reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gelid Black Edition: sedm heatpipe v akci

25.2.2013, Jan Vítek, recenze
Gelid Black Edition: sedm heatpipe v akci
Společnost Gelid Solutions nedávno představila svůj nový procesorový chladič Black Edition, který vybavila dvěma ventilátory a sedmi heatpipe rozvedenými mezi dvojí žebroví. Očekávat bychom měli tedy především vysoký výkon a snad i něco navíc...
Kapitoly článku:
  1. Gelid Black Edition: sedm heatpipe v akci
  2. Testy chladiče
  3. Závěrečné hodnocení
Gelid Black Edition je nejnovějším počinem tohoto výrobce na poli procesorových vzduchových chladičů, které přeci jen postupem času snižováním (či minimálně stagnací) spotřeby procesorů x86 ztrácí na atraktivitě či významnosti. Od příchodu heatpipe se také v této oblasti v podstatě nic významného neudálo a pořád se pracuje se stejnými materiály - mědí, hliníkem a právě teplovodivými trubicemi. Není tedy divu, že ani Black Edition není v tomto ohledu žádnou světlou výjimkou, spíše naopak.Jeho design je nám už dlouhá léta dobře známý, čímž mám na mysli to, že se jedná o věž se dvěma samostatnými pasivními částmi, mezi něž se vejde jeden ventilátor. Už si ani nevzpomínám, jaký chladič toto použil poprvé, ovšem v našem testu jsme již v roce 2008 měli model Thermalright IFX-14 a o rok později se předvedla také Noctua se svým NH-D14. Dnes jsou také již velmi rozšířené chladiče, které sice mají jeden kus pasivu, ale ten je obklopený dvěma ventilátory. Naposled jsme si vyzkoušeli jeden z takových, a tím byl Sapphire Vapor-X, jenž se snažil zaujmout svou výparníkovou komorou na místě základny.

Podívejme se nyní na specifikace tohoto chladiče, která k nám dorazil ve světlé krabici, z níž se dozvíme vše podstatné, čili i ony specifikace.

Model
Gelid Black Edition (CC-BEdition-01-A)
Rozměry
109 x 126 x 160 mm (s ventilátory)
Hmotnost
990 g (s ventilátory)
Materiál
3x 8mm heatpipe
4x 6mm heatpipe
měděná základna
hliníková žebra
Ventilátory
Slim 12 PWM: 750 - 1600 RPM, 52,4 CFM (max), 25,4 dBA (max), 1,35 mm H2O (max)
Silent 12 PWM: 750 - 1500 RPM, 58 CFM (max), 25,5 dBA (max), 1,6 mm H2O (max)
Oba: Hydro Dynamic Bearing, životnost 50000 hodin
Kompatibilita
Intel Socket: LGA 2011 / 1366 / 1156 / 1155 / 775
AMD Socket: FM1 / FM2 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2

Gelid nám dává k dispozici všechny důležité informace. Dozvíme se tedy i o sedmi heatpipe, jež nemají stejný průměr, takže tu jsou tři 8mm a čtyři 6mm. Ty by se ale vedle sebe na běžnou základnu procesorového chladiče těžko vešly, a tak se výrobce rozhodl dát vedle sebe jen pět (tři velké a dvě malé po stranách) a zbylé dvě malé umístil do "druhého patra". To také není inovace, s níž přišel teprve tento chladič, bylo jich už několik a z nich jsme si jako poslední otestovali model Cooler Master TPC 800. Ten však neměl v druhém patře klasickou heatpipe, ale výparníkovou komoru, která je ale v podstatě také heatpipe, jen široká a plochá.


Co se týče použitých ventilátorů, pak Gelid využil své vlastní modely - vnější Slim 12 PWM a vnitřní Silent 12 PWM. Ty se od sebe podstatně liší tloušťkou, což ovlivňuje i ostatní důležité specifikace. První z nich je tak 16 mm tlustý a druhý klasických 25 mm. Oba mají ale velmi podobné otáčky řízené pomocí PWM a sdílí také stejný typ ložisek Hydro Dynamic Bearing, jež jim mají zajistit životnost cca 50000 hodin.

Nakonec se dozvíme, že nebude problém s instalací na všechny moderní sockety AMD a Intel. U AMD je to jasné, neboť tam se již dlouho ohledně uchycení procesoru nic nezměnilo, ovšem Intel neustále mění rozteče děr, i když je pravda, že ty zůstaly u LGA 1156 a novějšího LGA 1155 stejné.


Zpracování chladiče


Gelid Dark Force se tedy skládá z měděné základny, do níž jsou přiletovány všechny heatpipe a přiklopeny hliníkovou částí, která bude sloužit především pro uchycení montážního mechanismu. Poniklované heatpipe se pak rozdělují, otáčí vzhůru a napojují se na hliníkové žebroví, které je uprostřed rozděleno, aby se dovnitř vešel jeden 120mm ventilátor s tloušťkou 25 mm.

Spojení měděné základny s heatpipe vypadá velmi dobře. Nejsou tu žádné mezírky ani žádná jiná vada, takže přenos tepla by měl probíhat nerušeně. Velmi dobře vypadá také spojení heatpipe s hliníkovými žebry. Gelid zde využil klasický způsob, v jehož rámci jsou heatpipe nasunuty do otvorů se širokými límci, které zajišťují, aby styčná plocha byla co největší.

Vršek chladiče zakončují černě eloxované hliníkové plechy s logem výrobce, které v sobě mají plastové čepičky. Jejich úkol je prostý - krýt konce heatpipe, neboť ty nemají všechny tak pěkný pravidelný tvar. Tyto plechy můžeme snadno odšroubovat, což se bude hodit v případě, že vám nepůjde uzavřít bočnice skříně a vy budete potřebovat chladič o pár milimetrů snížit. Jeho výška ostatně v našem případě přesně odpovídala specifikacím, čili byla 160 mm.

Hliníková žebra mají v tomto případě tloušťku 0,4 mm a mezi nimi je většinou cca 2mm rozestup (někde mírně více či méně). Tuto pravidelnost mají kontrolovat zahnuté konce žeber, jež se o sebe jen lehce dotýkají a nejsou do sebe přímo zakleslé jako u jiných modelů. Nicméně celé tělo chladiče je velmi tuhé a pevné, takže to je jedno.

A nakonec, co se týče styčné plochy na základně, ta ukazuje velmi jemné rýhy jako stopy po broušení, které bylo v našem případě provedeno pečlivě, neboť celá tato plocha byla dokonale rovná. Kvalita zpracování základny se mi tedy u tohoto chladiče velmi líbila.

 

Příslušenství


Dodávané ventilátory mají naprosto klasické provedení, čili běžný tvar lopatek, normální rámečky, zkrátka jde o na pohled běžné ventilátory. Gelid se tedy nesnaží nabídnout placebo v podobě různě tvarovaných lopatek s drsnými názvy, jež by měly zajistit zázračný přírůstek k průtoku vzduchu a naopak snížení hlučnosti. Ovšem jako jiní výrobci i tento má podobné modely ve své nabídce (série Wing), ovšem v tomto ohledu je ještě umírněný.

Další nezbytné příslušenství dostaneme v malé bílé krabičce, kde jsou dva páry spon pro uchycení 120mm ventilátorů. Třetí pár už byl použit na vnější ventilátor, takže tu máme jeden pro vnitřní ventilátor a jeden buď jako rezervní, nebo kdybyste se rozhodli, že dva ventilátory jsou málo.

Pak nechybí univerzální zadní spona, kabel pro napájení obou ventilátorů z jednoho konektoru na desce (otáčky budou monitorovány pouze u jednoho z nich), drobné spony, šroubky a další dílky pro montáž chladiče, malá tuba se šedou teplovodivou pastou a nakonec obrázkový manuál.Instalace


Pro umístění chladiče na sockety AMD a Intel je třeba provést stejný sled úkonů, pouze v případě socketu LGA 2011 je rozdíl ten, že použijeme rámeček dodávaný k základní desce a ne ten z balení tohoto chladiče. Tím ostatně začneme. Je třeba příslušnými otvory dle typu socketu provléknout šroubky, rámeček obrátit a nasadit na něj základní desku. Pak se na vykukující šroubky nasadí podložky chránící desku přes poškozením a celek se zajistí vysokými matkami.
- klikněte pro zvětšení -


Pak využijeme vrchní spony podle typu socketu - dlouhé pro Intel a krátké pro AMD - a již zde je jasné, že na socketech AMD nebude možné si zvolit orientaci chladiče. V našem případě to vyšlo dobře, čili tak, aby chladič ve skříni mohl foukat přímo na zadní ventilátor.
- prostor pro paměti je tak akorát na běžné moduly -


Spony tedy nasadíme na matky a zajistíme je dalšími, nyní už menšími, které mají v sobě drážky pro šroubovák. Pak už je všechno připraveno pro umístění chladiče, pokud tedy máme na procesoru teplovodivou pastu, takže jej můžeme přiložit a zajistit šroubky opatřenými pružinkami. Posledním krokem je upevnění středového ventilátoru, neboť ten je třeba nejdříve vyndat, abychom se mohli dostat ke zmíněným šroubkům.

Ve výsledku chladič drží velmi dobře a stabilně, takže se na procesoru nehne ani o milimetr.
reklama