www.svethardware.cz
>
>
>
>

Gigabyte Poseidon: ocelový bůh moře

Gigabyte Poseidon: ocelový bůh moře
, , recenze
Před 14 dny jsme přinesli pohled na novinku od Gigabyte – skříň Triton. Na trh byly ovšem uvedeny dvě tyto novinky, tudíž by byla škoda se nepodívat i na variantu se jménem Poseidon, která oproti Tritonu nabízí lepší výbavu, ovšem také za vyšší cenu.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. Gigabyte Poseidon: ocelový bůh moře
 2. Teplotní testy a závěr
reklama
Předem je nutno říci, že Triton a Poseidon se mezi sebou v těch nejdůležitějších bodech neliší. Rozdíly najdeme ‘pouze’ ve zpracování předního panelu a levé bočnice, tudíž pro uživatele, kteří moc nedají na nadbytečný luxus skříně a jde jim pouze o funkčnost, mají volbu jasnou. Rozdíl v hmotnosti mezi Tritonem a Poseidonem činí 0,5kg, což je dáno právě bočnicí a předním panelem. Výrobce ve specifikacích neuvádí tloušťku materiálu, tudíž přišel čas na posuvné měřítko, které ukázalo 0,8mm. To je tloušťka odpovídající celkové váze a dá se považovat za dnešní standard.


Podívejme se na specifikace:
 • Typové označení - GZ-XA1CA-STB / GZ-XA1CA-STS (black/silver)
 • Typ skříně - Middle Tower
 • Rozměry - 200 * 440 * 495mm (š * v * d)
 • Materiál - 0,7mm SECC ocel (tělo), hliník (přední panel)
 • Hmotnost - 8kg
 • Šachty - 5x 5,25", 1x 3,5" externí, 4x 3,5" interní
 • Kompatibilita - ATX, Micro ATX,, Mini ATX, Flex ATX
 • Chlazení - 2x 120mm
 • I/O Porty - 2x USB2.0, 1x IEEE 1394 FireWire, Mikrofon, Sluchátka


Plexisklo s příslušnými montážními otvory a ochrannou fólií

Co se týče barvy, výrobce nabízí ještě černě zbarvenou variantu. Ta je dle mého názoru ještě elegantnější než k nám dorazivší stříbrná. Soudit ale mohu pouze z obrázku na krabici; výrobce bohužel dosud nebyl schopen na své stránky vystavit detailní popis těchto skříní a tak chybí i detailní obrázky.


Po otevření krabice je pro nás připraveno první překvapení – igelitovou fólií chráněné plexisklo. To nám umožňuje volbu mezi ním a již nainstalovaným panelem s průduchy v levé bočnici. Ti, kteří se rádi dívají na osvětlené vnitřnosti svých počítačů, tak tento krok Gigabyte rozhodně ocení, i když okénko není nijak přehnaně veliké.


Pohledem na levou bočnici odhalíme tedy první rozdíl mezi řadami Triton a Poseidon. Zatímco bočnice Tritonu je obdařena dvěma místy pro instalaci ventilátorů a tunelem pro vylepšení chlazení procesoru, Poseidon jde cestou velkého obdélníkového otvoru zakrytého plechem s jemnou perforací. Skrz ni vlivem podtlaku tvořeným zadním ventilátorem a zdrojem proudí dovnitř vzduch a napomáhá ke chlazení karet a procesoru. Nevýhodou je, že tento vzduch se už nijak nepodílí na chlazení pevných disků a pokud tedy plánujeme dovnitř instalovat disky, které potřebují dodatečné chlazení, je více než vhodné nechat zapnutý i přední nasávající ventilátor, jenž v jiných skříních můžeme s klidem nechat vypnutý.


I přesto však osobně shledávám toto uzpůsobení lepší, než bočnici u Tritonu a její málo použitelný windtunnel. U toho lze totiž nastavit pouze délka, a tak musíme dbát na umístění socketu na základní desce a navíc musíme využít i kompatibilní chladič klasické konstrukce s 80 nebo 92mm ventilátorem. Z teplotního testu také jasně vyplynulo, že pokud je chladič tunelem zakrytý jen částečně (v našem případě zpola), je použití tunelu spíše kontraproduktivní. Lepší už je u Tritonu perforace naproti grafické kartě, poněvadž tu si můžeme snadno vylepšit například výkon pasivních chladičů, jimž významně pomůže i slabý vánek od pomaloběžného a tedy tichého ventilátoru.Při pohledu z opačného boku si pouze potvrdíme, že tu žádný rozdíl mezi zmíněnými dvěma řadami nenajdeme. U Poseidonu mě potěšilo, že jeho levá bočnice se nijak nekroutí a neprohýbá, s čímž měl Triton trochu potíže a i estetický dojem z pěkně orámované perforace je lepší.Ze zadního pohledu na Poseidon také neodhalíme odlišnosti. O odvětrávání teplého vzduchu se i zde stará 120mm ventilátor a nepřijdeme ani o zakryté otvory pro hadičky vodního chlazení. Ty jsou od výrobce velmi příjemným doplňkem, který usnadňuje management zmíněných hadiček.Přední panel je už nepoměrně zajímavější. Oproti Tritonu je rozšířen o dodatečný hliníkový plech v dolní části. Ten má své opodstatnění, které je dané dodatečným prvkem, s nímž jsme se mohli setkat už ve skříních Gigabyte 3D Aurora. Jedná se o světelný efekt, kdy za pomoci modré nebo čistě bílé světelné diody je prosvětlován plastový štítek s logem Poseidonu. Ten je ale také možný vyměnit za náš vlastní, na který si můžeme natisknout logo dle vlastní volby. Pro nejlepší výsledek je vhodné použít laserovou tiskárnu a průhlednou fólii, ovšem pokud máte k dispozici šikovné ruce, dají se jistě neméně kvalitní štítky vyrobit i prostými nůžkami a nožem.
Poseidon je tedy navíc opatřen malým plošným spojem, který obsahuje odpor, modrou a bílou LED a přepínač. Napájení je řešeno přes vyvedený Peripheral Power konektor, konkrétně z +5V větve. Možnost volby mezi barvou osvětlení je oproti 3D Auroře novinka a osobně ji vítám už jen proto, že mě modré světlo začíná iritovat. Je ale jasné, že i zde si můžeme za pomoci pájky barvu osvětlení upravit podle sebe a nebude to nic složitého. Světlo diod je vedeno tmavým rozšiřujícím se tunelem přes zmíněný štítek s logem Poseidonu dolů, kde se zobrazí přímo pod předním panelem. Toto je tedy další určující vlastnost skříní Gigabyte, které tak získávají svůj osobitý styl.


Ostatní vlastnosti a příslušenství Poseidonu zůstává naprosto stejné jako u Tritonu, tedy i s výhodami a neduhy. Zůstává tak i prohýbající se a cvakající dno skříně, což není příliš povzbudivé, protože jsem doufal, že jde o vadu jednotlivého kusu a ne pravidlo celé řady. Tato skutečnost ale příliš nevadí, protože se v klidu nijak neprojevuje, pouze při manipulování se skříní dokáže rozladit. K detailnějšímu popisu vás tedy odkážu na recenzi skříně Gigabyte Triton, ve které můžete pokračovat na druhé stránce. Teď se již jen zaměříme na teplotní testy, které odhalí, jak s teplotami zamává perforace v bočním panelu.

Prázdný štítek
reklama
Nejnovější články
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
5.3.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů