reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte G1.Sniper Z87: herní deska s kvalitním zvukem

11.12.2013, Jan Vítek, recenze
Gigabyte G1.Sniper Z87: herní deska s kvalitním zvukem
Horkou novinkou v nabídce základních desek firmy Gigabyte je model G1.Sniper Z87, jehož název napovídá, že jde o základ herních počítačů. Ovšem tato deska nám chce také poskytnout kvalitní zvuk s možností výměny operačních zesilovačů a dalšími výhodami.

Pohled na základní desku


Už když si porovnáme desku Gigabyte Z87X-UD5H a dnes zkoumaný G1.Sniper Z87 dle pohledu, je zřejmé, že náš Sniper má svůj plošný spoj daleko méně zaplněn, čili jeho celkový návrh je jednodušší. Jde tedy o desku formátu ATX, která je určen pro procesory Intel Haswell do socketu LGA 1150. Deska je vybavena dle možností čipové sady Intel Z87, pokud tedy jde o nabídku základních rozhraní.
- klikněte pro zvětšení -


Gigabyte ji ladí do černé barvy se zelenými doplňky, které tvoří pěkný kontrast. Jasně zelené jsou také kondenzátory firmy Nichicon sloužící zvukovému řešení od Creative, jež má být chloubou této desky, stejně jako síťovka Atheros Killer E2201. Na spodní straně toho pochopitelně moc není, pouze nezbytný zadní rámeček pod socketem procesoru a také šroubky držící chladič čipové sady. Chladič napájení drží na místě pouze plastové trny a zde to vypadá na osmifázové napájení.
nahoře žlutá LED cestička oddělující audio obvody - klikněte pro zvětšení -


G1.Sniper Z87 je také evidentně chudší příbuzný modelu G1.Sniper 5, který má v podstatě po všech stránkách lepší výbavu, a to včetně zdvojené 8fázové napájení pomocí čipů PowIRStage IR3550. Zde máme pod každým heatsinkem osm čipů, které se mi nepodařilo identifikovat. Také jde ale o desku formátu XL-ATX, která stojí třikrát více než náš Sniper Z87.
- klikněte pro zvětšení -


Podívejme se tedy raději na zadní I/O panel, jenž se snaží zaujmout pozlacenými konektory. Jde o osamocený USB 2.0, obrazové konektory, pět 3,5mm zvukových konektorů a také koaxiální výstup S/PDIF. Vedle něj tu máme ještě optický S/PDIF, dále celkem čtyři USB 3.0, tři USB 2.0 i s oním pozlaceným, ethernetový konektor RJ-45, kulatý PS/2 pro klávesnici nebo myš a pak HDMI 1.4a i DisplayPort 1.2, oba s podporou rozlišení až 4096 x 2160 @ 24 Hz, případně 2560 x 1600 @ 60 Hz. Na zadní panel by se toho jistě vešlo i více a leckomu by přišel vhod i konektor DVI, ale i tato nabídka postačí. Monitory se vstupem DVI můžeme samozřejmě zapojit k HDMI přes redukci, pouze u monitorů disponujících jen analogovým vstupem budeme mít se základní výbavou této desky smůlu.
- klikněte pro zvětšení -


Napájení desky zajistí klasický 24pinový ATX konektor a 8pinový EPS umístěný mezi chladiči napájecích čipů. Jinak tato deska nemá už žádný dodatečný napájecí konektor, který se někdy používá v případě instalace více grafických karet.

Pro paměti tu máme čtyři sloty DIMM, jež jsou určeny pro moduly s čipy DDR3/DDR3L, které dohromady mohou poskytnout až 32 GB kapacity a i když samotný čipset oficiálně podporuje maximální frekvenci 1600 MHz, deska zvládne i 3000 MHz. A samozřejmě podporuje i Intel XMP, čili různé profily pro snadné nastavení vyšších pracovních frekvencí.
- klikněte pro zvětšení -


U pamětí máme i dvoučíslicový displej pro diagnostiku při případných problémech se startem počítače a pak se u základních desek zabydlela tlačítka pro spuštění počítače, jeho reset a rovněž obnovení BIOSu do továrního nastavení. V případě, že desku provozujeme jen tak na stole, už tak nemusíme zkratovat piny určené pro tlačítka skříně a ani nemusíme hledat a přehazovat jumpery. Příslušná tlačítka zde najdeme hned vedle hlavního napájecího konektoru v samotném rohu desky. ¨

Co se týče jumperů, ty zde ostatně byly nahrazeny jednoduchými přepínači a zrovna dva najdeme mezi napájecím konektorem a sloty DIMM. První přepínač poslouží pro aktivaci režimu dvou BIOSů a pomocí druhého se pak budeme mezi nimi přepínat. Nechybí tu tedy záloha pro případ, že by se něco pokazilo, třeba při aktualizaci BIOSu.
- klikněte pro zvětšení -


Ve spodní části desky u chladiče čipové sady máme jako obvykle konektory SATA 6 Gbps. Je jich celkem šest a všechny jsou zalomeny, čili naše skříň musí mít na této straně desky alespoň kousek volného prostoru, jinak bychom nemohli zapojit kabely. Šest konektorů odpovídá možnostem čipové sady Z87, čili zde není žádný dodatečný kontroler, který by nabídl další, třeba vyvedené na eSATA.

Headery této desky jsou pochopitelně umístěny podél spodního okraje, ovšem ne všechny. Headery rozhraní USB 3.0 jsou totiž výše hned pod hlavním napájecím konektorem. Když se vrátíme zpět dolů a vezmeme zprava od konektorů SATA, pak to je nejdříve COM, čili sériové rozhraní a vedle něj již zmíněné piny pro tlačítka, diody, či PC Speaker. Přímo u těchto pinů máme také dva osamocené, přičemž nápis CLR_CMOS nás nenechá na pochybách, že jejich zkratem vyčistíme BIOS. Snazší ale bude použít k tomu vyhrazené tlačítko nahoře.
- klikněte pro zvětšení -


Pod sloty máme zbytek headerů, a to dva pro USB 2.0/1.1 a chybět nemůže samozřejmě také HD Audio. Deska také má i nabídku ventilátorových konektorů, přičemž ve všech případech jde o čtyřpinové, čili s podporou PWM regulace. Dva jsou umístěny právě dole mezi headery, jeden další je vedle vrchního portu PCI Express x1 a poslední čtvrtý je až úplně nahoře a na rozdíl od ostatních je bílý. Je odlišen, protože je určen pro ventilátor procesorového chladiče.

Rozšiřující sloty pro karty se skládají ze dvou zelených PCI Express 3.0 x16 se zámky, jež mohou pracovat v konfiguraci x16/- nebo x8/x8 linek. Jedna zapojená karta tedy využije celou šířku pásma, zatímco dvě se o ni rozdělí rovným dílem. Mezi těmito sloty máme tři PCI Express 2.0 x1 a dole pak i dva klasické PCI.

Prohlídku desky zakončíme zvukovým řešením Creative. Vedle PCI slotů můžete vidět v plechu zapouzdřený čip Sound Core 3D s logem Sound Blaster a poblíž jsou dva hlavní kondenzátory firmy Nichicon a několik menších, které září svou jasně zelenou barvou. Přímo mezi nimi pak máme jednak dva další přepínače a také slot se švábem, což je vyměnitelný operační zesilovač OP-Amp pro sluchátka, s jehož pomocí si můžeme upravit zvuk. Stačí jej tedy nahradit jiným, ovšem ten si musíte předem koupit, přičemž zde Gigabyte nabízí příslušný GP-OP AMP kit se třemi čipy. V českých obchodech jsem tento kit však nenašel a v zahraničních je k dispozici za cenu od $50. Není ale třeba si objednávat celý kit, ale jen jednotlivé čipy, které již v českých obchodech najdete.

Základním zesilovačem dodávaným s touto deskou je čip Burr-Brown OPA2134PA (specifikace). Logicky by mělo jít o univerzální řešení, přičemž vedle něj Gigabyte v rámci zmíněného kitu nabízí ještě čip Burr-Brown OPA2111KP, jenž má zvuku dodat lehkost a je určen pro instrumentální a tzv. new age hudbu. Linear Technology LT1358CN8 je zaměřen na středy a hodí se všeobecně pro vokály a Analog Devices AD827JNZ je určen pro symfonie či jinou "bohatou" hudbu.

Nezapomeneme ještě na zmíněné dva přepínače, jež jsou součástí funkce Gain Boost. Těmi si nastavíme 2,5x či 6x zisk, což se bude hodit třeba u sluchátek s vysokou impedancí.Článek v angličtině: Gigabyte G1.Sniper Z87: gaming motherboard with high-quality sound

reklama