reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte Triton: decentní case

20.3.2006, Jan Vítek, recenze
Gigabyte Triton: decentní case
Právě dorazil zástupce nové série skříní od Gigabyte s názvy Triton a Poseidon. Nyní se podíváme na Triton, který se od Poseidonu liší pouze kosmeticky; stěžejní vlastnosti obou výrobků zůstávají stejné. Na pohled vypadají obě novinky velmi dobře.
Jméno Triton vychází z řecké mytologie a označuje posla z hlubin - syna boha moře Poseidona. Hierarchie sedí i zde, neboť je již na pohled jasné, že Triton je mírně jednodušší verzí. Ovšem opravdu jen mírně, neboť kromě předního panelu a bočnice je vše ostatní stejné. Výhody Poseidona jsou tedy spíše kosmetické. Jeho přední panel, stejně jako u 3D Aurory, umožňuje promítat zvolené logo na plochu pod skříní, tentokrát již s výběrem dvou barev LED. Také levý boční panel se nápadně podobá Auroře, avšak zde si krom ventilační výplně s průduchy ještě můžete zvolit obdélníkové plexi, abyste se mohli kochat vnitřnostmi svého PC.


Triton však tyto vymoženosti neposkytuje, ale to není nic, kvůli čemu by si měl uživatel, jemuž jde především o funkčnost skříně, naříkat. Skříň je dodávána v modrém balení z lepenkového papíru a vevnitř ji chrání pěnový materiál, jenž postupně začíná vytlačovat starý dobrý polystyren. Ale aspoň se vám po rozbalení všude statickým nábojem nepřichytí otravné kuličky. Skříň samotná je proti drobným škrábancům samozřejmě ještě opatřena igelitem.Máme tu tedy skříň formátu miditower, opatřenou pozicemi pro celých pět 5,25“ zařízení, za což by se mimochodem nemusel stydět kdejaký bigtower, třemi interními pozicemi pro 3,5“ disky a konečně dalšími dvěma externími pro 3,5“ zařízení. Na první pohled je celá vyrobena z hliníku, ovšem zde první pohled dokonale klame. Hliníkový je pouze třímilimetrový přední panel a to ještě ne celý. Stejně jako u Lian Li – PC-7A Plus jsou její horní a dolní konce plastové a hliníkové vzezření je navozeno pouze s pomocí nátěru. Pokud si tedy myslíte, že hrany něco vydrží, hluboce se mýlíte. Na druhou stranu je ale jasné, že výroba těchto částí z hliníku by byla neporovnatelně náročnější. Zbytek je vyroben z běžné 0,8mm SECC oceli.


Specifikace Gigabyte Triton:
  • Model GZ-XX1CA-STB/GZ-XX1CA-STS (B - black, S - silver) - černá a stříbrná verze
  • Typ Middle tower
  • Rozměry 200*440*480mm (š*v*d)
  • Materiál - 3mm hliník a plast (přední panel), 0,7mm SECC ocel (zbytek)
  • Hmotnost - 7,5kg
  • 5x externí 5,25", 2x externí 3,5"a 3x interní 3,5" pozice
  • 7 slotů pro PC karty
  • 2x 120mm 1000RPM ventilátory (vepředu a vzadu)
  • I/O porty - 2x USB2.0, 1x IEEE 1394 FireWire, vstup pro mikrofon, výstup pro sluchátka
  • Kompatibilní s Gigabyte 3D Galaxy vodním chlazením


S obhlížením Tritonu začneme na jeho levé bočnici, zakrývající hlavní vstup do jeho útrob. Ta se vyznačuje především dvěma vyraženými rošty pro zlepšení ventilace. Ten nahoře je již od výroby opatřen nastavitelným windtunnelem, což má jistě svá pro, ale vzhledem k jeho fixní pozici jej zdaleka nevyužijeme ve všech případech. Tunel vychází z pozice, jež se dá použít i pro instalaci 80mm ventilátoru, jak ostatně již vypoulení roštu napovídá a na druhém konci se rozšiřuje na 10cm hubici. Minimální nastavitelná výška tunelu činí 70mm, zatímco maximální až 108mm a pokud by i 70mm bylo příliš, je možné pohyblivou část odstranit zcela, čímž se dostaneme na 55mm, ovšem ústí tunelu se zúží na původních 80mm.


Druhé místo s perforováním je stvořené ku pomocí s chlazením grafických (nebo i jiných) karet. Jeho rozměry jsou 88x98mm, tudíž je zde možné použít 92mm ventilátorů, které si můžeme ještě malinko, v rámci možností 10mm, posunout. Škoda jen, že toto perforování není vypoulené, aby průduchy nebyly tak napláclé na lopatkách. A ještě větší škoda je, že ono vlastně vypoulené je, ale na druhou stranu. To zcela jistě nebylo v zájmu výrobce, ovšem materiál se tak rozhodl a nezůstalo jen u této části. Bočnice se bohužel kroutí po celé své délce tak, že tvoří ‚osmičku’. Kvůli tomu je tak znesnadněno její umístění do kostry skříně a celkově vůbec nepůsobí kladným dojmem. Také nad ostrými průduchy se už ani nebudu pozastavovat – jako by kulaté mřížky snad ani neexistovaly.Zbylými dvěma prvky na levé bočnici jsou vyražené logo výrobce a mezi průduchy umístěný hluboký úchyt pro prsty, aby se bočnice lépe odnímala, ovšem to je stejně ve většině případů zbytečné.


Pravá bočnice je již o poznání jednodušší a nabízí pouze zmíněný úchyt. Obě bočnice se otevírají naprosto stejným způsobem. Stačí je uvolnit odšroubováním dohromady čtyřech šroubků s velkými hlavičkami – ty se mimochodem v poslední době montují téměř všude, i tam, kde v podstatě nejsou nutné. Zde je ale příjemné, že pro pouhé otevření bočnice nemusíme hned sahat po šroubováku. Po jejich odejmutí už můžeme postupovat klasickým způsobem: posuneme bočnice dozadu, čímž je vyhákneme z otvoru v šasi a pak již jen odejmeme. Zde se tedy žádné překvapení nekoná.


Dříve, než se podíváme dovnitř, si představíme ještě přední a zadní části. Předek Tritonu je dle mého názoru povedený. Potěšeni jistě budou ti, kteří rostou nad otevíratelnými dvířky jakéhokoliv druhu. Nic takového se zde totiž nekoná – dvířka nezakrývají ani mechaniky, ani ovládací tlačítka a dokonce ani přední USB, Firewire a audio porty. Na předním panelu, vyrobeného z 3mm hliníku, je přítomno pět záslepek pro 5,25“ zařízení a dvě pro 3,5“ zařízení.Po stranách 3,5“ pozic máme napravo tlačítko POWER z černého plastu, na jehož straně je průhledný plast osvícený LED oznamující stav PC. Pod ním jsou krásně přístupné USB a IEEE1394 Firewire porty. Pouze bych uvítal, kdyby USB sloty byly umístěny dále od sebe. Přeci jenom do předních portů zasouváme především zařízení, jako jsou flash disky, a ty si s jejich většími rozměry mohou navzájem vadit.Na straně levé je nebývale masivní tlačítko RESET, co má také vedle sebe světelnou diodu, tentokrát zobrazující práci disků. Pod ním máme už jen výstup na sluchátka a vstup pro mikrofon (můžete si také všimnout, že piktogramy pro mikrofon a sluchátka jsou přetisklé). Do dolní části předního panelu výrobce vsadil jemně perforovaný hliníkový plech, který jakoby obaluje černý plast s logem Gigabyte. Místo něj bych ale spíše uvítal rozšířený plech s perforováním, aby dovnitř proudící vzduch nemusel překonávat moc veliký odpor.Přední panel na svém místě drží s pomocí čtyřech plastových pacek, které se dají snadno vyháknout, ale dříve musíte odstranit obě bočnice, abyste se k packám vůbec dostali. Po odejmutí předku pak již můžete snadno odstranit záslepky 5,25" a 3,5" externích pozic, nebo vyčistit spodní plastový prachový filtr. Potěšilo mne, že veškeré aktivní prvky zůstávají připevněny k šasi, takže se nemusíte potýkat s předním panelem připevněným kabely k celku. Postěžovat si také musím na připevnění plošného spoje s audio konektory, které po opětovném nasazení krytu nesednou do svých otvorů a musíte jim tam pomoci ručně. Kromě této maličkosti je ale vše v naprostém pořádku.


Zadní část skříně toho také dokáže o vnitřku dost napovědět a zde je to především dominanta 120mm ventilátoru, jenž můžete také v případě potřeby vyměnit za menší – 80/92mm verze, ale nevidím jediný důvod, proč by to kdo dělal. Perforace, přes níž vzduch proudí ven, je již znatelně větší, než u levé bočnice, ovšem stále je to nesrovnatelně větší zlo, než kulatá mřížka. Zajímavý je také pokus o snížení přenosu vibrací. Ventilátor je připevněn s pomocí plastových trnů, po obou stranách opatřených tlustými měkkými podložkami. Ze své zkušenosti ovšem vím, že takovéto opatření nemá valnou účinnost. Když mluvíme o pružném uchycení, co má znemožňovat, nebo alespoň markantně omezovat šíření vibrací, pak ventilátor nemůže být se skříní spojen ničím pevným. Ideální jsou v tomto případě jemné pružinky, nebo v horším případě gumičky, ale to není řešení vhodné pro výrobu ve velkém. Tudíž oceňuji, že Gigabyte projevil alespoň snahu. Zajímavé také je, že přední 120mm ventilátor je již připevněn klasicky s pomocí šroubků.


Jinak není na zadní části Tritonu už kromě známých otvorů pro vstup a výstup hadiček vodního chlazení téměř nic zajímavého. Je ale možné si všimnout u sedmera záslepek PC karet jakéhosi mechanismu pro jejich uchycení, ale na ten se podrobně podíváme až na další stránce.


Ještě předtím ale ještě pohledem na spodek skříně odhalíme dvojici šroubů přidržujících koš pro pevné disky a také gumové nohy, díky kterým celek velmi dobře sedí na hladkých podlahách.
reklama