovka je ale stejná. Můžeme si vybrat styl přepínání mezi aktivovanými programy, použití technologie Klever-VU zajišťující inteligentní přepínání mezi programy podle toho, co nového má ten který ukázat.

Inverze barev LCD panelu by pochopitelně moc k užitku nebyla, ale zato si můžeme téměř úplně stáhnout jas, nebo si jej naopak vytáhnout na maximum. Tato funkce by se mi však více líbila v podobě ovladače na samotné klávesnici.Oproti předchozí G13 je tu také podstatně více původních aplikací. Narazíme tu na kontrolu nových e-mailů, pak Media Display pro nejznámější hudební a video přehrávače, stopky i odpočítávání, hodiny a datum, monitor stavu počítače (CPU a RAM) a RSS čtečku. Tyto všechny jsou k dispozici i na G13, ovšem nemají tak dobrou grafickou podobu.

Nové jsou ale prohlížeče fotografií, videa (nutné je zaznamenat je do zvolených adresářů) a pak také dokonce přehrávač videí z YouTube. Zde je možné pomocí menu a šipek na klávesnici videa otvírat, přecházet na související, otevřít právě běžící i v prohlížeči počítače, atp. Zkoušel jsem zobrazovat fotografie a filmy, s čímž nevznikl absolutně žádný problém. Pouze se musíme snížit s tím, že vlivem podvzorkování se zhorší čitelnost textů, což je ale normální.

Dále je možné samozřejmě pomocí SDK vytvářet další a další aplikace, které využijí displej i jiným způsobem.Nakonec se ještě podívejme na stejné globální nastavení, jako je u G13. Tady tedy nic nového není.
Nastavení kláves


Způsob zadávání maker, speciálních skriptů a jiných funkcí ke klávesám je stejný jako u dříve popsané G13, takže se nebudeme zbytečně opakovat. Také tu máme volbu profilů, mezi nimiž se přepínáme pomocí horního dialogu a spravujeme je pomocí červeného běžce dole


- klikněte pro zvětšení -

A také tu máme správce maker, díky němuž můžeme s klávesnicí dělat psí kusy, respektive s dostupnými G klávesami. Na další stránce se mrkneme na funkčnost všech tří modelů.


reklama
reklama