www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu

Gigabyte Z270X-Gaming 5 a Core i7 a i5 "Kaby Lake" v testu
, , recenze
Dnes už se můžeme podívat na zbrusu novou základní desku Gigabyte Z270X-Gaming 5, která je určena především pro procesory Kaby Lake. Ty tu máme rovnou dva, a to modely Core i5-7600K a i7-7700K, jež si také otestujeme.reklama

Spotřeba sestav


Nyní se budeme nejdříve věnovat tomu, co řekl na spotřebu náš měřák Voltcraft Energy Check 3000 ukazující energetické nároky celých sestav i se ztrátami zdroje a ostatními komponentami (zde tedy s SSD, ale bez grafické karty), ovšem pochopitelně bez monitoru. Nejdříve si ukážeme důležité výsledky spotřeby sestav v klidovém režimu, kdy počítač nedělal absolutně nic a my jsme dávali pozor, aby jej žádný proces ani na moment nevytížil. Pak se ukáže spotřeba v několika případech, kdy byl počítač zatížený. Je třeba poukázat na to, že testujeme s různými deskami a paměťmi či jiným dodatečným hardwarem, a tak nelze opravdu srovnávat jednotlivé výsledky mezi sebou. Spíše tedy sledujte nárůst spotřeby oproti klidovému režimu v rámci stejných sestav.Velice pozoruhodný je pokles spotřeby v klidovém režimu, která byla zvláště oproti sestavě s procesory Skylake mnohem nižší. Ostatně právě jejích 54 W bylo zase na druhou stranu vysoké, ale to už je prostě riziko srovnávání naměřených hodnot mezi různými sestavami.Z ostatních výsledků lze vyčíst, že Kaby Lake mají velice nízkou spotřebu při zatížení jedním procesovým vláknem, ale pokud zatížíme všechna dostupná jádra, mají ve výsledku vyšší spotřebu než sestava s CPU Skylake.


Přetaktování


Dnes je přetaktování odemčeného procesoru, pokud to nebereme opravdu vážně, v domácích podmínkách hračka. V podstatě jde o to najít nejvyšší stabilní takt při napětí, které ještě náš chladič zvládne. Procesory Kaby Lake mají být přitom vyráběny vylepšením 14nm procesem Plus, a tak jsme mohli očekávat, že půjdou i lépe taktovat než Skylake. Na druhou stranu tu jsou otázky ohledně kvality jejich teplovodivé pasty pod heatspreaderem, takže jaká je praxe? Z našeho pohledu dobrá, protože se nám povedlo oba naše Kaby Lake přetaktovat na 5 GHz, zatímco u Skylake jsme skončili na 4,6 až 4,7 GHz při 1,42 V. To jsme vybrali jako konečné maximální napětí i zde.

Core i5-7600K šlo taktovat lépe, neboť ten byl stabilní na 5 GHz při 1,40 V a zvládal stoprocentní zátěž s teplotou do 70 °C. Chlazen byl ale výkonným Noctua NH-U14S, a to ne ve skříni, ale volně na stole. Vyšší takt by ale už bez podstatného zvýšení napětí nezvládl.

Core i7-7700K byl na tom hůře, neboť ten byl na 5 GHz stabilní až na vybraném hraničním napětí 1,425 V, a to při teplotě 84 °C. Ta by se mohla v počítačové skříni za teplejšího dne snadno vyšplhat na maximálních 100 °C. Ve výsledku tak rovněž nejsem přesvědčen, že Intel vybral kvalitní teplovodivou pastu pro přenos tepla z čipu do heatspreaderu.

Se zajištěním kvalitního chlazení se ale také dočkáme slušného nárůstu výkonu. Už při nákupu procesoru řady K je tak třeba myslet na přetaktování, neboť jinak tím zahazujeme značnou část jeho potenciálu. Ale co spotřeba?

Jak je vidět, ta moc nevzrostla, což nám dává další důvod věřit, že Intel v Kaby Lake nepoužil nejlepší teplovodivou pastu, nebo ta případně není nanesena vhodným způsobem. Však chladič jako Noctua NH-U14S musí zvládnout procesor v sestavě s celkovou (!) spotřebou 154 W s prstem v nose a ne jej nechat potit při 84 °C.


Spotřeba při sníženém napětí


Nakonec jsme si nechali pokus s postupným snižováním napětí a hledáním toho nejnižšího, na němž jsou procesory ještě stabilní. Jak ukazují grafy, Core i5-7600K to zvládl při 1,130 V (deska ukazovala výchozích 1,284 V), a to pochopitelně v zátěži. Core i7-7700K potřeboval o něco více.

Výsledky jsou skutečně velice zajímavé, však si takto lze srazit spotřebu i o desítky wattů, ale s tím nebezpečím, že by sestava přeci jen nemusela být zcela stabilní.

Zajímá Vás něco o produktech Gigabyte?

Zeptejte se v našem diskuzním fóru! Ve spolupráci se společností Gigabyte jsme vytvořili podpůrné fórum pro jejich produkty, v němž na Vaše otázky odpovídá její zástupce. Pokud Vás o produktech Gigabyte něco zajímá, neváhejte do této sekce napsat (je nutné být na fóru přihlášený).
reklama
Nejnovější články
Humanoidní robot Toyota T-HR3 se hýbe podle člověka, cvičí i tai-či Humanoidní robot Toyota T-HR3 se hýbe podle člověka, cvičí i tai-či
Toyota vyvinula už třetí generaci humanoidního robota T-HR3. Nová verze přes Master Maneuvering System poslouchá povely člověka a velmi dobře je kopíruje. I díky systému Torque Servo Module umí stát např. na jedné noze.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou
Čínská vláda je posedlá kontrolou svých obyvatel a nemá ráda aplikace, které podporují šifrování datových přenosů. Ty se pak totiž obtížně šmírují. Po WhatsAppu tak nyní končí další komunikační platforma Skype.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dle analytika jsou reakce na Battlefront II přehnané, Disney to však vidí jinak Dle analytika jsou reakce na Battlefront II přehnané, Disney to však vidí jinak
Electronic Arts zatím ve hře Star Wars Battlefront II deaktivovali systém mikrotransakcí, který byl zvláště minulý týden hlasitě kritizován a dalo by se říci, že hráčům už došla trpělivost. Dle jistého analytika však byla tato kritika nezasloužená. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný
Už dvakrát jsme se podívali na to, co astronomové zjistili o objektu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua, prvním známém tělese, které prokazatelně nepochází ze Sluneční soustavy. Nyní už tu konečně máme podrobnější informace. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Chystají se také Neverwinter Nights Enhanced Edition Chystají se také Neverwinter Nights Enhanced Edition
Studio Beamdog nespalo a po klasických RPG jako Baldur’s Gate, Planescape Torment a Icewind Dale si připravilo technicky vylepšenou a modernizovanou verzi už novějšího RPG, a to Neverwinter Nights Enhanced Edition.
Včera, aktualita, Jan Vítek