reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ghost a Smog: boj o střední třídu

3.8.2010, Michal Huspeka, recenze
Ghost a Smog: boj o střední třídu
Do dnešního testu jsme pro vás vybrali dva typické zástupce herních myší z "lepší společnosti". Jedná se o 1ms kousky s vysokým dpi, výbornými senzory a množstvím tlačítek, oba jsou navíc za přibližně stejnou cenu. Jak tedy dopadne jejich přímé srovnání?
Druhým účastníkem našeho testu je myš nazvaná Smog od společnosti Ozone. Myš je pojata jako herní a od toho se odvíjí její funkce a výbava. Co nám tedy tento zástupce střední třídy nabízí?


Ozone Smog: bližší pohled


Myš k nám dorazila v krabici z tvrdého papíru, kde přední víko je odklápěcí a uchycené suchými zipy. Po jeho odklopení se naskytne pohled na myš, druhý vyměnitelný postranní nástavec a sadu závaží. Vše je usazeno pod průhledným plastovým krytem. Krabice je dostatečně pevná a obsah je tak relativně dobře chráněn před poškozením při přepravě.


Balení ihned prozradí vše zásadní

Design této myši je opravdu jedinečný, ať už se jedná o samotné tvary, nebo použité materiály a umístění tlačítek. Myš je tvarována výhradně pro pravou ruku, čemuž je podřízeno vše. Na hřbetě dominují 2 neukončená tlačítka, mezi nimiž je usazeno čtyřsměrné skrolovací kolečko. To má pogumovaný vroubkovaný povrch, ovšem jeho krokování není právě nejjistější a výměna zbraní uprostřed válečné vřavy proto může být tak trochu sázkou do loterie. Kromě těchto tlačítek nalezneme na těle myši ještě dvě postranní vlevo nad prostorem pro palec.

Obě hlavní a také dvě postranní tlačítka nejsou nejlépe zpracovaná, mají zbytečně velkou vůli a při letmém dotyku chrastí. Pokud o ně zavadíte, uslyšíte i drnčení pružin pod nimi. To rozhodně nepřispívá ke kvalitě zpracování. Celkem nelogicky je také umístěn přepínač rozlišení dpi, na který lze palcem bez přehmátnutí jen těžko dosáhnout.

Na hřbetě myši jsou pak další dvě tlačítka s názvy Lift a Mode. Funkce Lift slouží ke kalibraci senzoru na určitý povrch. Stačí tlačítko podržet a hýbat přitom s myší, senzor by se měl danému povrchu co nejlépe přizpůsobit. Průběh kalibrace signalizují svým blikáním 4 modré LED diody umístěné v prostoru před palcem. Pokud neprobíhá kalibrace, tak tyto diody svým počtem rozsvícených signalizují aktivaci jednoho ze čtyř rozlišení dpi.

Problém může nastat, pokud tlačítko Lift nechtěně zmáčkneme, pak se senzor nestačí zkalibrovat. Ideální by podle mého názoru bylo vyměnit tlačítko Lift s přepínačem dpi. Ten by byl na hřbetu myši lépe přístupný a pro kalibraci senzoru by jiný úchyt myši také neškodil.Před čtyřmi modrými LED diodami je ještě menší kulatá dioda, další dvě se nachází dole vpředu a další větší vzadu. Všechny tyto 4 diody pak svou barvou signalizují zvolený profil (přepíná se hřbetním tlačítkem Mode), stejně jako u Gigabyte Ghost se v určitém intervalu rozsvěcují a zhasínají. Zde se ovšem barvy jednotlivých profilů změnit nedají.

I u této myši použil výrobce textilem opletený kabel s feritovým jádrem pro odrušení a pozlaceným USB konektorem.Na myši jsou použity celkem 4 různé materiály. Celé tělo myši tvoří tmavý a extrémně lesklý plast, na němž je možné vidět každý dotyk, což je značně nepraktické. Prostor pro palec je tvořen pogumovaným materiálem, jenž se příjemně drží. Spodní plocha je tvořena z hrubšího černého plastu a dole samozřejmě nechybí kontaktní plochy, zde to ovšem není obligátní teflon, ale extrémně kluzká keramika. Pravou stranu tvoří nástavec z měkčeného plastu.Ten je vyměnitelný a na jeho místo je možné umístit extrémněji tvarovaný, který je součástí příslušenství. Ten mi osobně vyhovoval více, prsteníček i malíček mají své přesně vymezené místo, a to dle mého názoru přispívá k lepšímu vedení myši.Při pohledu zezadu nejlépe vynikne extrémní tvarování těla myši, zvláště pak s nasazeným dvoustupňovým nástavcem. Celková velikost myši spolu s výraznou klenbou hřbetu a tvarem zádi pak jednoznačně určují nutnost držet myš celou dlaní. Zde také můžete vidět zadní LED diodu, která svítí (resp. rozsvěcuje se a zhasíná) barvou zvoleného profilu. Také si můžete všimnout nepříliš dobrého slícování vyměnitelných nástavců. Celkově kvalita zpracování těla myši a talčítek není zrovna ideální.V prostoru za nástavcem uvnitř těla myši je ukryt šuplík na závaží. Celkem pojme 6 kusů o celkové hmotnosti přibližně 30 g. Pod ním je vidět zámek, který přidržuje vyměnitelné nástavce. Za zmínku ještě stojí výška středového kolečka, která je podle mého názoru optimální.Pohled zespodu odhaluje pět styčných ploch tvořených tentokrát trochu netradičně keramikou. Ta umožňuje rozhodně lepší skluz a měla by také zajistit delší životnost. Subjektivně mi ale na tvrdém podkladu (stůl, plastová podložka) připadala myš hlučnější, než je tomu u teflonů. Navíc nebyly všechny styčné plochy stejně vysoké, takže se myš na tvrdém povrchu pohupovala (s výrazným klepáním keramiky a tento povrch). To ovšem mohla být vada pouze námi testovaného kusu.

Mimo střed je v prostoru pod ukazováčkem umístěn senzor a tlačítko se šipkou umožňuje sejmutí postranního nástavce.Součástí balení je kromě výše zmíněného vyměnitelného nástavce a sady závaží i instalační CD a uživatelský manuál, který je ovšem pouze v angličtině.

Nyní si ve zkratce shrnete základní technické parametry:

Model
Ozone Smog
Technologie
laser
Odezva
1000 Hz
Rozlišení
90 - 5040 dpi
FPS
12000
Maximální akcelerace
30 g
Maximální rychlost
150" / s (381 cm / s)
Kabel
1,8 m opletený
Rozměry
přibližně 125 x 80 (90) x 43 mm
Hmotnost
125 g (plus závaží až cca 30 g)

reklama