reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte T1028X a M1022M: speciální netbooky

4.11.2009, Jan Vítek, recenze
Gigabyte T1028X a M1022M: speciální netbooky
Tématem dnešní recenze jsou netbooky Gigabyte, přičemž nejde o další ze záplavy variací na stejné téma. Je sice pravda, že hardwarová výbava nás asi nenadchne, ale zde je především o zpracování s otočným displejem, respektive s dokovací stanicí.

Pohled na netbook Gigabyte T1028X


Nejdříve se tedy podíváme na netbook 1028, jenž nabízí hnedo-šedou metalízovou barvu v kombinaci s černou. Tělo je vyrobeno z plastu a je na můj vkus poněkud příliš tlusté, že překoná i nejeden klasický notebook.Víko displeje má po všech stranách zaoblené okraje, v horní části se skví nazlátlé logo firmy Gigabyte a po stranách máme také dva zářezy, jež zapadnou při obrácení displeje do dvou výstupků v základně, čímž se celek upevní.


- klikněte pro zvětšení -

Na spodní straně narazíme na celkem tři odšroubovatelné panely, na jejichž tajemství se podíváme později. Baterie tvoří podstatnou část základny a ještě také prodlužuje celé tělo netbooku o nezanedbatelný kus. Pro chlazení máme připraveny otvory po celé základně kromě těch předních kulatých, kde si pod nimi našly místo dva reproduktory. Nakonec si můžeme všimnout nízkých gumových nožek zabraňujících klouzání přístroje po stole.Na pravé hraně narazíme nejdříve na čtečku karet 4-in-1 pro typy MMC/SD/MS/MS Pro, pod ní je úzký 34mm slot pro Express Card a pokračujeme dále se dvěma porty USB 2.0, mezi nimiž je více než dostatečný odstup. Dále tu je netradičně umístěné tlačítko Power, to kvůli tomu, že při otočeném displeji bychom se na tlačítko na základně přístroje nedostali zrovna snadno. Pak už tu je jen Ethernetový konektor a kulatý napájecí.Z druhé strany nejdříve narazíme na dva audio konektory pro sluchátka a mikrofon, pak tlačítko zapínající a vypínající Smart Manager pro ovládání jednotlivých funkcí a rozhraní netbooku (viz čtvrtá kapitola). Dále je tu výdech chlazení s jemnou mřížkou, pak třetí konektor USB 2.0 a nakonec VGA výstup.Pohled z přední strany toho moc nepřinese. Uvidíme zde v podstatě jen reproduktory z jiného úhlu a pak také pětici LED kontrolek pro indikaci stavu Bluetooth, Wi-Fi, pevného disku, baterie a celého počítače.
Zadní strana nám vyjeví kovově se tvářící, ale přitom plastem krytý kloub displeje, jenž je samozřejmě jediný, aby šlo displej otáčet i kolem jeho osy. Uvidíme také otvor pro zámky Kensington a prodlouženou baterii.


Otevřený netbook


Největším lákadlem tohoto netbooku je právě displej dovolující jej využít jako tablet, takže se zde uplatní také dotyková vrstva a dodávaný stylus. Jinak lze ale displej ovládat i prstem, ovšem to není vzhledem k rozlišení 1366 x 768 pixelů dvakrát přesné.


- klikněte pro zvětšení -

Kloub samotný pracuje dobře a dokáže svůj displej aretovat do základních poloh. Problémem ale je, že pokud jej obrátíme a on si na základnu sedne svým víkem, není toto spojení zrovna pevné, protože se v tomto uložení znatelně naklápí. To je škoda, ale jinak tu další problémy zaznamenány nebyly.


- klikněte pro zvětšení -

Základna netbooku má ve svém horním levém rohu tři modré kontrolky pro Caps Lock a Num Lock, pak kontrolku bezdrátového rozhraní WWAN a následuje již obdélníková klávesnice s černými klávesami.Samotná klávesnice se nijak výrazně neprohýbá a její zpracování je celkově dobré, ale pro psaní delších textů se kvůli velikosti svých kláves příliš nehodí. Zajímavě je zpracován touchpad, pro nějž příliš místa nezbylo a pokud by měl být zpracován klasicky, pak by se snad ani nevešel. Proto byla tlačítka posunuta a nyní se nachází po jeho bocích a co se týče tvaru dotykové plošky, pak ten je velmi podlouhlý.

Dočkáme se také funkcí Multi-Touch podporující použití více prstů pro rolování, rotaci obrázků nebo posun stránek. To funguje uspokojivě i na takto malém ovladači. A nakonec má ještě speciální funkci pravé tlačítko. To, když u vypnutého netbooku stiskneme, tak se nám ukáže na předních LED přibližná úroveň nabití baterie.Nakonec si ukážeme, co se skrývá pod zmíněnými třemi panely v základně netbooku.Ten největší pochopitelně skrývá pevný disk WD s kapacitou 160 GB, pak je tu menší se dvěma mini konektory PCIe, z nichž jeden je zabrán Wi-Fi modulem a druhý na své osazení teprve čeká a nakonec je tu osamělý slot SO-DIMM osazený 1GB modulem DDR2 s čipy Transcend.

reklama