www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GeForce GTX Titan X: nejvýkonnější grafická karta

GeForce GTX Titan X: nejvýkonnější grafická karta
, , recenze
Vlajkovou lodí grafických karet společnosti Nvidia je bezesporu GeForce GTX Titan X. Jaký výkon a jaké provozní vlastnosti nám tato grafická karta nabízí? To je obsahem právě dnešního článku.
reklama
Pojďme se nejdříve alespoň v krátkosti podívat na to, co nám grafický čip GM200, na kterém je založena grafická karta GTX Titan X, vlastně nabízí, jaká je jeho architektura a odkud se bere jeho výkon.

Stejně jako u grafického čipu GM204 a GM206 je základním stavebním kamenem jednotka s názvem SMM (Maxwell Streaming Multiprocessor), který obsahuje celkem 128 CC (Cuda Cores) a 8 TMUs (Texture Mapping Unit).

SMM jednotky jsou pak na vyšší úrovni organizovány v blocích zvaných GPC (Graphics Processing Clusters) a každý takovýto blok (cluster) obsahuje maximálně 4 jednotky SMM. GPC neobsahuje pouze jednotky SMM, ale také rasterizér a napojené ROP (Raster Operations Pipeline) jednotky, čímž se stává kompletním grafickým procesorem, obdobně jako je u architektury GCN jednotka SE (Shader Engine).


GPS diagram


Každý GPC tedy obsahuje celkem 512 CC, 32 TMU, jeden rasterizér (o výkonu jednoho triangle a 16 pixelů) a je napojen na 16 ROP jednotek. Je třeba poznamenat, že ne vždy a za všech okolností musí GPC nutně obsahovat 4 jednotky SMM, ale může jich tam být umístěno méně (jsou tam, ale nejsou aktivní), čímž jsou vytvářeny "ořezané" grafické čipy známé třeba z grafických karet GTX 970 nebo GTX 980TI.

Různý počet těchto grafických clusterů pak vytváří samotný grafický čip a také udává jeho geometrický výkon. Čím více GPC je v grafickém čipu umístěno, tím více primitiv (trianglů) je možné paralelně zpracovávat a rasterizovat, grafický čip se tak stává výkonnější. Grafický čip GM206 (použitý u GTX 960) obsahuje dva GPC, grafický čip GM204 (použitý u GTX 980) obsahuje čtyři GPC a konečně nejvýkonnější čip GM200 (Titan X) pak obsahuje celkem šest GPC clusterů.


Titan X blokový diagram


Ikona Odkaz na databázi
GM206
GM204
GM200
GPC
2
4
6
SMM
8
16
24
CUDA jednotky
1024
2048
3072
TMUs
64
128
192
ROPs
32
64
96
Paměťové rozhraní
128-bit
256-bit
384-bit

Samozřejmě, že vše je poněkud složitější, ale z tohoto pohledu skladby čipu by tedy (za předpokladu stejných frekvencí) měl být grafický čip GM200 o 50 % výkonnější než GM204, který by měl být zase o 100 % výkonnější než grafický čip GM206. Teorie je však jedna věc a praxe zase druhá. V praktických testech a reálném životě samozřejmě GTX 980 není o 100 % výkonnější než GTX 960, a proto se dá očekávat, že ani Titan X nebude o 50 % výkonnější než GTX 980. Toto vše nám ale ukáží až testy.


SPECIFIKACE Nvidia GeForce GTX Titan X 12GB
GPC
5
SMM
24
CUDA jednotky
3072
TMUs
192
ROPs
96
Základní frekvence jádra
1000 MHz
Boost frekvence jádra
1075 MHz
Frekvence paměti
7000 MHz
Paměťové rozhraní
384-bit
L2 cache
3072 K
VRAM
12 GB
FP64
1/32 FP32
TDP
250W
Čip
GM200
Tranzistorů
8 miliard
Konektory
3 x DP, 1 x HDMI, 1 x DVI
Doporučená wattáž zdroje
600 W

Pojďme se rychle podívat na grafickou kartu našeho dnešního testu, tedy EVGA GeForce GTX Titan X 12GB.
reklama
Nejnovější články
Kryptoměnová burza Coinbase zvažuje podporu dalších 5 “coinů” Kryptoměnová burza Coinbase zvažuje podporu dalších 5 “coinů”
Burza s kryptoměnami Coinbase je hojně využívána i u nás. Zástupci burzi se nyní nenej na Twitteru nechali slyšet, že zvažují zavedení podpory dalších pěti nových kryptoměn. Mezi nimi by se mohla objevit např. Zcash. 
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nahradí AI Mooreův zákon jako hlavní pohon IT průmyslu? Nahradí AI Mooreův zákon jako hlavní pohon IT průmyslu?
Ač se to možná nezdá, Mooreův zákon stál jako šedá eminence za rozvojem IT průmyslu, protože byl prostě všeobecně považován za platný. Tento konstrukt už byl však mnohokrát označen za mrtvý. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA se možná připravila o možnost detekce organických molekul na Marsu už před 40 lety NASA se možná připravila o možnost detekce organických molekul na Marsu už před 40 lety
Už nějakou dobu visí ve vzduchu otázka, jak je možné, že agentuře NASA trval objev komplexních organických molekul na Marsu tak dlouho. Existuje možnost, že ty mohly být objeveny už v 70. letech, ovšem NASA sama se o to připravila.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve v CS:GO zrušilo lootboxy, ale pouze v Belgii a Holandsku Valve v CS:GO zrušilo lootboxy, ale pouze v Belgii a Holandsku
Pozdvižení kolem mikotransakcí a loot boxů s příchodem léta utichlo, ovšem i nadále se toto téma rozvíjí a jde především o země, které se už dříve vyjádřily ve smyslu, že něco takového nebudou tolerovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie Vůbec poprvé bylo detekováno neutrino z jiné galaxie
Vědci obsluhující observatoř IceCube na Antarktidě dokázali poprvé v historii zachytit neutrino, které k nám přicestovalo z jiné galaxie, a to nejspíše od její supermasivní černé díry. Právě to je na něm zvláštní. 
Včera, aktualita, Jan Vítek