reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte 3D Aurora: vskutku zajímavá ulita

6.12.2005, Jan Vítek, recenze
Gigabyte 3D Aurora: vskutku zajímavá ulita
V recenzích skříní pokračujeme neméně zajímavou, celohliníkovou skříní od Gigabyte. Skříň se vyznačuje neotřelým designem a drobnostmi, které potěší. V neposlední řadě se ale také podíváme na kvalitu chlazení v porovnání s výsledky předchozí recenze Antecu.
Skříň dorazila v balení hlásající její hlavní výhody, jež podle Gigabyte jsou futuristický design, podpora všech vodních chlazení, integrované řešení odvodu tepla, odolné zabezpečení, snadná instalace komponent a konečně něco, co v hi-tec skříních budoucnosti nesmí chybět – LED osvětlení. Dle hlášení výrobce toho nabízí opravdu hodně, takže se podíváme, zda skříň prohlášení splňuje a jaké má další vlastnosti.

Hliníkové verze se vyrábí ve dvou barvách – černé a stříbrné. Testovaná verze měla černou barvu a označení GZ-FSCA1-ANS. Podívejme se na její specifikace v bodech:

 • Model GZ-FSCA1-ANS – aluminium, tloušťka 1.0 mm
 • Full Tower typ
 • Rozměry - 205*522*512 (š*v*h)
 • Aluminiová přední maska
 • Hmotnost – 6kg
 • 5* 51/4 šachet pro mechaniky
 • 2* 31/2 externí šachty
 • 5* 31/2 vnitřní šachty pro HDD
 • ATX/Micro ATX kompatibilní
 • 1* přední 120mm nasávací ventilátor
 • 2* zadní 120mm vyfukující ventilátory
 • 2* přední USB2.0 porty, 1* IEEE1394, Audio pro mikrofon a sluchátka
 • Výklopné stabilizační nohy

První dojem ze skříně jsem měl velmi dobrý. Oproti předchozímu Antecu je velmi lehká, což je dané použitým materiálem a to je příjemná změna. Konstrukce pak nemusí mít papírovou tloušťku, aby nedosahovala hmotnosti stáda slonů a to navíc přináší větší stabilitu a pevnost. Na druhou stranu jsou ale tyto skříně typicky o hodně dražší. Co už mi ale moc nesedělo, byl vzhled přední masky, ale to už je hluboce subjektivní záležitost.Pokud se tedy podíváme na předek, nahoře se nacházejí velmi masivní hliníkové dveře, místy tlusté až 5mm. Otevírají se klasicky, z pravé strany na levou, ale jejich úhel otevření kvůli jejich konstrukci bohužel nemůže překročit 180°, i když kvůli jejich profilu by to stejně vypadalo přinejmenším podivně. Na místě je drží dva silné magnety, přidržující ocelové šroubky zapuštěné do okrajů dvířek.

Dolní perforovaný panel v sobě skrývá zapuštěný modrý plastikový panýlek s jedinou funkcí – svítit modrým světlem. Za perforováním se již skrývá přední nasávací 120mm ventilátor a pod ním malé stříbrné logo 3DAurora. Pokud se mám zamyslet nad názvem, ještě bych chápal auroru – polární záři kvůli osvětlení skříně, ale proč 3D, to nevím. Ovšem možná, že když budete počítač provozovat v silně zakouřené místnosti, výsledkem bude volumetrické světlo a tím se stane Aurora plně 3D.
Dlužno ještě říci, že skříň není zcela vyrobena z hliníku, protože přední dvířka a perforovaný panel jsou namontované na plastový rám, ale to je vcelku pochopitelné a vzhledu ani funkčnosti to nijak neubírá. Přední záslepky jsou samozřejmě také z plastu.

Mrkneme se teď na levý bok skříně. Vepředu jsou ještě patrné veliké průduchy pro nasávaný vzduch a to je dobré pro minimalizaci odporu. Samotná bočnice je zajímavá svým zámkem a hlavně mřížkou pro procházející vzduch, určená k zlepšení chlazení počítače. Hrubá perforace je zespodu podpořena ještě jemnou mřížkou, coby prachovým filtrem.Bočnice se tedy otevírá stejně jako dveře a celý systém je velmi podobný například tomu, jaký mají skříně od Chieftecu. Posunutím západky směrem doprava se bočnice uvolní a pak lze vyklopit a lehce vyjmou z pantů. Nechybí ani jednoduchý PC zámek zabraňující spuštění mechanismu – na obrázku kovová packa, která se zamknutím otočí doleva o 90° a opře se o plastový výstupek. Zde bych se malinko bál, že při hrubších pokusech o otevření by plast mohl prasknout, ale odolnost jsem pochopitelně nezkoušel.
Pravá bočnice už je o poznání chudší – není na ní přítomno už žádné zabezpečení a na místě ji musí přidržovat šroubky, zatímco její levá sestřička drží na místě pouhým zaklapnutím zámku a šroubky už jsou jaksi navíc.
Na zadní straně není až na detaily nic neobvyklého. Jak je vidět z obrázku, není nijak obarvena a to je dle mého názoru dobře, protože by se lak stejně za chvíli oškrábal uživatelovými snahami zapojit kabely naslepo. Ale snahou výrobce bylo stejně spíše ušetřit. Zdroj se přichycuje klasicky přes čtyři šroubky a zadní 120mm ventilátory jsou kryty vyraženým ostrým roštem připomínajícím včelí plástev, ke kterému se už ale radši nebudu vyjadřovat, abych se v recenzích pořád neopakoval.
Zajímavou maličkostí jsou dva malé, gumovými záslepkami opatřené otvory, jež jsou součástí podpory vodního chlazení. To je docela zajímavý nápad pro majitele externích "vodníků", kteří používají k vyvedení, respektive přivedení hadiček záslepek a tím si sami sobě kradou místo využitelné pro rozšiřující karty. Navíc jsou tyto otvory viditelně větší, než je šířka záslepek a je tu tak možnost užití širších hadiček.

reklama