reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte 3D Aurora 570: hliníkový titán

27.2.2007, Jan Vítek, recenze
Gigabyte 3D Aurora 570: hliníkový titán
Gigabyte známe především jako výrobce základních desek, avšak již poměrně dlouho se věnuje i výrobě skříní. Dnes se představuje nová verze skříně 3DAurora, s níž jste se už mohli na našich stránkách setkat. Podíváme se, co tato verze přináší nového.
Kapitoly článku:
Pokud jste se podívali zboku na původní Gigabyte 3D Aurora, jejíž recenze zde byla již před více než rokem, mohla vám připadnout na svou délku poněkud krátká, či málo hluboká. Ona ale nebyla málo hluboká, jako spíše vysoká, což doložily fotografie vnitřního uspořádání, kde zdroj našel své místo cca 10 cm nad trayem pro základní desku. Díky tomu je možné do jejích útrob vměstnat více mechanik a disků a nejednoho také potěšily dva 120mm ventilátory na zadní stěně, což se jen tak nevidí.

Uvnitř rozměrné krabice je vše pečlivě zabaleno v polystyrénových výliscích. 3D Aurora 570 staví na základním modelu a liší se od něj především větší hloubkou, konkrétně o 58 mm. Díky nim dostane základní deska více volnosti a nebude tedy problém dovnitř dostat i rozměrné základní desky tak, aby si nezavázely s mechanikami. Pevným diskům je to však srdečně jedno, neboť ty se do útrob instalují zboku, a tak ničemu nemohou vadit. Nezůstalo však pouze u zvětšení skříně.
Modelové označení
GZ-FA1CA-ASB
Typ skříně
Full Tower
Rozměry
205 * 522 * 560 (š * v * h)
Materiál
hliník (tělo - 1 mm), plast,
SECC s niklovou úpravou
Barva
černá / stříbrná
Hmotnost
8,5 kg
Šachty
5x 5,25"
2x externí 3,5"
5x interní 3,5"
Kompatibilita
ATX, mATX, Flex ATX
Chlazení
2x zadní 120 mm
1x přední 120mm
(všechny 1000 RPM)
I/O porty
2x USB 2.0, 1x IEEE1394,
audio (HD / AC'97)
Příslušenství
Plexisklo do bočnice, hadřík
Specialitky
otvory pro vodní chlazení,
prosvícené logo pomocí LED

Ač má tedy 3D Aurora 570 na výšku přes půl metru, stále váží pouhých 8,5 kg. Důvodem je samozřejmě hliník, z nějž se drtivá část Aurory skládá. Posuvným měřítkem jsem na několika místech měřil jeho tloušťku a pokaždé mi vyšel 1 mm, avšak pouze na jednu výjimku. Tou je pekelně těžký přední panel, po jehož sejmutí jsem měl pocit, že snad tvoří polovinu celé hmotnosti. Ve svých nejužších místech má 3 mm, ale existují i místa, kde dosahuje až 7mm šířky, což se mi už zdá příliš a daleko raději bych seznal, že Gigabyte místo plýtvání hliníkem na nedůležitých místech raději použili silnější plech pro tray základní desky a kritická místa v konstrukci. Pojďme se již ale podívat na design nové Aurory.Při čelním pohledu si můžeme mimo jiné prohlédnout onu nejtlustší hliníkovou část, což je zcela nahoře umístěná stříška zakrývající dvířka. Do jejich středu výrobce vybrousil drážku a ta s černočerným okolním zbarvením prudce kontrastuje svou stříbrnou barvou. Stejně tak byla zabroušena i zmíněná stříška, jejíž hrana je broušením zkosena. Dole na dvířkách máme již jen plasické logo Gigabyte chassis.Pod dvířky vidíme pěkně v rovině umístěny klasické I/O porty ve složení IEEE1394 FireWire, dva USB 2.0 porty, LED indikující práci pevného disku a nakonec dva audio konektory pro sluchátka a mikrofon. Porty také nejsou zapuštěny do hliníku, nýbrž průsvitného modrého plastu, skrz nějž prosvítají LED u předního ventilátoru. Jejich pozici však za zrovna šťastně vyřešenou nepovažuji z jednoho prostého důvodu. Takovouto skříň si jen těžko posadíte vedle sebe na stůl a její místo bude tedy nejspíše na zemi. Jenomže ze židle jednoduše nemáte šanci na porty vidět, a tak se budete muset sklonit až téměř na jejich úroveň, abyste viděli, proč sakra ten USB kabel nejde nacpat do FireWire portu.


- klikněte pro zvětšení -

Dole následuje již menší černý hliníkový panel s logem 3D Aurora a ten přechází ve spodní perforovaný panel. Skrz ten proudí vzduch k přednímu nasávacímu ventilátoru. Zkoumavému zraku však neunikne stará známá plastová záslepka s vyříznutým logem 3D Aurora. Skrz ni svítí LED a vytváří tak na ploše pod skříní světelný efekt. Samozřejmě i zde je součástí příslušenství prázdná záslepka, kterou si můžete upravit a vytvořit si pod skříní světlem vytvořený nápis – třeba Slash, nebo Karel.


- klikněte pro zvětšení -

Zbývající dvě tlačítka pro zapnutí počítače (Power) a reset máme schovaná pod dvířky. Jde o podlouhlé spínače, z nichž má Power i vlastní podsvícení pomocí dvojice LED. Ne, že by to bylo nějak potřeba, však zapnutý počítač v této skříni musí být vidět na hony daleko. Dvířka se dají velmi snadno, možná až příliš snadno, otevřít tak, že překonáte sílu dvojice přidržujících magnetů. Pod nimi uzříme pět záslepek pro 5,25“ zařízení a dvě pro externí 3,5“ zařízení. Příliš mě zde nenadchla kvalita plastu. Díly byly až příliš tenké a plast se zdál i křehký, čímž ostře kontrastoval s tlustými hliníkovými dvířky. Poslední prvek, s nímž se u předního panelu můžeme setkat, je zámek s kovovou západkou, pro nějž máme v příslušenství připraveny dva klasické kulaté klíčky.


- klikněte pro zvětšení -

Levá bočnice vypadá velmi podobně jako u staré Aurory, avšak její perforovaná plocha se o poznání zvětšila. Teď již můžeme skrz černý plech vidět téměř celý tray po základní desku, což ocení zvláště ti uživatelé, kteří mají rádi průhledné bočnice. Gigabyte nám totiž dává možnost volby a k základnímu vybavení přibaluje i kus plexiskla. K výměně perforace za plexisklo je zapotřebí mít pouze křížový šroubovák a alespoň trochu šikovnosti. Také velikost otvorů se oproti minulému modelu zmenšila, ale zase zmizel i jemný prachový filtr. Za krok vpřed považuji i horizontálně orientované zabroušení plechu, díky čemuž vypadá i celá skříň lépe. Z obrázků si také můžete všimnout, že svůj účel zde najdou i tři ‘Thumb Screws’, ale to neznamená, že bočnice nedokáže držet sama o sobě díky západce a zámku.


- klikněte pro zvětšení -

Na druhé bočnice neuvidíte zhola nic, ale aspoň se můžete pokochat ničím nerušenou siluetou celé skříně. Věru nevypadá špatně.Zadní stěna toho již ukazuje daleko více. Není černá, jako zbytek, ale stříbrné barvu, již jí dodává úprava poniklováním - jde totiž o SECC ocel. Oproti předchozí verzi se zde však žádných změn nedočkáme, snad až na odlišný způsob připojení ventilátorů pomocí plastových sloupků s gumovými podložkami. Najdeme zde již zmíněné dva 120mm ventilátory chráněné vystouplými rošty se šestihrannými otvory, do nichž by se včely okamžitě zamilovaly. Vedle nich výrobce umístil celkem zbytečný I/O štítek, který stejně poletí do kouta a dole se tísní klasický počet sedmi záslepek PCI slotů. Specialitka v podobě dvou otvorů s gumovými chlopněmi pro hadice vodního chlazení zůstala.


Nakonec si na této stránce ukážeme ještě spodní část skříně. Na té si všimneme především plastových výklopných nožek, díky nimž bude vysoká 3D Aurora 570 stabilní.
reklama