Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu
, , recenze
Dnes už se můžeme podívat na zbrusu novou základní desku Gigabyte Z270X-Gaming 5, která je určena především pro procesory Kaby Lake. Ty tu máme rovnou dva, a to modely Core i5-7600K a i7-7700K, jež si také otestujeme.reklama
Krom rozhraní U.2 pro výkonné, ale také řádně drahé modely SSD, tu nic moc nového není a pokud něco můžeme zmínit, je to systém podsvícení. Ten využívá různě posázené RGB LED, které jsou jednak součástí samotné desky a pak může jít i o LED pásky, jimiž si dotvoříme celou počítačovou sestavu.

Dalo by se říci, že to je na novou generaci základních desek poněkud málo, ale na druhou stranu, co nového mají jejich výrobci stále vymýšlet? Velice snadnou situaci mají v případě nových desek s AM4 pro procesory AMD, neboť ty v podobě Ryzen nastoupí za zastaralé Vishery, které nikdy nepoznaly sběrnici PCI Express 3.0, rozhraní M.2, apod. Jenomže ve světě intelovských platforem se toho za uplynulý rok moc nezměnilo, a tak zde nezbývá než těžce přemýšlet nad tím, jak se odlišit od konkurence. To je ale v prostředí malého Tchaj-wanu, kde sídlí všichni velcí výrobci značkových základních desek, velice těžké. Je tak obvyklé, že novinky se objevují v rámci stejných generací u více výrobců, jak tomu bylo třeba s posílenými a opláštěnými sloty PCI Express x16.

A stejně tak v případě LED osvícení můžeme očekávat, že možnosti budou u firem Gigabyte, MSI, Asus či ASRock v podstatě stejné. Zde sem patří ovládání podsvícení s využitím libovolných barev a různých efektů, dále možnost synchronizace s grafickými kartami a celkově tvorba profilů, které budeme moci exportovat a sdílet s ostatními. Pokud tak někdo má zájem o to, aby mu PC svítilo jako vánoční stromeček, má k tomu dnes řadu možnosti poskytnutých přímo výrobci hardwarových komponent.

Pak můžeme připomenout ještě to, že veškeré ventilátorové konektory zde podporují PWM pro nastavení otáček, takže nepracují se změnou v napětí, ale s modulací pulzů plného napětí, což ale musí také podporovat samotné ventilátory (či vodní pumpy). K tomu patří také nový software Smart Fan 5, kde si lze nastavit otáčky v závislosti na teplotách. Deska je totiž poseta teplotními čidly rozmístěnými na strategických pozicích (CPU, VRM, oblast modulů RAM, čipset, atd.). S chlazením si tak budeme moci vyhrát do sytosti a nastavit si křivky pro otáčky ventilátorů.

Co se týče audia, pak to vypadá, že nová generace desek ve větším počtu využije namísto staršího kodeku Realtek ALC1150 novější ALC1220. Ten dosahuje odstupu signálu od šumu (SNR) 120 dB a audio zde zahrnuje také sluchátkový zesilovač Smart Headphone Amp se 104dB SNR.

Stejně tak se do nových desek dostane i síťový čip Killer E2500, který nahradí dříve používané Killer E2200, ale to není třeba podrobněji zkoumat, neboť jde o pět o snahu dále vylepšovat funkce Quality of Service, což už nikoho nezajímá.

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?

Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).
reklama
Nejnovější články
Google přestane prohledávat poštu v Gmailu pro cílení reklam Google přestane prohledávat poštu v Gmailu pro cílení reklam
Gmail je nejpopulárnější e-mailový systém na světě. Jeho bezplatná verze však používala skenování e-mailů uživatelů pro lepší cílení reklam. Tomu už ale bude v budoucnu konec, dojde k většímu sjednocení pravidel s placeným e-mailem v rámci G Suite. 
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  4 komentáře
YouTube má už 1,5 miliardy přihlášených uživatelů denně YouTube má už 1,5 miliardy přihlášených uživatelů denně
Server YouTube roste a nyní má už 1,5 miliardy přihlášených uživatelů denně. Chystá se také rozšíření služby YouTube Red o další pořady. V neposlední řadě se pracuje i na podpoře virtuální reality. 
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
23.6.2017,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
23.6.2017,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
23.6.2017,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář