Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gelid DarkForce: slušná premiéra

27.1.2012, Jan Vítek, recenze
Gelid DarkForce: slušná premiéra
Společnost Gelid se v minulosti prezentovala především jako výrobce chladičů počítačových komponent, ovšem od toho je již jen krůček k počítačovým skříním. My si tak dnes můžeme představit její první produkt tohoto druhu - skříň DarkForce určenou pro hráče.
Kapitoly článku:
Pro firmu Gelid představuje model DarkForce (FT-GD01-A) premiéru mezi počítačovými skříněmi pro PC. Bohužel však už po letmém prohlédnutí jejích fotografií na webu výrobce je naprosto jasné, že DarkForce nebude moc originální. Zkuste si ji sami porovnat s řadou Cooler Master CM 690 Series a především CM 690 II (ver.2) a uvidíte, že návrhy obou skříní si jsou velmi podobné. Nejde ale o identické skříně, takže recenze nové DarkForce rozhodně má smysl, pouze je z onoho srovnání zřejmé, čím se Gelid nechal inspirovat.
- klikněte pro zvětšení -


Nicméně kopírování nápadů jiných firem je především v oblasti počítačových skříní denním chlebem, takže se nebudeme divit a zaměříme se na recenzovaný produkt. Od něj můžeme očekávat moderní zpracování zahrnující podporu rozhraní USB 3.0, důraz na chlazení, dokovací stanici pro rychlé zapojení zařízení s rozhraním SATA (disky i SSD), podporu vodního chlazení, prachové filtry a velké akrylové okno v levém panelu, které se v poslední době až tak často nevidí. Ona také doba jeho slávy již v podstatě minula.

Gelid DarkForce dorazil v klasickém balení.


Model
Gelid DarkForce (FT-GD01-A)
Rozměry
530 x 207 x 505 mm (H x Š x H) - Middle Tower
Hmotnost
9,2 kg
Materiál
0,7mm SECC, plast, perforovaný plech
Kompatibilita
Micro-ATX, ATX
Vrchní I/O
USB 2.0 x2
USB 3.0 x1
eSATA x1
Mikrofon, Sluchátka
Sloty
8+1x
Šachty
4x 5,25"
6x interní 3,5"
1x externí 3,5"
1x hot-swap 3,5"/2,5"
Ventilátory
Zadní 1x 120mm ventilátor na 1200 RPM
Přední 2x120mm ventilátory (v dodávce jeden na 1200 RPM)
Pod CPU 1x 80/120mm s výškou 15 mm (volitelné)
Vrchní 2x 120/140mm ventilátory (volitelné)
Spodní 2x 120/140mm (volitelné)
Verze
pouze FT-GD01-A s akrylovým oknem v levé bočnici
Cena kolem 2 250 Kč (115 USD)


Dnešní počítačové skříně, a především tedy ty chlubící se přídavným jménem herní, také musí poskytnout dostatek prostoru pro dlouhé grafické karty a vysoké chladiče procesoru, čímž se samozřejmě Gelid také ohání. Dle informací z webové prezentace mohou mít grafické karty na délku až 410 mm a chladič procesoru na výšku 165 mm.

Dále začalo být běžné nabízet skříně vybavené více než 7 záslepkami PC karet, takže zde jich získáme 8, což Gelid ještě po vzoru Cooler Masteru doplnil o jednu další ve vertikální poloze. Ventilátorů pak budeme moci dovnitř nacpat až 8, což bych ani nepokládal za vhodný nápad a vzhledem k vysokým podstavcům, a tedy lepšímu přístupu ke dnu skříně, tu je ji možnost instalovat do dna skříně 120 či 240 mm dlouhý radiátor pro 1 či 2 ventilátory. Pro účely chlazení také Gelid v této skříni nabízí něco, co nazývá "2 internal fan extension PCB’s". Že by konečně šlo o systém napájení ventilátorů, jenž by nás nenutil si hrát s kabely na pavouka?


Zpracování skříně


Gelid DarkForce je tedy víceméně kopií známých skříní CM 690 od společnosti Cooler Master, což nám nemusí nijak vadit, pokud bude sama o sobě povedená a nabídne i něco nového. Pokud také hledáte model, který nebude všude možně děravý jak řešeto, poohlédněte se někde jinde, protože DarkForce je velmi vzdušná.

Přední panel se dá snadno sejmout, stačí trochu zabrat, ale na to se podíváme až v další kapitole. Jeho vnější zpracování je klasické - máme tu plastový rám vyložený panýlky z perforovaného plechu, přičemž nahoře jsou jasně vidět čtyři 5,25" mechanikové pozice, z nichž jedna může být využita i pro 3,5" externí zařízení. V dolní části pak máme 5 průduchů, skrz něž bude proudit vzduch k předním ventilátorům (v základní nabídce je pouze jeden).

Veškeré porty, tlačítka a kontrolky jsou nahoře u samotného kraje, kde máme rovněž jednoduchou dokovací stanici s nastraženými konektory pro disky a SSD s rozhraním Serial ATA. Ty jsou chráněny pomocí nasunutého plastu. Provedení této šachty se mi kvůli dobré podpoře disku zamlouvá daleko více než třeba u Thermaltake Chaser MK-1, kde jsou disky umístěny vertikálně, jejich velká část přitom kouká ven a čeká jen na neopatrný pohyb. Na druhou stranu, dle některých názorů by se desktopové pevné disky neměly provozovat v nakloněné poloze, ovšem při krátkodobém zapojení to snad nebude vadit.

Co se týče ostatních prvků, pak tu máme jeden port eSATA pro další pevný disk či SSD, vedle něj USB 3.0, dále USB 2.0, mezi nimiž jsou audio konektory a nakonec tlačítka Reset a Power se dvěma klasickými LED kontrolkami. Zrovna Power bych doporučil v OS deaktivovat, pokud existuje nebezpečí, že by se po skříni mohl procházet nějaký menší člen domácnosti. Je totiž poměrně velké a snadno stisknutelné.
- klikněte pro zvětšení -


Přesuneme se k levé části skříně, kde je dobře vidět její plastová nástavba na třech stranách, tedy včetně dna. Díky tomu získají spodní průduchy dobrý přístup k čerstvému vzduchu. Budeme si ale všímat samotné bočnice, do níž Gelid zasadil obdélníkové plexi s kulatými rohy, a to velmi jednoduchým způsobem. Vůbec se s tím nepáral a jednoduše použil plexi o něco větší než otvor v bočnici a upevnil jej několika plastovými nýty. Plexi tak budeme moci celkem snadno sejmout a třeba si na něj nechat něco zobrazit gravírováním.
- klikněte pro zvětšení -


Obě bočnice drží na místě díky klasickým přítlačným šroubkům a zasunují se pomocí pacek do otvorů v šasi. Co se týče pravé, pak ta není holá, ale obsahuje jednu pozici pro 80mm či 120mm ventilátor, jenž ale musí mít výšku do 15 mm. Tento ventilátor pak poslouží k odvětrávání prostoru pod základní deskou v oblasti procesorového socketu, což osobně vidím jako naprosto zbytečné (v některém z předešlých testů jsme zkoušeli přínos takového řešení, který nebyl v podstatě žádný).

Zadní část skříně ukazuje na odiv svých 8 záslepek plus jednu vertikální, do níž budeme moci umístit třeba slotový chladič nebo zařízení, které nepotřebuje být zasunuto do žádného slotu (regulátor otáček, apod.). Jinak zde narazíme na obvyklé věci - ventilátor velikosti 120 mm, tři kryté otvory pro hadičky a kabel vodního chlazení, či spodní pozici pro napájecí zdroj. Nahoře je také možné uvolnit vrchní panel, abychom mohli očistit prachové filtry v případě, že vrchní ventilátory nasměrujeme tak, aby nasávaly vzduch do skříně.

Detailní foto ukazuje jednak provedení zadního ventilátorového roštu, jenž by mohl být trochu tenčí a pak je dobře vidět i tloušťka použitého plexiskla.
- klikněte pro zvětšení -


Podívejme se ještě na tuto skříň seshora, aby bylo dobře patrné rozložení prvků - vepředu I/O panel, za ním dokovací stanice pro disky a zbytek už zabírají jen průduchy dvou vrchních 120/140mm ventilátorů, jež si ale musíme případně přikoupit sami.
- klikněte pro zvětšení -


Spodní část skříně je také proděravěna jak řešeto. Kromě očekávaného průduchu pro chlazení zdroje tu máme další 2 pozice pro 120/140mm ventilátory, přičemž sem se má dle firmy Gelid vejít 120 mm či rovnou 240 mm dlouhý radiátor. To ale pochopitelně jen poté, co odstraníme spodní šachtu pro pevné disky. Pak zbyde ještě horní šachta, kterou bychom ale eventuelně museli také dát pryč v případě instalace dlouhé grafické karty a pak bychom museli pro pevné disky nějakým způsobem využít mechanikovou šachtu.

Prachové filtry jsou zde přístupné zespoda v podobě tenkých plátků perforovaného plastu.