Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte GA-EP45-DS3R: levná a přesto kvalitní

28.7.2008, Jan Černý, recenze
Gigabyte GA-EP45-DS3R: levná a přesto kvalitní
Zelené technologie poslední dobou prostě letí díky stále stoupající ceně energií. Tím pádem každá ušetřená koruna přijde vhod. Určitě nikdo nechce mít v místnosti „takovou tu hlučnou topící krabici“. Vhodným základem může být i nový Gigabyte GA-EP45-DS3R.

Nejsem zrozena pro overclocking

Není tomu tak dávno, co jsme testovali základní desku s P45 od MSI. Ta byla určena hlavně pro hráče a cílem bylo dosáhnout co nevýstřednějšího vzhledu na LAN party. Tentokrát jsme se podívali na model ze stáje Gigabytu.Ten se stal v dubnu členem Zelené iniciativy (Climate Savers Computing Initiative). Na nedávné tiskové konferenci na Coputexu prohlašoval, že všechny desky s nově uvedenou čipovou sadou Intel P45 budou mít velmi pokročilé možnosti ladění a přetaktování, efektivní úsporu energie, integrovanou zvukovou kartu vysoké kvality, kvalitnější součástky než doposud a to vše za velmi příznivý peníz.

Gigabyte má v současné nabídce s P45 následující desky:
Jde Vám z takového značení hlava kolem? Naštěstí se na našem trhu vyskytuje jen třetina z tohoto seznamu. Za zmínku jistě stojí maximalistický GA-EP45-Extreme nebo GA-EP45-DQ6. My se však zaměříme na úplně opačný segment - poměr cena / výkon.Nenechte se zmást - Gigabyte sice uvádí podporu až DDR2 1200MHz, ale jak už to bývá, tato informace není zcela přesná. Na jeho oficiálních stránkách se můžete dočíst, že je odzkoušená pouze kompatibilita a paměti byly provozovány na 1066 MHz. Přesto bych to neviděl jako nevýhodu. Cena takhle vysoko taktovaných modulů není lidová a jejich optimální zprovoznění je náročné na zkušenosti s nastavením.

Jak bylo výše uvedeno, ekologie a pohodlí uživatele na prvním místě - žádné obrovské chladiče nebo heatpipe. Cílem není taktovat, ale mít tichý a spolehlivý počítač. Deska má všechny současné standardy a svojí výbavou bude jistě stačit 90 procentům uživatelů. Zmínit bych měl i LPT port. Ocení ho zejména vlastníci postarších kvalitních laserových tiskáren, kteří by jinak museli koupit novou na USB. Pokud Vás tato konfigurace zaujala, ale chtěli byste ušetřit pár stovek, nabízí výrobce verzi s ICH10 (nemá RAID): GA-EP45DS3.


Oficiální stanovisko k podpoře pamětí


Položili jsme Gigabytu několik otázek týkajících se použitých technologií a kompatibility.

Svět hardware: „What about support of DDR2 1200 / 1150 / 1100MHz? Is it full and official support?
In all marketing materials (on web, box) you can find full and official support of DDR 1200 MHz. In Memory Support List you can find following: "EP45-DS3R DDR2-- 1200 (downgrade to DDR2 1066")

Technická podpora na Taiwanu: „In order for memory to work 1200 MHz the CPU has to have FSB400 (OC), therefore in our memory support list the CPU’s were left at default speed which results the memory to downgrade and run at 1066MHz.

Český překlad: Položili jsme otázku, jak je to s oficiální podporou DDR2 pamětí na vyšších frekvencích 1200 / 1150 / 1100 MHz. Podle informací na webu a krabici se jedná o oficiální podporu, nicméně pokud si stáhnete tzv. Memory Support List, dozvíte se, že byly testovány pouze na 1066 MHz.

Technická podpora na Taiwanu nám diplomaticky odpověděla, že při přetaktované sběrnici na 400 MHz je podporuje. Pokud běží procesor na základní frekvenci (200 - 333MHz FSB), poběží paměti pouze na 1066 MHz.

Celou odpověď lze tedy vyložit následujícím způsobem: Gigabyte nepopírá, že deska podporuje přetaktování - FSB 400 (OC). Tyto frekvence však negarantuje za všech podmínek. Jako oficiální lze vyložit pouze část specifikace P45 garantované Intelem. Tzn. 333MHz systémová sběrnice, 1066 MHz pro paměti.


Inovované technologie


V roce 2006 začal používat Gigabyte na vyšších sériích desek kondenzátory s pevným dielektrikem. Ty se doposud používaly jen na grafických kartách (poprvé 3dfx v druhé polovině 90. let), na serverových základních deskách (Intel) a v noteboocích. Toto vylepšení určené pro širší masy prezentovalo marketingové oddělení jako prodloužení životnosti Ultra Durable.


Ultra Durable

Nebudeme si nic nalhávat, tyto kvalitní kondenzátory produkuje jen několik výrobců (Fujitsu, Nippon Chemi-Con, Nichicon, Rubycon, Sanyo OS-CON). Běžný uživatel není tyto rozdíly schopen posoudit. Asus této neznalosti zákazníků využil ve svůj prospěch. Na hi-end sériích včetně Republic of Gamers jsou použity kondenzátory pochybné čínské značky Apaq. Abychom však neodbočili od tématu, i Gigabyte měl před několika lety problémy s nekvalitními kondenzátory (například OST - celým názvem Taiwan Ostor Corporation).

Proto dnes používá výhradně Nippon Chemi-Con, OS-Con a Fujitsu. Kvality těchto kondenzátorů doplnil o zlepšený návrh napájecího obvodu. Po dohodě s renomovaným výrobcem polovodičů Intersil začal používat jejich MOSFET tranzistory s nižším odporem v sepnutém stavu. Ty produkují méně ztrátového tepla, a není potřeba je chladit. Marketingové oddělení ještě zmínilo zalité cívky s feritovým jádrem. Ty jsou v takovýchto obvodech kvůli vysokému spínacímu kmitočtu nad 500 kHz podmínkou.


Ultra Durable 2

Gigabyte tyto nejdůležitější výhody prezentuje výrazy Ultra Durable, Ultra COOL, Ultra Power Efficient. A co si má pod nimi představit běžný uživatel? Zvýšená životnost, nízká produkce tepla a vysoká účinnost.
Ultra Durable 2 - na desce naleznete pouze kondenzátory s pevným dielektrikem. U testovaného modelu byla pro filtraci napětí procesoru, chipsetu a pamětí použita série SEPC od renomovaného výrobce Sanyo OS-CON. Napětí pro integrovaný zvukový kodek filtrují kondenzátory Nippon Chemi-Con PXA. Obě série patří k nejvyšším z produktové řady.
Dynamic Energy Saver Advanced je souhrnný název pro technologie zaměřené na snížení spotřeby. Je funkční, i když aplikaci nespustíte, proto název Always-On Energy Saving Technology. 6-Gear Switching zapíná a vypíná fáze procesoru podle zátěže. Pro 45nm jádro stačí jedna fáze.
Home Theater - souhrn funkcí pro, pokud možno, co nejlepší podporu domácího kina v dané cenové kategorii. Tu by měl nabídnout integrovaný osmikanálový HD audio kodek Realtek ALC889A (mezi jeho hlavní přednosti patří odstup signál-šum 106 dB). Dále je zaručena akcelerace přehrávání bezztrátového audia na Blue-ray discích.
High Velocity 2X Bandwidth Boost - na desce je integrován 2x Gigabit Ethernet Realtek 8111C. Je připojen pomocí PCIe. Nabízí Teaming (obě síťovky se po připojení chovají jako jedna, následkem je 2x větší rychlost, je-li podporován switchem) a GreenEthernet (podle délky kabelu je uzpůsobena síla signálu za účelem snížení spotřeby )
DualBIOS - ani po letech nezůstává zapomenut. Ve stručnosti jeho hlavní funkce: v případě špatného přeflashování poslouží druhý k jeho okamžitému obnovení
Ultra Secure - na desce je integrován TPM (Trusted Platform Module) čip od firmy Infineon. Ten nabízí ochranu pomocí 2048bitového šifrování.Co si přinesete domů?


Příslušenství na mě působí střízlivým dojmem - ani moc, ani málo. Nálepky nejsou z papíru, ale kvalitní plastové. Tištěný manuál je dostatečně přehledný a méně zkušeným uživatelům pomůže s montáží česká kapitola v průvodci (Guidebook).

Obsah příslušenství:
  • 2x žlutý zalomený SATA kabel
  • 2x žlutý SATA kabel
  • 1x modrý 80-ti žilový IDE kabel
  • 1x modrý floppy kabel
  • 1x eSata shield (2 konektory + Peripheral Power), jeden černý eSATA kabel
  • 1x DVD s ovladači a utilitami pro Windows XP a Vista
  • Anglický manuál + doplnění ve francouzštině a turečtině, Hardware Installation Guidebook (včetně češtiny)
  • krytka zadního I/O panelu
  • sada nálepek