reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GeForce2 MX TwinView

9.11.2000, Vít Zatloukal, recenze
GeForce2 MX TwinView
Proč mít na stole jen jeden monitor?
O skvělém výkonu za rozumnou cenu už byla popsána spousta "e-papíru", ale MXko má ještě něco navíc. Něco, co nemá ani GeForce2 GTS, totiž TwinView.

Jak už se stalo u nVidie (a koneckonců i ostatních firem) zvykem, přišla krátce po uvedení čipu GeForce GTS s jeho levnější verzí – GeForce2 MX. Ta je ořezaná o dvě renderovací jednotky a má pomalejší takt (175 MHz oproti 200 MHz). Je tedy určena pro relativně levnější trh, přesto má jednu zajímavou vlastnost, kterou se GeForce2 GTS pochlubit nemůže, a tou je TwinView.

Už z názvu je patrné, že se jedná o podporu dvou monitorů, které lze připojit k jedné grafické kartě s jedním grafickým čipem. V podstatě jde o obdobu technologie DualHead, kterou používá Matrox u svých G400 čipů. Princip TwinView (i DualHead) spočívá v tom, že k jedné grafické kartě lze připojit dva monitory a na každém z nich nastavit libovolné rozlišení, barevnou hloubku i refresh. Druhý monitor je možné použít jako rozšíření pracovní plochy nebo jako zdvojení prvního. Jako "monitor" lze použít prakticky cokoliv – digitální displej, klasický CRT monitor nebo televizi. Tato zařízení se dají libovolně kombinovat,stačí jen patřičně přizpůsobit výstupy na kartě (např. přidat druhý RAMDAC). Tolik tedy teorie v kostce, podíváme se raději na praktické použití.

K dispozici jsme měli grafickou kartu Tornado GeForce2 MX od InnoVision s výstupy na dva CRT monitory. Od obyčejné GeForce2 MX se příliš neliší, samozřejmě až na druhý výstup. InnoVision se rozhodl vyřešit druhý výstup kabelem připojeným ke konektoru na kartě, takže použitím dvou výstupů přijdete o dvě pozice. Výrobce zvolil tuto cestu, protože layout karty je připraven na osazení digitálním nebo TV výstupem (digitální výstup bude přímo na kartě, TV-out bude vyváděn kabelem), podle požadavků trhu. První PCI slot většinou nebývá osazován, protože jednak sdílí přerušení s AGP a jednak je vhodné nechat grafické kartě trochu prostoru pro lepší chlazení. Fyzické umístění karty do počítače tedy nepředstavuje žádný problém i přesto, že zabírá dvě pozice.

GF2mxtwin


Instalace, ovladače
Po zamontování karty do počítače se systémem Windows 98 následovala samozřejmě instalace ovladačů. Na dodávaném CD byly dvě verze ovladačů (jedna vtipně schovaná v adresáři drivers/tv), ovšem ani jedna nepodporovala TwinView. Jednalo se o starší referenční ovladače od nVidie (verze 5.22 a 5.32) mírně upravené tak, aby kartu nadetekovaly jako "InnoVision Tornado GeForce2 MX". Musím ovšem podotknout, že na tento prohřešek jsem přišel náhodou, protože původně jsem se vůbec nezatěžoval instalací ovladačů z CD, ale stáhnul jsem nejnovější Detonatory přímo od nVidie. Trojková řada Detonatorů (verze 6.18 a 6.31) již TwinView podporuje, takže doporučuji stáhnout.

Když už jsme u těch instalačních CD, nemohu nezmínit, že s kartou jich bylo dodáno hned šest. Na CD s ovladači najdete navíc plnou (zaregistrovanou) verzi 3D Mark 2000 (i s Result Browserem), dále CD s WinDVD 2000, Adobe Photo Deluxe, hrami Rage Rally a Midnight GT a nakonec CD s demoukázkou od nVidia.

TwinView
A konečně se dostáváme k samotnému TwinView a jeho možnostem. Druhý monitor se dá zprovoznit v nastaveních obrazovky po kliknutí na tlačítko "Upřesnit". Kromě obvyklých záložek jako "Adaptér" či "Monitor" je k dispozici i záložka "TwinView", na které si můžete vybrat ze dvou, vlastně ze tří, módů – Standard (pouze jeden monitor), Extended Desktop a Clone. Extended Desktop je rozšířením pracovní plochy na dva monitory (ještě se k němu vrátíme), Clone znamená zobrazení stejného obsahu na obou monitorech (vhodné např. pro prezentace). Po výběru TwinView módu je samozřejmě nutné restartovat, aby se aktivoval i druhý monitor.

ext

monitory

Ve vlastnostech obrazovky pak můžete pro každý monitor nastavit rozlišení, barevnou hloubku i obnovovací frekvenci. Pokud používáte Extended Desktop, můžete zvolit vzájemnou polohu obou monitorů - druhý monitor můžete umístit nahoru, dolů, vpravo nebo vlevo vedle prvního monitoru. Hlavní panel (s tlačítkem Start) je vždy pouze na jednom monitoru a stejně tak maximalizované okno je roztažené pouze přes jeden monitor. Jinak si můžete okno libovolně posunout, třeba tak, že část okna je na jednom monitoru a část na druhém (ve většině případů je to ale poněkud nepraktické :-). Pokud okno maximalizujete, zobrazí se pouze na jednom monitoru, a to na tom, na kterém byla v okamžiku maximalizace jeho větší část. Zkoušeli jsme vyhradit jeden monitor pro DVD přehrávání, ale maximalizované okno WinDVD 2000 se zobrazovalo vždy jen na prvním (hlavním) monitoru, druhé zůstalo volné pro další práci.

K čemu je tedy TwinView dobré?
Pokud máte při práci otevřených hodně oken a často přeskakujete z jednoho do druhého, může se vám hodit rozšíření pracovní plochy na dva monitory. Clone mód využijete pro pořádání prezentací – jeden monitor si postavíte na stůl a druhý otočíte do publika, případně využijete projektor s barevným LCD panelem, kterým obsah obrazovky promítnete na projekční plátno. Dva monitory samozřejmě stojí víc peněz a také vám zaberou víc místa na stole, ale za to už TwinView nemůže.

K testování zapůjčil: LEVI International
reklama