Gigabyte 3D Galaxy LCS - inovativní vodník

Gigabyte 3D Galaxy LCS - inovativní vodník
, , recenze
Do redakce nám dorazilo vodní chlazení řadící se k produktům určeným pro uživatele, kteří si chtějí koupit hotovou chladicí soustavu s jednoduchou instalací. Jak již tomu ale bývá, vodní chlazení jsou ve skříni cokoliv, jen ne skladná a sebelépe navrhnutá instalace se svou náročností nemůže vyrovnat vzduchovému chladiči. Pro výrobce nelehký úkol, pro nás hodnocení jeho snažení.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Gigabyte 3D Galaxy LCS - inovativní vodník
  2. Radiátor a ostatní příslušenství
  3. Instalace a teplotní testy
  4. Závěr
reklama
Chlazení jsme dostali v poněkud netradiční podobě – bylo již kompletně nainstalované do skříně Gigabyte 3D Aurora, jejíž samostatnou recenzi si můžete prohlédnout zde. Ovšem to samozřejmě kromě nemožnosti se podívat, v jak nádherném obalu se set prodává, není ničemu na škodu a to nejdůležitější – výsledky testů chlazení – touto skutečností budou jen těžko ovlivněny. Musíte mě také omluvit, že nezveřejním standardní fotky všech komponent samostatně, což bylo také znemožněno tím, že chlazení přišlo již sestavené a napuštěné chladicím médiem.Podívejme se nyní na obsah vodnického kitu. Každé vodní chlazení se skládá ze tří hlavních prvků, rozhodujících o jeho efektivitě: vodní blok, nebo bloky, tepelný výměník (radiátor) a vodní pumpa s případnou expanzní nádobou. Všechny tyto prvky jsou zastoupeny i zde a my se nejdříve podíváme na vodní blok.


Vodní blok

Vodní blok je zde vytvořen z mědi, akrylátu a kovového krytu a oplývá celkovými rozměry 68 * 92 * 30mm. Masivní měděná základna je na své vrchní straně bohatě osazena kolíky tvořícími překážku proudícímu médiu, které z nich absorbuje tepelnou energii. Vstupní a výstupní fitinky výrobce patřičně natočil, aby se co nejvíce usnadnil průtok, který by byl při jejich kolmém nasazení jistě omezen odporem vzniklým nucenou změnou kurzu toku o 90°. Pokud se rozhodnete blok rozmontovat a podívat se na jeho vnitřní uspořádání zblízka, je zde nasnadě výzva k opatrnosti. Umělohmotné víka totiž nebývají nejpevnější a často se stává, že uživatelé s vidinou vyteklého média přespříliš utáhnou šroubky a víka prasknou. Neméně důležité je také dbát na bezchybné umístění těsnícího kroužku.Zbývá ocelová krytka bloku. Ta má jako jediný úkol opřením se o retenční rámeček zafixovat blok ve slotu, aby ve svém uložení neplaval, neboť sama spona není dostatečně silná, aby zamezila menším pohybům v uložení, který může nastat vlivem hadiček. Ty jsou totiž poměrně tuhé a k jejich ohnutí je zapotřebí větší síly.Zdálky by se při pohledu na oblast procesoru zdálo, že jde o jakýsi hybrid mezi vodním a vzduchovým chlazením, ale na bloku nejsou žádná dodatečná žebra, jímž by mohl přídavný ventilátor pomoci. Mluvím zde o 80mm ventilátoru umístěném pomocí dlouhých plastových nožek na vodní blok. Jeho cílem ale není procesor, nýbrž jeho okolí, kde se nacházejí zahřívající se součástky starající se o napájení – mosfety, kondenzátory a jiné. Ty se u normálních vzduchových chladičů přiživují na proudu vzduchu, ale zde by zůstaly bez ofuku. Gigabyte tedy nabízí možnost, jak jim dopomoci k nižším teplotám a pokud se tento způsob někomu nebude zamlouvat, není žádný problém ventilátor sejmout, což je mimochodem otázka několika sekund – drží pouze pomocí plastových sloupků.


Ventilátor se otáčí rychlostí 2000RPM při udávaném hluku 19dBA a je osazen dvěma kuličkovými ložisky. Takto roztočený ventilátor je ale u vodního chlazení trnem v oku, a tak bych uvítal rovněž možnost jeho regulace; jinak se musíme spolehnout na BIOS, nebo software umožňující upravení otáček, jako je například Speedfan.Pumpa a expanzní nádoba

Další součástí je pohonná jednotka celého chlazení – vodní pumpa spojená s expanzní nádobkou v jeden celek. Pumpa je vyvedena v rozměrech 61 * 60 * 46mm a jde o průtokovou verzi. To znamená, že pro svou funkci nemusí být ponořena do vodní lázně, ale využívá dvou vývodů – předního pro nasávání a horního pro vypouštění média. Pumpa je schopna za 1 hodinu v ideálních podmínkách lopatkami prohnat 400l kapaliny a vyznačuje se provozním hlukem 20dBA, keramickými ložisky, díky nimž se chlubí 70000 hodinami provozu bez poruchy (MTBF) a napájením 12V/0,5A.Pumpa je připevněna k nádrži pomocí dvou bodů – zaprvé již zmíněným vývodem pro nasávání a z druhé strany pomocí pružného gumového výlisku a to umožňuje efektivní pohlcování vibrací. Problémem pump totiž nebývá hluk přímo z nich vycházející, ale vibrace, které by se pevným upevněním přenášely na kostru skříně a rezonance, jak je známo, do tichého PC nepatří.Expanzní nádrž je také vyrobena z průhledného plastu a není jen tak obyčejná. Začneme ale s jejími rozměry – 75 * 75 * 92mm. Kapacita chladicího média je 0,3l (300cm3). Nádržka slouží k rozšíření objemu, což malinko napomáhá k efektivitě chlazení, k pohodlnému dolévání vypařené tekutiny a také k zachycování nežádoucích vzduchových bublinek v oběhu. K doplňování tekutiny slouží malé víčko opatřené těsněním a šestihrannou hlavou potřebnou k jeho bezpečnému zajištění.Nádrž je ale zvláštní svým mechanismem majícím za úkol sledovat hladinu média pomocí plováku a případně dát najevo jeho nedostatek pomocí blikající červené diody, zvukového signálu a posléze vypnout počítač. Funkce vypnutí počítače je zajištěna jednoduše pomocí prodlužovacího kablíku – Power Switch, přes který se zapojí kabel vedoucí z předního POWER tlačítka na skříni. Při nízké hladině jednoduše elektronika v nádrži pošle signál a počítač se vypne. Nu a pokud si tuto funkci nepřejete, stačí tuto prodlužku při instalaci vynechat, chlazení spolehlivě funguje i bez ní. Další ochranná funkce sleduje teplotu vody a při nebezpečné hodnotě rovněž počítač vypne.Obvody na plošném spoji jsou umístěny v základně a napájí je speciální šestipinový konektor připojující se z druhé strany na jeden z molexů napájecího zdroje. Pumpa pracuje s 12V, takže jí je možné také napájet ze zdroje a aby nebyl třeba další vývod, je připojena krátkým dvojžilovým kablíkem přímo na plošný spoj v nádrži.Jak je vidět z bočního pohledu, voda do nádrže proudí seshora a skrz plastovou trubičku je vedena až dospodu, kde je její tok ihned otočen na druhou stranu a to zajišťuje patřičné promíchání. Bílý plovák má rovněž oddělené místo, aby jej neovlivňovala vodní turbulence, ale samozřejmě jeho koutek není separovaný zcela, protože pak by jeho funkce postrádala smysl.
reklama
Nejnovější články
SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0 SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0
SK Hynix začal s dodávkami nových podnikových disků řady PE8000, které nabízí přenosové rychlosti ve výši až 6500 MB/s. Rovněž tu máme modely, které využívají nového formátu EDSFF 1U Long (E1.L).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů
Mohlo by se zdát, že valná většina lidí už využívá notebooky, pro než je webkamera už dávno standardní výbava a že na trhu jsou velké zásoby mnoha modelů, které jen tak nedojdou. Nicméně webkamery nejsou a Logitech na to reaguje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv
Komunikátor WhatsApp chce bojovat proti šíření dezinformací, jejichž počet se významně zvýšil během nynější koronavirové pandemie. Právě o viru a nemoci koluje spousta nesmyslů a omezením sdílení zpráv by se to mělo omezit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice
Co se týče grafických karet Intelu, v posledních měsících se probírala především ukázka DG1, ovšem čeká se především na to, co předvedou modely DG2. Ty už můžeme označit za grafiky pro nadšence a vhodné i do pracovních stanic. Doufejme.
Včera, aktualita, Jan Vítek
EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let
Event Horizon Telescope nám loni přinesl historicky první snímek černé díry, respektive jejího bezprostředního okolí. Šlo o střed galaxie M87 vzdálené cca 54 milionů světelných let. Nyní se posuneme o dva řády dál. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře